diva

IZLOŽBA ZBOG KOJE BISMO RADO SKOKNULI DO LONDONA: Povijest i privlačnost diva, od Sarah Bernhardt do Rihanne

Kristina Stakor
24.06.2023.

Ovog je vikenda u londonskom V&A muzeju otvorena izložba koja donosi neke od kultnih lookova svjetski poznatih diva, poput haljine Marilyn Monroe u filmu „Neki to vole vruće“ i one posute kristalima u kojoj je Riri primila nagradu za modnu ikonu

Kada je i kako nastao fenomen glazbenih i dramskih megazvijezda koje nazivamo i divama. Što čini njihov imidž nenadmašnim i atraktivnim i generacijama kasnije? Izložba koja pokušava odgovoriti na ta pitanja te prikazati mističnu privlačnost nezaboravnih zvijezda poput Marilyn Monroe, Marije Callas, Whitney Houston, Tine Turner, ali i suvremene ikone – Rihanne – otvorena je ovog vikenda u Victoria & Albert Museumu u Londonu.

Maria Callas; soprano; as Violetta in Verdi’s La Traviata at the Royal Opera House, Covent Garden; by Houston Rogers; c.1958.

Ono što izložbu čini posebice atraktivnom su upravo neki od nezaboravnih kostima ove potonje, uvijek nestrpljivo iščekivane na svim crvenim tepisima i pozornicama na kojima se pojavljuje. „Papinski“ look koji je za nju dizajnirao Galliano za Met Galu, kruna koju je nosila za svoj sada već kultni album „ANTI“ i ona prozirna haljina optočena Swarovski kristalima u kojoj je izgledala gotovo golo kako bi primila nagradu za najbolje odjevenu osobu. Trebate li više uvjeravanja za pretraživanje jeftinih letova?

Dive ne stvaraju samo umjetnost, one su stvarateljice kulture, poduzetnice i aktivistice

Osim toga, tu su i druge haljine urezane u kolektivnu memoriju: ona koju je Whitney Houston nosila na dodjeli Grammyja koje je osvojila za soundtrack filma „Tjelohranitelj“, Versace odijelo Lil Nas X-a, kostim Marije Callas za operu „Norma“ u Covent Gardenu, onu crnu haljinu s resicama koju je Marilyn Monroe imala u filmu „Neki to vole vruće“, ikoničke kostime Boba Mackieja za Cher i Tinu Turner, teatralni outfit Eltona Johna…

Sketch of Flame dress for Tina Turner by Bob Mackie, 1977. Original Artwork by Costume and Fashion Designer, Bob Mackie

Osim mode koja uvelike pomaže izgraditi imidž zvijezda i fantastičnih kostima, izloženi su i fotografski materijali, ali i glazba, pa prolazeći kroz izložbu posjetitelji mogu uživati u izvedbama Josephine Baker, Arethe Franklin, Dolly Parton, Sade i Beyonce, između ostalih.

Izložba istražuje izvore fenomena dive te kako su pozornica i ekrani oblikovali današnju pop kulturu. Ali i kontekst u kojem su one osvojile svijet showbusinessa kojim su povijesno dominirali muškarci te svoj brend širile i izvan okvira originalne domene, kako su umjetnice poput Billie Holliday, Nine Simone i Elle Fitzgerald svoj glas koristile i za progovaranje o društvenim nepravdama, zahtijevajući promjene. Tu su i one dive koje su pomicale granice tradicionalnog poimanja roda poput Grace Jones, Prince i Elton John. Ali propituje i borbu između privatnog i javnog imidža, te kako su u konačnici dive nadahnule pop, ali i supkulture.

Cher, Elton John and Diana Ross at Rock Awards Santa Monica Civic Auditorium 1975; Various Locations; Mark Sullivan 70’s Rock Archive (Photo by Mark Sullivan/Contour by Getty Images)

Ova interesantna izložba nam je na listi želja za buduća putovanja, a ostaje otvorena do 07. travnja 2024.

Naslovni vizual: press, Canva

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.