POEZIJA TO GO

ČITATE LI ULIČNU POEZIJU: Fasade zagrebačkih ulica kao zbirka pjesama

Aleksandra Orlić
02.04.2023.

Svi znamo da je povijest književnosti i filma puna slučajnih sudbinskih susreta, no je li vam itko ikada rekao da je slučajno naletio na neku pjesmu i da se s njom skoro sudario na zidu svoje zgrade? Vrijeme je da upoznate Žvrljotine mag i novi format – poeziju isprintanu na list papira koja se čita po zagrebačkim zidovima

‘Gospon profesor, kaj vas nije sram što lepite to po zidovima na ulici?’ Tim se riječima davnih dana, negdje u sedamdesetima, obratio policajac Vladi Marteku, hrvatskom konceptualnom umjetniku, profesoru književnosti i filozofije, kada ga je ulovio da po zagrebačkim zidovima lijepi poruke sumnjivog sadržaja – ‘Čitajte Mallarméa’, ‘Čitajte Rimbauda’…

Onkraj razuma i ne previše ispeglano, pliz!

Uostalom, tko će policajcu u kasni sat objašnjavati da to što radi nema veze s vandalizmom, politikom pa ni anarhizmom jer je njegov aktivizam više tranzitne naravi i da on fizički izvodi ono što je mladi Arthur Rimbaud davnih dana zamislio, prije nego što se zauvijek oprostio s riječima i prešao na šverc, droge i komplicirane ljubavne veze – da će pjesništvo biti iznad svega, a pogotovo iznad materijalnih dobara, bilo da je riječ o uvezanoj zbirci pjesama, novčanoj svoti koju pjesnik dobije, nagradama kritike i publike. Nešto što se živi, što je neuhvatljivo, često onkraj razuma, ne previše ispeglano, nego puno sjena pa i manjkavosti koje umjetničko djelo na kraju čine tako intrigantnim i životnim.

Poezija na fasadama: Žrvljotine magazin

Četrdesetak godina kasnije, u doba kada se poezija dobro sakrila ili prilagodila ekranima, gurajući sve više stvaratelja u self-made smjeru samizdata, stihovi su se ponovno pojavili na zagrebačkim zidovima. Doduše, nešto sramežljivije, bez intervencije policije. Na prvi pogled ‘zidne novine’ naslova Žrvljotine magazin, na kojima su bilingvalno isprintani stihovi hrvatskih pjesnika uz koje ide i crno-bijela fotografija, toliko su se stopili sa starim fasadama zgrada, starim stotinama godina, dodatno popucalima u potresu, da je teško bilo zapaziti da je riječ o pjesničko-aktivističkoj intervenciji u urbano tkivo grada.

O emotivnoj priči koja je svoju publiku odlučila potražiti – ne u knjižari, ne preko agenta, ne na ekranima niti preko PR agencija, nego jednostavno na zidu. Pa tko u prolazu obrati pažnju, tko ovlaš podigne pogled s mobitela, tko sanjari gledajući oko sebe kao da prvi put vidi svijet možda na tren i zastane… No kao u svakom detektivskom romanu i poezija objavljena na zidu imala je svoju adresu – Instagram profil @zvrljotinemag – pa je na tren zaživjela i kao naš #current mood na ekranu.

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.