Strast i drama

VJEČNI ŽIVOT FLAMENCA: Od opskurnih barova do mainstreama, ovaj glazbeno-scenski oblik tradicija je koja se živi

Kristina Stakor
09.02.2024.

Prva stvar koja padne napamet kad netko spomene španjolsku glazbu ili gitaru najčešće je flamenco, a ovaj glazbeno-scenski oblik je tradicija koja se danas može doživjeti u koncertnim dvoranama, ali i na ulici

Kad se prije nekoliko godina pojavila na svjetskoj sceni, glazbenica Rosalía oduševila je mlađu populaciju svojim visokoestetiziranim spotovima i jedinstvenim izričajem koji spaja suvremenu glazbu i tradicionalno naslijeđe španjolskog flamenca.

Povijest

Flamenco se kao glazbeni i plesni oblik službeno prvi puta spominje u drugoj polovici 18. stoljeća, premda nije sasvim jasno kako je ni kada nastao. Povezuje se s romskim stanovništvom u Andaluziji, a strastvene pjesme, gitara, ritmično pljeskanje i lupanje potpeticama i kastanjetama te ekspresivan ples govore o temama očaja, smrti, vjere, strasti. Pjevač (cantaor) u stihovima spaja legende i svakodnevicu, a plesač postaje njegov protagonist i interpretator.

Prva flamenco kavana otvorena je u Sevilli 1881. gdje su pjevači razvijali svoje vještine u kompetitivnom okruženju, pa su se postepeno pojavili i profesionalni pjevači. Tzv. „flamenco opere“ izvodile su se između 1920. i 1955. u arenama za borbe bikova i kazalištima, a danas se može pronaći i u brojnim privatnim kazalištima, restoranima, barovima…

flamenco
Foto: Unsplash / Matthew Waring

Nekima od najpoznatijih pjevača i plesača flamenca podižu se i spomenici, a proslavljena plesačica Cristina Hoyos u Sevilli je otvorila i muzej posvećen ovoj glazbeno-scenskoj formi gdje se može doznati više o povijesti same umjetnosti, stilovima, kostimima, scenografijama koje su radili i slavni umjetnici poput Salvadora Dalíja, ali i poslušati autentičan flamenco. Sama umjetnička forma uvrštena je i na UNESCO listu nematerijalne baštine.

Danas

Već spomenuta Rosalíja je svojim pjesmama o ljubavi, ljubomori, strasti, referirala se na noćne klubove, ali i na Lorcu, te uvela mlađe generacije u kompleksan glazbeni univerzum koji osuvremenjuje tradiciju. U međuvremenu, mnogi su se razočarali što je na novom albumu krenula u nekom drugom smjeru, no bez obzira na to, flamenco je „alive & well“.

Flamenco se i dalje izvodi u brojnim barovima i restoranima te dvoranama, i to ne samo kao jeftini spektakl za turiste. Ali može se čuti i kao spontana pjesma na uličnim fiestama. Njegov utjecaj sada prodire i u modu, zahvaljujući posebnoj kolekciji Christiana Louboutina zvanoj Flamencaba koji su inspirirali kostimi plesačica, a čije je zaštitno lice španjolska glumica Rossy de Palma.

Strastvene izvedbe i dramatičan ples ono je što ovu formu čini atraktivnom već stoljećima, jer ne trebamo razumjeti ni riječi, ni dur ni mol da bismo osjetili grč, bol ili veselje koje izvire iz ove glazbe i čini ju apsolutno neodoljivom.

Pročitaj više

HOMO LUDENS

Knjiga ‘The Game’ talijanskog pisca Alessandra Baricca uzbudljiv je putopis kroz povijest digitalizacije, kao i prustovska potraga za dušom koja se na tren sakrila u dvostrukim stvarnostima koje paralelno živimo već desetljećima

Generacija Žutog titla

Povodom obilježavanja 20. godišnjice kultne knjige “Žuti titl”, Rockmark objavljuje treći dio trilogije “Žuti titl”, knjigu “Žuti titl III” koja donosi listu “50 najboljih filmova svih vremena”. Ali ima jedna super fora: niti jedan od tih 50 filmova zapravo ne postoji!

Košarkaški idol

Kreću kino projekcije filma Dražen, a tisuće gledatelja već je rezerviralo svoja mjesta. Osim nas koji mu se odavno divimo, Dražen posebno nadahnjuje djecu koja u njemu otkrivaju novog idola.

Postoji li mir i opuštenost u digitalnoj sferi? I ne, pritom ne mislimo na beskonačno scrollanje društvenim mrežama prije spavanja… zvuči kao oksimoron, no umjetnica Krista Kim smatra da digitalno može imati smirujuće djelovanje poput zen vrta, što ilustrira i u svojim radovima

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.