Priče za laku noć za odrasle

PREUZIMAMO OVAJ TREND IZ LIVERPOOLA: Kako je zajedničko čitanje naglas postalo popularno?

Tamara Radan
16.03.2025.

Kako su stanovnici Liverpoola shvatili da su audio-knjige super, ali im je glavna mana to što se glavna komunikacija ipak odvija samo u jednom smjeru. Vrijeme je da i vi oformite vaš privatni književni klub i na program uvrstite – čitanje naglas.

Da ima neka posebna veza između Liverpoola i glazbe znamo već odavno, no kada je već ljudski glas tako moćan jer izaziva i neku vrstu hipnoze, jača nam empatiju, koncentraciju i osjećaj međusobne povezanosti, zašto ga ne bismo koristili i u književnim klubovima, a ne samo na koncertima, pomislili su stanovnici Liverpoola. Naime, već odavno znamo da je čitanje naglas tako moćan alat, a na što nas svako malo podsjećaju edukativne akcije koje imaju za cilj osvijestiti zašto je užasno važno čitati djeci priče za laku noć ili recimo izmišljati vlastite bajke vozeći se u autu.

Recitacija za dvoje ili grupu

No, što je s nama odraslima? U kojem trenutku smo prestali čitati i prebacili smo se samo na audio-knjige, koje ipak odlikuje samo komunikacija u jednom smjeru? Srećom, trend iz Velike Britanije postaje sve popularniji van otoka. O čemu je dakle riječ? Manje više sve je isto kao i u književnim klubovima, s tim da se za raspravu ne morate pripremiti doma, čitajući knjigu kao lektiru nego se iz knjige čita live.

Foto: Unsplash+

Druženje, edukacija, zabava i terapija

Zapravo, u književni klub idete kao u kino s filmom iznenađenja. Ne morate ni znati o kojoj će knjizi biti riječ, tko će što čitati, niti se morati pripremati bjesomučnim guglanjem da biste ipak nešto znali reći. Ljudi sjede u krugu, dobrovoljci čitaju, bilo prozu, bilo stihove, a nakon čitanja slijedi rasprava. I super felling. Jer, odavno je već poznato da čitanje u grupi nije samo odlična zabava i način da saznate nešto o sebi i drugima nego i vrsta terapije, kaže Jane Davis, osnivačica Shared Readinga u Velikoj Britaniji. A još bolja vijest je ta da čitanje naglas možete primjenjivati i sa svojim partnerom, frendovima, roditeljima ili obitelji već večeras.

Što reći nego nestrpljivo čekamo što će na ovaj trend sada reći i više nego brojna zajednica ljubiteljica knjiga na TikToku pod imenom BookTok, a koja broji milijarde pregleda. Online čitanje naglas? Izazovi za najbolje interpretatore? YouTube filmići? “Jen, dva! Jen, jen, proba…”

Naslovna fotografija: Unsplash+

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.