Da ima neka posebna veza između Liverpoola i glazbe znamo već odavno, no kada je već ljudski glas tako moćan jer izaziva i neku vrstu hipnoze, jača nam empatiju, koncentraciju i osjećaj međusobne povezanosti, zašto ga ne bismo koristili i u književnim klubovima, a ne samo na koncertima, pomislili su stanovnici Liverpoola. Naime, već odavno znamo da je čitanje naglas tako moćan alat, a na što nas svako malo podsjećaju edukativne akcije koje imaju za cilj osvijestiti zašto je užasno važno čitati djeci priče za laku noć ili recimo izmišljati vlastite bajke vozeći se u autu.
Recitacija za dvoje ili grupu
No, što je s nama odraslima? U kojem trenutku smo prestali čitati i prebacili smo se samo na audio-knjige, koje ipak odlikuje samo komunikacija u jednom smjeru? Srećom, trend iz Velike Britanije postaje sve popularniji van otoka. O čemu je dakle riječ? Manje više sve je isto kao i u književnim klubovima, s tim da se za raspravu ne morate pripremiti doma, čitajući knjigu kao lektiru nego se iz knjige čita live.
Druženje, edukacija, zabava i terapija
Zapravo, u književni klub idete kao u kino s filmom iznenađenja. Ne morate ni znati o kojoj će knjizi biti riječ, tko će što čitati, niti se morati pripremati bjesomučnim guglanjem da biste ipak nešto znali reći. Ljudi sjede u krugu, dobrovoljci čitaju, bilo prozu, bilo stihove, a nakon čitanja slijedi rasprava. I super felling. Jer, odavno je već poznato da čitanje u grupi nije samo odlična zabava i način da saznate nešto o sebi i drugima nego i vrsta terapije, kaže Jane Davis, osnivačica Shared Readinga u Velikoj Britaniji. A još bolja vijest je ta da čitanje naglas možete primjenjivati i sa svojim partnerom, frendovima, roditeljima ili obitelji već večeras.
Što reći nego nestrpljivo čekamo što će na ovaj trend sada reći i više nego brojna zajednica ljubiteljica knjiga na TikToku pod imenom BookTok, a koja broji milijarde pregleda. Online čitanje naglas? Izazovi za najbolje interpretatore? YouTube filmići? “Jen, dva! Jen, jen, proba…”
Naslovna fotografija: Unsplash+