@danchireads

5 KNJIŽEVNIH PREPORUKA BOOK BLOGERICE I SPISATELJICE DANJE BUJAS: Tamno srce Dalmacije, španjolska pustinja i japanski zen

Danja Bujas
25.05.2024.

Danja Bujas je bookstagrammerica (@danchireads), book blogerica i strastvena čitateljica od kad je u 7. osnovne otkrila Tolstoja i druge ruske klasike. No, sada većinom čita suvremenu književnost, najviše spisateljice iz Južne Koreje, Japana i Latinske Amerike, te nešto publicistike i SF-a. Povremeno i sama piše kratke priče. A ovo je top 5 knjiga za plažu baš po njenom guštu

Kad mi je povjereno da vam preporučim 5 ljetnih naslova, prvo što sam se zapitala bilo je kako ću za potrebe ovog teksta definirati ljeto i ljetno štivo. Živim u Dalmaciji i kao svakom prosječnom Dalmatincu, i meni ljeto uvijek iskušava granice psihičke i fizičke izdržljivosti i nerijetko me dovodi do ruba. Ukratko, nije odmor i zezancija! Recimo da bi se dalmatinski Halloween movie odvijao tijekom turističke sezone. No, ne morate živjeti i raditi u turističkom mjestu da bi vam sunce, po riječima TBF-a, pretvaralo mozak u žvaku. Tako da je, barem meni, glavno obilježje savršenog ljetnog štiva knjiga koja ne zahtijeva duboku koncentraciju i apsolutnu posvećenost, a opet je pametna, zabavna i, recimo, drugačija od drugih.

Emma Cline: Daddy, Random House, 2020.

Sad hot girl Emma Cline probila se na američku i svjetsku književnu scenu romanom-prvijencem „Djevojke“ (Profil, 2016.), nastavila rasturati zbirkom kratkih priča „Daddy“ te nedavno objavila drugi i pomalo lana del reyovski roman „The Guest“.

Njezin stil je poetično-atmosferski, a opet realističan; nepretenciozan i prozračan kao lagana ljetna tunika, a opet ozbiljan u temama koje obrađuje, a koje su istovremeno i aktualne i svevremenske. U „Daddyu“, čiji sam naslov već obećava, Cline istražuje odnose moći na primjeru Hollywooda, lažni sjaj zabavne industrije, seksizam i moć samozavaravanja. Moćni muškarci-zlikovci iz njezinih priča kompleksni su i nesigurni likovi, a ni njezine junakinje nisu savršene i nevine. One od ovog daleko od idealnog svijeta uzimaju što mogu, a ono što ne mogu pretvaraju u svima dobro poznat melankoličan osjećaj da možda nitko od nas zapravo ne pripada, već se većinom pretvaramo da je tako. Ako volite BoJack Horsemana, zavoljet ćete i ovu zbirku kratkih priča.

Asja Bakić: Mars, Sandorf, 2015. 

Priznajem, ne čitam puno domaću književnost, ali nekadašnju urednicu MUF-a, pjesnikinju i feministkinju Asju Bakić volim čitati. Osim što piše poeziju i vodi blog „U carstvu melanholije“, njezine kratke priče su do sad objavljene u dvjema zbirkama – prvo u „Marsu“, a onda u „Sladostrašću“ (Sandorf, 2020.).

Asja možda nije mainstream, ali njezin stil pisanja i poetika predstavljaju osvježenje na našoj učmaloj književnoj sceni. Autorica vješto barata s motivima iz pop kulture, fantastike i SF-a te ih kombinira s feminističkim pogledom na život i pametnom društvenom kritikom. Uz to su njezine priče energične, brze, duhovite, a opet tako vraški dobro napisane. Čitajte Asju Bakić!

Hiromi Kawakami: Aktovka / s engleskoga prevela Mirjana Obuljen, AGM, 2014.

Ne znam za vas, ali meni su ljeto i suvremena japanska književnosti savršeni par! Popularnu japansku spisateljicu Hiromi Kawakami uvijek preporučujem za smirenje i odmor duši, i to zbog njezinog gotovo pa zenovskog stila pisanja i filozofije života koja je posvećena detaljima i ljepoti svakodnevice.

Iako radnja ovog romana ‘na prvi pogled’ djeluje provokativno, jer opisuje ljubavnu vezu između umirovljenog profesora i njegove više nego duplo mlađe učenice, sada žene u tridesetima – u suštini ovo je roman o usamljenosti u velikom gradu, malim stvarima koje nas raduju i potrebi za kontaktom i povezivanjem s drugima.

Deborah Levy: Hot Milk, Hamish Hamilton, 2016.

Sigurna sam da nisam jedina koja romane Bookerove miljenice Deborah Levy poistovjećuje s ljetom, i to onim ljetom koje ispod površine frivolnog kupanja, sunčanja i zabave krije i pokoju egzistencijalnu krizu. No, ne brinite, neće vam pasti teško na želudac jer je Levyn stil pisanja lagan za čitanje, a opet poetičan, filozofski i pun skrivenog i neskrivenog značenja.

Kriza u „Hot Milku“ je kriza identiteta kroz koju prolazi Sofia, koja na jug Španjolske dolazi s hipohondričnom majkom čije se kontrole želi osloboditi. No prava čar ovog romana je u svemu onome što se ne da lako opisati, već se mora doživjeti, a čega su primjer autoričina promišljanja o kulturnoj antropologiji i prirodi čovjeka, ili opipljiva sparina jedine pustinje u Europi – one u španjolskoj Almeriji.

Jurica Pavičić, Knjiga o jugu, Profil, 2018.

U mašti turista i gostiju, Mediteran i Dalmacija idilična su i senzualna mjesta, dok je njihovo ‘srce tame’ dobro poznato samo onima koji nastavljaju živjeti na moru i onda kad sezona zamre, a s njom i život u manjim sredinama. Splićanin Pavičić spada u takve, i u svojim esejima istražuje upravo tu drugu i manje glamuroznu stranu Dalmacije.

Dalmacija je svašta nešto – i dom kojeg su naši preci (i mi sami) napuštali u potrazi za boljim životom, i turistička destinacija; i patrijarhalna obitelj, i žene koje ‘ne daju na se’; i otvoreni duh, i zadrti nacionalizam; i socijalistička modernizacija, i propale tvornice tranzicije; i ikonična „Dalmatinska kuhinja“ Dike Marjanović-Radice, i bolest vinove loze, i opaka bura koja za razliku od ‘ludog’ juga bistri um i misli. No, u svemu tome, naš trenutno najbolji društveni kroničar ‘dalmatinski’ je optimističan, pa i ozbiljne teme obrađuje bez tragike i čemera – lagano, zabavno i s dobrom dozom humora i kritike.

Pročitaj više

Glas kritike

Momčilo Otašević, jedan od najpoznatijih kazališnih, filmskih i televizijskih glumaca, osim što redovito oduševljava publiku svakom svojom ulogom, zavidno dobro žonglira mnoštvom poslovnih obveza. U kratkom predahu između snimanja, za Mood.hr podijelio je prednosti i mane užurbanog rasporeda, osvrnuo se na vlastite dramske početke te progovorio o društvenoj odgovornosti neodvojivoj od glumačke profesije.

Od prvih lakovjernih ideja da nas Mjesec čini ludima preko obećanja ludih menadžera koji učestalo koriste izraze kao što su ‘to infinity and beyond’ pa sve do holivudskih fantazija o životu na drugim planetama, Svemir i Mjesec su postali neiscrpno vrelo inspiracije.

Naši daleki preci iz pećina bi bili zadivljeni – jer konačno smo smislili kako će sve te divlje životinje i fascinantne priče oslikane na pećinama doista oživjeti. Dovoljno ih je dotaknuti jednim klikom!

Superman neka ostane. Ostali, razlaz!

Ima li uopće smisla govoriti o filmskim žanrovima otkako je Oscara dobio film koji je prekinuo sa svim tradicijama – ‘Sve u isto vrijeme’, a grčki redatelj Yorgos Lanthimo je u svom filmu ‘Ubojstvo svetog jelena’ ubio i linearnu naraciju. Uostalom, i Woody Allen je svoj posljednji film ‘Coup de Chance’ prikazan u Veneciji definirao kao romantični triler. No s druge strane, dajte bilo što samo da se riješimo tih napornih superjunaka. Superman je i više nego dovoljan da spasi svijet.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.