BOTTICELLI U HOLLYWOODU

RENESANSA I MODA U DOBA UMJETNE INTELIGENCIJE: Kada Galleria degli Uffizi voli Ferragamo

Aleksandra Orlić
10.09.2023.

U doba kada umjetna inteligencija generira najluđe kolaže i nadrealne scene, bilo je zapravo samo pitanje vremena kada će se netko dosjetiti uvesti djela renesansnih majstora u pop-kulturu i modu. Je li kampanja modne kuće Ferragamo ‘Nova renesansa’ – savršeno odrađen camp ili ogledalo društvu koje umjetnička djela doživljava još samo kao zabavne aplikacije koje korisnike u par sekundi pretvaraju u glavne protagoniste slika? Ili eventualno kao kulise za selfieje?

Ako se Kanye West mrtav-hladan prije nekoliko godina mogao nazvati Pablo Picasso, zašto se onda modni dizajner Salvatore Ferragamo ne bi mogao inspirirati (i usporediti) s djelima renesansnih majstora kao što su ona Piera della Francesce, Francesca Granaccija ili Giorgija Vasarija. Uostalom, u doba kada programi umjetne inteligencije udovoljavaju našim najluđim zahtjevima te u par sekundi generiraju sulude montaže  – pretvaraju državnike u golišave modele, influencere u avatare, a naše fotografije s ljetovanja u fantazmagorične snove, bilo je samo pitanje vremena kada će se i remek-djela renesanse uvesti u pop kulturu.

Dijalog prošlosti i sadašnjosti

Tako je barem mislio Maximilian Davis, kreativni direktor modne kuće Ferragamo kada je odlučio spojiti prošlo i buduće, umjetnost i modu te naposljetku Firenzu kao kolijevku renesanse i modnog dizajnera koji je svoje drugo rođenje doživio kada se iz Kalifornije vratio u Firenzu. Uostalom, ideja spajanja sličnih ili još bolje – nespojivih motiva, primjerice zlatnih sandala i slike ‘Josipov bijeg iz zatvora’ i nije tako nova, jer ideju začudnosti i šoka su već odavno isfurali mnogi umjetnici – od nadrealista iz prošlog stoljeća do talijanskog redatelja Paola Sorrentina, koji u mnogim filmovima spaja užase iz svakodnevnog života i simfonije, bizarno i klasično, Majku Terezu i bludnicu ili pak Papu koji se dotjeruje za izlazak uz pjesmu ‘I am sexy and I know it’.

Umjetnička djela kao kulise za selfieje

No što kampanja pod imenom ‘Nova renesansa’ na kojoj poziraju muze i prijatelji Maximiliana Davisa – od manekenke Line Zhang do američke kantautorice Kelele – govori o nama? Je li to naprosto ogledalo svima onima koji umjetnička djela u muzejima doživljavaju kao kulise? Eventualno kao glavnu temu aplikacija koje svojim korisnicima nude priliku da će ih za par sekundi pretvoriti u glavni lik na slici? Jer kakvo je to umjetničko djelo ako nije imerzivno. Ili se barem ne može proširiti uz pomoć virtualnih naočala.

Kako se ‘slučaj Mona Lise’ proširio i na druge umjetnine

Ili se ‘slučaj Mona Lise’ proširio poput najgore zaraze i na sva ostala djela koja više ne možemo shvatiti ako ih ne spustimo s trona, pomiješamo sa svakodnevicom i ne pretvorimo u običan meme, vrijedi razmisliti, dok fiksiramo metalik crvenu haljinu, kapute od umjetnog krzna, odijela oštrih linija te pulover s balon rukavima, a u isto vrijeme stišćemo sumanuto lajkove i tražimo opciju – Buy now!

Za sva ostala pitanja konzultirajte MOOD članak pod nazivom – MONA LISA: ‘Umorna sam od meme napada! Pliz, nađite si novu Mona Lisu.’ A nominirani su…

Naslovna fotografija: Ferragamo

Pročitaj više

Konstantin Haag glumac je kojeg nije potrebno posebno predstavljati – publika je itekako dobro upoznata s njegovim likom i djelima. Bilo da je riječ o scenama s malih ekrana ili pak o prizorima s dasaka koje život znače, na Konstantinov talent teško je ostati imun. Nedavno sam imala priliku uživati u predstavi „Džaba je najskuplje“ koju je uprizorio, ali i režirao zajedno s Farisom Pinjom, a sve o spomenutoj predstavi, nadolazećim projektima i tajnama glumačkog zanata podijelio je sa mnom za Mood.hr.

UPOZNAJTE MUSIDORU

Upoznajte slavnu Musidoru, francusku glumicu, spisateljicu, redateljicu i producenticu koju povijest nepravedno zanemaruje kako bismo je ponovno s oduševljenjem otkrili. Nakon filma ‘Irma Vep’ francuski redatelj Olivier Assayas nam je nedavno poklonio i istoimenu izvrsnu seriju

U petak 28. ožujka 2025. u 19 sati u zagrebačkoj galeriji Trotoar bit će otvorena samostalna izložba pulskog slikara Bojana Šumonje naslovljena “Tulip Hysteria”.

Dobar, loš, toksičan

Filmska priča o ženi koja očajnički želi davati i primati ljubav, ali i o muškarcu koji nema ni najmanju ideju što bi to moglo značiti. Pogledali smo uznemirujuću dramu, a čiji bi trailer bez problema mogao glasiti i ovako: ‘Bili ste ona, poznavali ste je ili ste se možda jako bojali da ćete postati kao ona!’

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.