Girl You Know It‘s True

FILM O GRUPI MILLI VANILLI: Najveća glazbena prevara osamdesetih koju će TikTokeri znati cijeniti

Lena Ivanović
15.09.2024.

Je li dvojac Milli Vanilli, koji je u osamdesetima harao MTV-ijem i djevojačkim sobama u obliku postera, bio naprosto ispred svog vremena? Trideset i pet godina kasnije, sve detalje o velikoj glazbenoj prevari otkriva film “Girl You Know It’s True”

Izgleda da ima nešto fascinantno u pričama koje tematiziraju velike prevare i koje nam godinama kasnije skidaju mrenu s očiju. No tko im može odoljeti, jer potrebno je puno mudrosti, vještine i još više lukavštine da uspiješ nekoga nasamariti. Jedna od njih je i priča o legendarnoj grupi Milli Vanilli koja je upravo počela igrati u našim kinima. Ovo je pet činjenica koje biste trebali znati prije gledanja filma. Tek tako da se podsjetite, pogotovo ako ste bliži generaciji Z, da je postojalo vrijeme kada nije bilo uobičajeno koristiti filtere, AI programe i tuđe glasove na TikToku, a kamoli vući publiku za nos i izvodite gerilske marketinške trikove, a da ona pri svemu tome i jako uživa…

Ne znaju pjevati

Uvijek se govorilo da dečki zapravo ne znaju pjevati. Ali to baš i nije istina. Robert “Rob” Pilatus i Fabrice “Fab” Morvan pokušali su 1987. ostvariti karijeru kao glazbena grupa Empire Bizzar. No, plesna stvar “Dansez” naprosto nije uspjela zapaliti mase. No s druge strane, sada je stigla i druga teorija koja kaže da uspjeh možda nije izostao zbog njihova pjevanja, nego jer je pjesma naprosto bila prespora. Sasvim suprotno od njihovog izgleda!

Ali super plešu. A tek kako izgledaju!

Zašto se fokusirati na ono što ne znaš? Radije pogledaj ono u čemu rasturaš – tako je mislio njemački producent Frank Farian kada je prvi put ugledao Roba i Faba. Dečki su senzacionalno plesali i gorjeli su od želje da postanu pop zvijezde. “Ma idem im prilagoditi pjesmu “Girl You Know It’s True” koju je originalno izvodila hip-hop grupa Numarx iz Baltimorea”. I bi tako!

Ponuda koju ne možeš odbiti

Iako Rob i Fab nisu bili oduševljeni time da nastupaju bez pjevanja, pristali su na ugovor s Frankom koji je bio genijalan producent i nije bio zadovoljan dok pjesme potpuno nisu zadovoljile njegove visoke standarde. Naravno, to se odnosilo i na pjevanje – koristio je pjevače balada Ray Hortona, Johna Davisa i američkog pjevača Charlesa Shawa, koji je također od 1978. živio u Njemačkoj. U sljedeće dvije godine grupa je osvojila gotovo sve svjetske ljestvice.

Playback skandal

“I ja bih bio super slikar, samo nikada ne znam kada bih trebao prestati sa slikanjem”, govorio je davnih dana David Bowie. Kamoli sreće da su dečki poslušali Bowiejev savjet i povukli se na vrhuncu karijere, ali ne! Protiv volje svog producenta krenuli su na na američku turneju i tamo je sve počelo odlaziti kvragu, Netko je primijetio da dečki loše govore engleski izvan pozornice, a to znači da su se počele širiti i prve sumnje i glasine o prevari, no tek 1990. rođeni producent ih otpušta. Razlog? Dečki su tražili previše novca kao odštetu i ucjenjivali ga. Željeli su napokon pjevati sami!

‘Vratite nam Grammy!’

Rob i Fab moraju vratiti Grammy koji su nedavno osvojili kao najbolji novi izvođači, no Franka Fariana nitko ne proziva. Na veliku žalost obožavatelja pop duo je itekako stradao. Rob nije dobro podnio pad, umro je 1998. godine od predoziranja. No Fabrice se tijekom godina uspio na neki način pomiriti s glazbenom industrijom. Na premijeri novog filma “Girl You Know It’s True” u Münchenu Fab je bio osobno prisutan i čak je otpjevao nekoliko stihova za “svog brata Roba”.

Pročitaj više

art zagreb

Platforma Shpigl na novom izdanju manifestacije Art Zagreb predstavlja istaknute multidisciplinarne umjetnice i inovativan spoj tradicionalnih i novih medija

Tko ove godine slavi 100. rođendan?

Kraj godine inspirirao nas je da potražimo još neke stogodišnjake koje bi se mogli priključiti slavlju. Dragi slavljenici, sretno vam stoljeće!

U nedjelju 15. prosinca u 12.00 sati u prostorima Umjetničkog paviljona u Zagrebu bit će otvorena izložba 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma naslovljena Dijalozi/Monolozi. Selektori salona su arhitekti Iva Letilović i Igor Pedišić, osnovna tema Salona i izložbe jest reuse – prenamjena postojećih struktura, građevina i prostora, medij izlaganja primarno su arhitektonske makete, a organizator salona je Udruženje hrvatskih arhitekata. Salon ostaje otvoren do 31. prosinca 2024.

FONOKINOTEKA

Nakon premijerne izvedbe u Puli, na 30. Sa(n)jam knjige u Istri u Istarskom narodnom kazalištu – Gradskom kazalištu Pula, audiovizualni performans dolazi u Zagreb, u kino Kinoteka u subotu, 14. prosinca 2024. s početkom u 20 h.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.