Kada je Hrvatska turistička zajednica prije tri mjeseca raspisala natječaj za novi slogan koji bi zamijenio onaj stari ‘Croatia, full of life’, društvene mreže su gorjele od prijedloga – od onih hrabrih i duhovitih, ali krajnje neiskoristivih pokušaja do onih koji su naprosto modificirali neki postojeći. Uostalom, dovoljno je ukucati u Google tražilicu najpopularnije slogane svijeta i utopiti se u moru sličnih.
Od egipatskog ‘Where it all begins’ preko grčkog ‘Always Epic’ do mađarskog – ‘Wow Hungary!’ No uz slogane nakrcane riječima kao što magičan, srce, predivan, inspiracija te impresivnih fotografija prirodnih čudesa snimljenih dronom teško je doista i razlikovati sve te zemlje jer imate dojam kao da ste upali na neki Eurosong gdje svi doslovce prepisuju jedni od drugih. Čast izuzecima.
Snaga je u intimnim pričama pojedinaca
Tim više nas je očarao jedan posve drugi pristup – foto izložba portreta ‘Život/Life’ fotografkinje Mare Milin, a koji je za promidžbu Makarske učinio čuda, dokazavši još jednom kolika je snaga u intimnim pričama pojedinaca. No, ako se želite još jednom podsjetiti zašto je ponekad bitno zumirati kameru na pojedince i detalje, ne bismo li doista dobili punu sliku i razvili empaiju, svakako poslušajte što je na tu temu rekla spisateljica Đurđica Čilić novinarki i urednici Morani Kasapović u emisiji ‘Razgovor s razlogom.’
Na istoj valnoj duljini je očito i sjajan projekt Maestrale, koji ovom posebnom izložbom u javnom prostoru želi demonstrirati zaokret prema poboljšanju kvalitete života i usvajanju principa ”ljepote življenja”. Koncept je vrlo jednostavan i na tren kao da je izokrenuo glavni trend koji kaže da sve mora biti snimljeno dronom iz zraka, nabrijanih boja, instagramabilno i lajkabilno.
Slow living filozofija Makarske
Portreti desetoro Makarana su izloženi na pročeljima kuća u kalama i kalicama koja postaju mjesto susreta i dijaloga lokalnog stanovništva, turista i prolaznika, a izložba će se moći razgledati do kraja ljeta. Foto izložba portreta „Život/Life‟ Mare Milin koja je realizirana uz podršku Grada Makarske i TZ grada Makarske, osmišljena je upravo kao prilika za upoznavanje današnje slow living filozofije Makarske.

“U ova prebrza i nabujala vremena, kada je sve udaljeno na dva, tri skrola i kada su stvari postale toliko masovne, kad su sve institucije postale trivijalne, kad je sve pojeftinilo i nekako izblijedilo; riječi sporo, i malo koje su se nekako uvijek uzimale kao tanji kraj uzice, za mene su postale deblji kraj uzice. Dajte mi dovoljno zraka i prostora, da opet ugledam bit, dajte mi vremena i sporosti da prodišem i da se sjetim tko sam stvarno ja, i da se vratim nekom svom zagubljenom svijetu”, izjavila je Mare Milin.
Maestrale je novi vjetar skrivene Makarske, koji nudi poseban doživljaj grada kroz oživljavanje kulturne baštine i šarma dalmatinskih kala na interaktivan način i podsjeća na neke izgubljene vrijednosti kako bi potaknuo osjećaj lakoće življenja karakterističan za mediteransko podneblje kojem Makarska pripada. Razlog više da posjetimo ovo ljeto Makarsku, pogledamo ovu sjajnu izložbu i doista upoznamo njene stanovnike.



