„Dok sam pisala nekonvencionalnu ljubavnu priču o paru s dvadeset godina razlike, koji se odluči vjenčati nakon samo šest mjeseci poznanstva, progutala sam onoliko različitih ljubavnih i bračnih priča koliko sam mogla. A u međuvremenu je ispalo da sam otkrila da su me užasno privlačili baš oni likovi koji su preokrenuli moja očekivanja o tome kakva bi veza mogla biti naglavačke, kao i oni koji su istraživali ljubav u svim njezinim različitim oblicima, a ne samo romantičnu. I pri tome mi ponudili nešto kao portret ljudskog srca koje se ne boji kucati u neurednom, frustrirajućem i kontradiktornom ritmu. Dajte mi izdaje i loše odluke! Užasan ili barem užasno smiješan seks! Raskide, preokrete, slomove— želim sve!“, izjavila je Coco Mellors u jednom od stotine intervjua koji su uslijedili nakon što je njezin prvijenac izašao u javnost.
Dajte mi izdaje i loše odluke!
Uostalom, ispada da Coco nije usamljena jer u klubu zvanom ‘Amour fou, u kojem prednost imaju parovi s velikom razlikom u godinama više nema mjesta, a Carrie Bradshaw i Sally Rooney nisu ušle preko reda, nego su proglašene počasnim članovima kluba, jer su i same doktorirale na neobičnim ljubavnim pričama koje su se, uz sve uspone i padove provlačile kroz godine i desetljeća. Stoga ne čudi da i Carrie u jednoj od epizoda serije ‘I tek tako’ čita upravo knjigu mlade književne zvijezde koju su mediji već prozvali – nova Sally Rooney budući da fotografski precizno opisuje jaz između visokog očekivanja i glamuroznog društva te dubokih i mračnih procjepa u koje upadaju njeni junaci.
Luda ljubav u liftu
O čemu je dakle u romanu riječ? Cleo je dvadesetogodišnja britanska studentica umjetnosti kojoj uskoro istječe viza, a Frank je Amerikanac u četrdesetima, otac jedne kćeri i vlasnik uspješne reklamne agencije. I možda se ne bi nikada upoznali da nisu odlučili ranije zbrisati s dočeka Nove godine, slučajno se sreli u liftu i započeli ljubavnu priču prepunu snažnih osjećaja, glamuroznih zabava i neobičnih prijatelja. No kakva bi to bila priča koju su objeručke prihvatile i TV kuće da u njoj nema naglih obrata i iznenađenja. I naravno očaravajuće Francuske, jer tek što su se Cleo i Frank vjenčali, već su brže-bolje poput Angeline Jolie i Brada Pitta poletjeli na medeni mjesec u svjetski poznatu ‘La Colombe d’Or’ gdje će vrlo brzo postati bolno svjesni onoga što se zove razlika u karakteru.
Depra, alkohol i afere
Frank ne zna kako se nositi s Cleinom melankolijom, teškim djetinjstvom te osjećajima koje ona ne zna otvoreno artikulirati, a ona je pak shrvana njegovom konzumacijom alkohola, a još više njegovim posljedicama poput ispada u hotelskom bazenu i silnog razmetanja. I kada se par vrati u zajednički stan u New Yorku nešto više ne štima jer odjednom ne žive više zajedno već jedno pored drugoga, osjećajući se sve usamljenije. Tu sada počinju brojni flertovi i afere, no kako prekinuti kada su tu uvijek negdje i duboki osjećaji, iako roman u drugoj polovici sve više plovi u smjeru ženskih promišljanja o samačkom životu, muško-ženskim odnosima, lošem seksu, rodno zbunjenim prijateljima, kreativnom izražavanju i velikom bijegu.
Tamno srce njujorškog glamura
Mellors se dokazala kao izvrsna kroničarka tame koja se nalazi iza svjetlucave površine i glamurozne površine New Yorka, hvale je na sva zvona kritičari, ali i celebrityji poput Gwyneth Paltrow i Taylor Swift. A roman je dovoljno hirovit, duhovit, pronicljiv, poetičan i elegantan da će vrlo vjerojatno prikovati na ekrane gledatelje, baš kao što je učinio i čitateljima. I to posve nebitno kojoj generaciji pripadali jer luda ljubav nikada ne pita za godine, a kamoli za razlike u karakterima i tko će tu sad preuzeti ulogu Cleopatre, a tko Frankensteina.