coming of age

TOP LISTA FILMOVA O ODRASTANJU: Jesu li i vaši favoriti na popisu?

Kristina Stakor
23.02.2024.

Dosta nam je akcijskih blockbustera o superjunacima, dajte nam više filmova o odrastanju!

Ali ozbiljno, kome treba još jedan nastavak o Spideru, Antmanu ili kakvom god „man-u“ – prava „origin story“ koju želimo gledati jest o zbunjenim adolescentima koji se pokušavaju nositi sa svim životnim promjenama, prvim ljubavima, prekidima prijateljstava, dramama kod kuće i preplavljujućim emocijama.

Svaka generacija ima neke svoje izazove, a nove svakako trebaju navigirati i kroz neke drugačije, nove digitalne krajolike i mora društvenih mreža, kojih nije bilo u doba nekih ranijih generacija. No neka iskustva ostaju zajednička, ona s kojima se većina može poistovjetiti.

Pitanja tinejdžerskih ljubavi, svađa s prijateljima, životnih odluka o budućnosti, formiranje vlastita identiteta, odnosi s roditeljima, braćom i sestrama univerzalna su. Ono što se prije svega razlikuje jest životna faza u kojoj takve priče gledamo: kao tinejdžeri lakše se uživljavamo u probleme onih koji odrastaju, sada u tridesetima i četrdesetima imamo puno više razumijevanja za izmučene i zabrinute, naizgled stroge roditelje.

Coming-of-age filmovi s kojima smo se najviše povezali podjednako ovise o osobnim iskustvima, kao i o odličnim scenarijima, estetici i likovima, stoga je teško napisati neku općenitu listu, ali donosimo nekoliko favorita koji bi se mogli naći na watchlisti, da ih pogledate iz neke nove perspektive.

Amarcord (1973.), Federico Fellini

Polu-autobiografski film o odrastanju u gradiću Borgo san Giuliano u blizini Riminija zanimljiv je kolaž osebujnih likova i duhovitih, nostalgičnih anegdota koje su obilježile živote dječaka u vrijeme fašističke Italije. Glavni lik Titte Fellini je temeljio na svom prijatelju iz djetinjstva s kojim je ostao blizak tijekom cijelog života.

The Breakfast Club (1985.), John Hughes

Što se dogodi kada autsajderi i pripadnici različitih školskih klika budu primorani provesti vrijeme zatvoreni zajedno u knjižnici? Tektonske promjene! Ono što je osobito zanimljivo jest da je scena u kojoj likovi dijele svoje tajne uglavnom improvizirana.

Cinema Paradiso (1988.), Giuseppe Tornatore

Neke od stvari u djetinjstvu na nas ostave neizbrisiv trag, a Tornatore je ovim nostalgičnim filmom fantastično predočio kakvu moć ima kinematografija, snimivši ga u svom rodnom gradu, sicilijanskoj Bagheriji.

Clueless (1995.), Amy Heckerling

Kako bi izgledala Jane Austen u suvremeno doba, savršeno je dočarala Amy Heckerling koja je napisala scenarij i režirala film prema kultnoj „Emmi“ i stvorila sasvim novi kult. Odlične odjevne kombinacije, replike („As if!“) i ormar koji nikada nećemo preboljeti, kao i Paul Rudd koji nije ostario ni dana u gotovo 30 godina – trebam li reći više?

Almost Famous (2000.), Cameron Crowe

Osim literarnih klasika, prava inspiracija su osobna iskustva, a svoja iz godina rada za magazin Rolling Stone redatelj Cameron Crowe pretočio je u zauvijek zanimljivu priču o rock bendu i mladom novinaru koji ih prati na turneji.

Moonlight (2016.), Barry Jenkins

Priča koja prati odrastanje kroz tri životne faze – kao djeteta koje pod svoje stavlja lokalni diler, tinejdžera koji eksperimentira sa seksualnošću i odraslog muškarca koji skriva svoju potrebu za nježnošću iza fasade tradicionalnog maskuliniteta garantirano će dirnuti i one „najtvrđe“.

Call Me By Your Name (2017.), Luca Guadagnino

Još jedan film o odrastanju mladića koji otkriva svoju seksualnost dirljiva je priča s Timotheejem Chalametom u glavnoj ulozi, smještena u nevjerojatnu atmosferu talijanske vile koja budi nostalgiju za mjestima i vremenima u kojima nikada nismo živjeli, pa ipak djeluje bolno poznato.

Lady Bird (2017.), Greta Gerwig

Odnosi majki i kćeri tinejdžerki često mogu biti turbulentni, ispunjeni testiranjem granica s obje strane, a to odlično ilustrira ovaj film sa Saoirse Ronan u glavnoj ulozi tinejdžerke koja se prozvala Lady Bird i Laurie Metcalf u ulozi njezine majke. Moguće posljedice gledanja: grižnja savjesti zbog svake prepirke s mamom…

Little Women (2019.), Greta Gerwig

Još jedna odlična suradnja Grete Gerwig i Saoirse Ronan adaptacija je romana „Male žene“ Louise May Alcott. Premda se čini da priča o četiri sestre koje odrastaju u 19. stoljeću nema puno zajedničkog sa suvremenim iskustvima, odnosi među braćom i sestrama, biranje vlastita puta, nošenje s gubitkom i promjenama ono je što nadilazi različita razdoblja i povijesne okolnosti. Uz Saoirse, u ovoj ekranizaciji gledamo i fantastične Florence Pugh, Timotheeja Chalameta i Emmu Watson.

Naslovni vizual: Instagram

Pročitaj više

Je li vam ikada bilo slomljeno srce? Posjedujete li predmet koji vam to ne dozvoljava zaboraviti? Je li uz slomljeno srce uz vas ostao i neki zvuk koji još uvijek pamtite – pjesma, glas, zvučna uspomena koje se ne uspijevate do kraja riješiti? Muzički biennale Zagreb i Muzej prekinutih veza daju vam priliku da je otpustite i podarite joj novi dom!

U Meštrovićevom paviljonu od 12. do 15. prosinca predstavit će se 16 vodećih galerija

TRI SRCA I PET GUJA

U ljubljanskom Muzeju suvremene umjetnosti Metelkova, +MSUM, umjetnik će rekonstruirati djela poznatih umjetnica kao što su Marina Abramović, Vlasta Delimar i Sanja Iveković

Knjige koje su mu promijenile život

Koliko je David Bowie fascinantan umjetnik ne moramo ponavljati. No nakon što smo pogledali sjajan dokumentarac “Moonage Daydream”, koji nas vodi na putovanje kroz svijet Davidove mašte, glazbe, poezije, slikarstva te promišljanja o ljubavi, životu i svemiru, priznajemo da ne možemo prestati razmišljati o Davidu Bowieju. Stoga smo i više nego sretni što smo naletjeli na književnu top listu našeg najdražeg umjetnika. A ovo je 100 najvažnijih knjiga koje su Bowieja oblikovale kao umjetnika i čovjeka

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.