ANGAŽIRANA UMJETNOST

DOKUMENTARAC O NAN GOLDIN: Beskompromisni život ljepote i krvoprolića

Kristina Stakor
02.04.2023.

Potresan, melankoličan i moćan dokumentarni film „Ljepota i krvoproliće“ o poznatoj umjetnici Nan Goldin prikazan je na ZagrebDox-u u međunarodnoj konkurenciji

Slavna fotografkinja Nan Goldin oduvijek je željela snimiti film, no sada je sama postala predmetom jednog epskog i emotivnog dokumentarca Laure Poitras koji je jednoglasnom odlukom žirija osvojio Zlatnog lava u Veneciji te bio nominiran za Oscara.

Opijatska kriza i put oporavka

„Ljepota i krvoproliće“ („All That Beauty and Bloodshed“) film je neobične strukture u koji donosi dvije paralelne priče – jednu o životu Nan Goldin od najranijih sjećanja i drugu koja se odnosi na njen aktivizam usmjeren protiv obitelji Sackler, čija je farmaceutska kompanija Purdue Pharma i lijek OxyContin odgovorna za tzv. opijatsku krizu u Americi od koje je od 2000. umrlo preko pola milijuna ljudi. Te se priče savršeno isprepliću priču o životu umjetnice koji nikada ne može biti odvojiv od njezina rada. Otkriva da je i sama postala ovisna kada joj je Oxy propisan nakon jedne operacije, a put do oporavka bio je sve samo ne lak i linearan.

Tabu teme i margine

 „Uvijek sam željela da ljudi koje fotografiram budu ponosni na to što su dio radova. Htjela sam da se osjećaju lijepo“, otkriva u filmu. No osim lijepoga, njen je rad uvijek bio i duboko političan. Prikazivanje marginaliziranih (ili kao što su ih često nazivali, „polusvijeta“) skupina poput drag queens, seksualnih radnica, intimni prikazi nasilnih i toksičnih odnosa polemiziraju i otkrivaju pozicije moći u društvu na različitim razinama.

Nan Goldin bila je jedna od prvih koja je svojim radom progovorila o AIDS krizi davnih osamdesetih. A danas je opet prva koja je progovorila o patnji koju stvara opijatska kriza u Americi – te zahtijeva akciju. Po uzoru na svojevremeno ACT UP, osnovala je P.A.I.N. (Prescription Addiction Intervention Now), organizirala je aktivističke kampanje u najpoznatijim svjetskim muzejima, tražeći od njih da skinu Sacklerovo ime sa svojih krila i institucija, te odbiju njihove donacije, nazivajući to krvavim novcem.

Nan Goldin još jednom se pokazala kao beskompromisna, riskirajući vlastitu karijeru prosvjedujući u institucijama koje izlažu njene radove. Kao i prije, motivirana je boli i željom za destigmatizacijom, a njezina je perspektiva duboko osobna.

Brutalna iskrenost i autentičnost njezina lika i djela izazivaju duboko poštovanje i pokazuju kakvu moć ima osoba koja se ne boji podići glas protiv nepravde, uvijek iznova. Osoba koja ne dozvoljava da marginalizirani budu nevidljivi i zaboravljeni. Pa i ovaj film neće biti rezerviran samo za festivalske publike – ukoliko ste ga propustili pogledati na ZagrebDox-u, dostupan je i na HBOmax.

Naslovna fotografija: HBO

Pročitaj više

Život ispod maske

Iako je film ‘Maria’ premijerno prikazan na Venecijanskom festivalu kod mnogih izazvao snažne emocije i suze, mnogi kritičari zamjeraju da je u filmu previše obožavanja i veličanja dive, a premalo ranjivosti koju su najavljivali

Festival svjetskog kazališta

Predstave u sklopu Festivala svjetskog kazališta održat će se na tri zagrebačke lokacije. Festival će tako otvoriti argentinska predstava „F**k me“, Marine Otero, 11. rujna u Zagrebačkom kazalištu mladih.

Mikro-pobune i bizarne opsesije

Trinaesto izdanje bijenalnog Međunarodnog festivala Organ Vida koji okuplja suvremene umjetni⁞ke koji rade u mediju fotografije i/ili u njezinom proširenom obliku otvara se 26. rujna u 20 sati u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb s četiri izložbe, među kojima je i centralna izložba finalist⁞a koji su svojim radovima odgovorili na temu festivala Creeps and Butterflies zadanu od kustos⁞a festivala Barbare Gregov, Lovre Japundžića i Lee Vene.

100. obljetnica rođenja

Ove godine obilježava se stota godišnjica rođenja velikoga splitskog umjetnika Frane Missije. Iako se mahom ogledao u slikarstvu aktivno istražujući granice i mogućnosti toga likovnog medija,

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.