“Dragi prijatelju, rado bih ti napisao kraće pismo, ali nažalost, nemam toliko vremena da bih se mogao sažeti”, iskreno je davnih dana napisao Mark Twain svom prijatelju. I doista, skraćivanje ne samo da zahtijeva posebno vrijeme nego i veliku vještinu. Znaju to najbolje svi oni koji su sjeli na crveni stolac u talk showu Grahama Nortona i morali ispričati dobru priču s nekim obratom, a koja će zadovoljiti voditelja s rukom na poluzi (oni koji nisu gledali talk show – riječ je o zabavnom formatu u kojem se gost kao u nekoj inačici rimske arene ruši ako ne ispriča dobru priču, pri čemu pravila nisu jasno definirana nego ovise o raspoloženju i mušicama Mr. Nortona).
Pa čak i ako niste toliko hrabri ili nemate prilike da sjednete u crveni stolac, održite kakav trominutni stand-up nastup, napišete haiku ili napravite Instagram priču u 10 slajdova, možda biste se mogli okušati u pisanju jednominutne priče. I to ne nužno zabavnog karaktera. Uostalom, pisci već godinama ustaju u gluho doba noći i pišu po raznim papirićima svoje ideje koje ne smiju zaboraviti u kratkim formama, kao što već godinama diljem neta cvatu zabavni natječaji u kojima čitatelji moraju cijeli roman sažeti u rečenicu ili dvije, a japanske tinejdžerice već odavno čitaju Instagram romane, ovo je projekt koji pogađa duh vremena.
Jednominutni filmovi i jednominutne priče
Naime, Gradska knjižnica Požega svoju uspješnu suradnju s organizatorima poznatog Hrvatskog festivala jednominutnih filmova proširuje pokretanjem književne manifestacije Jednominutna priča, oslanjajući se pritom na temeljnu ideju filmskog festivala – formu od jedne minute. Ako imate dovoljno vremena da sažmete svoju dobu ideju na 850 znakova plus praznine, ovdje je važno napomenuti da su svi žanrovi u igri, možda biste se mogli okušati u ovom izazovnom formatu.
Kako sudjelovati?
Naime, u programu mogu sudjelovati svi punoljetni građani Republike Hrvatske koji pošalju priču u Word dokumentu (sorry, ali jednominutne audio verzije ne prolaze). Tekst treba biti pisan fontom Times New Roman veličine 12 i u formi proznog djela. Priča mora imati naslov, ali on se ne ubraja u maksimalno dopuštenu dužinu znakova.
Premda se radi o kratkoj formi, jednominutna je priča cjelovito djelo čija vrijednost leži u umijeću autora da vještom upotrebom malog broja riječi ispriča cjelovitu priču.
Po završetku natječaja literarna djela (priče) ocijenit će Prosudbeno povjerenstvo u sastavu od sedam članica: Bernarde Pirović (predsjednice), Ivane Bodrožić, Anite Katić, Ane Marinić, Ane Pirović, Vlaste Peći Marčetić i Ivane Redkin, Najbolje ocijenjena priča bit će nagrađena novčanim iznosom od 500 (petsto) eura, dok će ostalih 14 dobiti utješne nagrade, a 15 najuspješnijih autora će imati priliku svoju priču pročitati publici. Više o natječaju saznajte na web adresi: https://gkpz.hr/jednominutna-prica-2/-
Znamo, neki od vas se sada zasigurno pitaju mogu li poslati 100 kratkih priča? Hm, odgovor je na mjestu, no pravila kažu da smijete poslati maksimum 3 jednominutnih priča. No kad već pitate, možda je krajnje vrijeme da napišete jedan dovoljno dug roman i prijavite se na jedan drugi književni natječaj i osvojite V.B.Z. književnu nagradu za najbolji neobjavljeni roman.