„Zamislite predivnu glumicu u godinama koju umjesto opraštanja s vlastitom karijerom prati isti magični sjaj kao i prvoga dana kad ste je ugledali“ – ovako Rimljani opisuju svoj grad, a mora im se priznati da zaista nisu u krivu. Legenda kaže da su ga osnovali bliznaci Romul i Rem koje je, nakon što ih je stric Amulije bacio u rijeku Tiber, othranila vučica. Po osnutku grada došlo je do svađe između braće u kojoj je Romul ubio Rema te sam zavladao gradom koji i danas nosi njegovo ime. Taj vječni grad 21. travnja ove godine slavi svoj 2776. rođendan, a u Italiji je dan poznat pod nazivom „Natale di Roma“.
Tim su povodom organizirane brojne manifestacije kako bi se na što prikladniji način obilježila la grande bellezza – od vatrometa s Aventina, najjužnijeg od sedam rimskih brežuljaka, preko odijevanja u gladijatore, senatore, careve i sve ostale heroje rimske povijesti sve do koncerata, priredbi i besplatnog ulaza u muzeje i galerije diljem grada. Ukoliko ste u mogućnosti, ovoga travnja pridružite se rođendanskom slavlju jednog od najstarijih stanovnika našeg planeta!
Međutim, Rim je odlična ideja i sve ostale dane u godini, a moja ljubav prema tom gradu traje još otkako sam kao djevojčica prvi put ugledala fotografiju Koloseuma. Gotovo svaki grad posjeduje vlastitu dozu šarma te nešto zbog čega ćete ga rado posjetiti, no već po slijetanju na Fiumicino postaje jasno da je Rim kategorija za sebe. Aerodrom osim standardnih kafića, restorana i duty free dućana krase reprodukcije Da Vincijevih najpoznatijih radova i izuma što ublažava onaj hladan i negostoljubiv dojam kojim zračne luke obično odišu, a vi shvaćate da ste kročili u zaista poseban grad.
Poseban je i način na koji Talijani voze, a čini se da prometna pravila shvaćaju više kao blage sugestije. Vožnju od aerodroma do hotela zapamtila sam kao onu za koju sam mislila da će mi biti posljednja u životu, no mučninu je ubrzo zamijenilo oduševljenje u trenu kad sam kroz prozor taxija ugledala Koloseum. Nemoguće je ostati ravnodušan, a već usputni prolazak pored tog veličanstvenog amfiteatra dovoljan je da osjetite duh duge prošlosti i svih onih koji su se nekoć ondje nalazili.
Jedan predivan prizor ubrzo je zamijenjen drugim – s obzirom na to da smo moje suputnice i ja odabrale odsjesti u hotelu odmah nasuprot Fontane di Trevi, po izlasku iz taxija ponovno smo se našle u situaciji u kojoj se divimo rimskim arhitektonskim dostignućima te je uslijedilo obvezno ubacivanje kovanice. Ili kovanica, ovisno o tome čemu se nadate – jedna za povratak u Rim, dvije za romansu u Rimu, a tri za brak.
Svuda u svijetu talijanska kuhinja sinonim je za iznimno ukusnu hranu, stoga se uopće ne isplati trošiti riječi na opisivanje – sve je fino. Sve i da zatvorite oči te na blef pokažete prstom na nešto u jelovniku, ne postoji šansa da ćete pogriješiti. A uz dobru hranu ide i dobro piće pa tako većina turista u Rimu uživa u Aperol Spritzu te ćete, naručite li to popularno piće, u većini lokala uz njega dobiti bonus platu s mini pizzama i sendvičima.
Osobno mi se više svidio Limoncello Spritz, a na moju sreću grad je prepun La Boutique Del Limoncello dućana koji, osim likera, nude raznovrsne proizvode od limuna. Svaki od njih nudi besplatnu degustaciju nekoliko različitih vrsta limoncella, a moj sneaky pro tip je – ako po ulasku u svaki od njih odglumite kao da ste prvi put u takvom dućanu degustirat ćete pozamašnu količinu limocella. Nuspojave mogu uključivati blago nesiguran hod i nekontrolirani smijeh, no za navedeno ne odgovaram.
Park Borghese i Chiostro del Bramante
Kako ne bi sve stalo samo na hedonizmu, treba spomenuti i neke malo drugačije turističke atrakcije. Za Panteon, Forum i Španjolske stube svi su čuli, no moja je preporuka posjetiti Park Borghese. Park Borghese zapravo je kompleks koji se sastoji od predivno uređenih vrtova s mnoštvom vila, galerija i muzeja prepunih umjetničkih djela. Ondje ćete pronaći i jezero po kojem je moguće zaploviti malenom barkom te nekoliko ugostiteljskih objekata. Za ljubitelje spoja nešto starije i moderne umjetnosti, u centru Rima nezaobilazna stanica je Chiostro del Bramante – renesansno zdanje koje danas služi kao prostor za izlaganje djela modernih umjetnika. Unutar samog muzeja nalaze se knjižnica te zaista unikatno uređen kafić u kojem se naizgled obično ispijanje kave pretvara u posebno iskustvo.
Stendhalov sindrom
Vatikan je također jedna od posebnosti Rima kao jedina država unutar grada. Vatikanski muzeji pružaju vam mogućnost šetnje kroz povijest umjetnosti – od Rimskog Carstva sve do Dalija i Matissea. Neizostavan je i posjet Bazilici sv. Petra, neovisno o vjeroispovijesti, jer njezina unutrašnjost ostavlja bez daha.
Pri susretu sa zapanjujućim arhitektonskim ostvarenjima i/ili umjetničkim djelima, ljudi povremeno doživljavaju tzv. Stendhalov sindrom – stanje koje uključuje pojačani srčani ritam, zbunjenost, pa čak i nesvjesticu uzrokovanu izloženošću iznimnoj ljepoti. No sve i da odlučite ne posjetiti ništa s ovog kratkog popisa, već najobičnijom šetnjom tim veličanstvenim gradom riskirate pojavu opisanog sindroma. Iskustvo Rima kontinuirani je Stendhalov sindrom, od trena kad sletite sve do povratka kući.
Čini se da je Ryanair prepoznao moju vječnu ljubav prema vječnom gradu pa mi svako toliko pošalju mail s pitanjem „Still dreaming about Rome Fiumicino?“, a ja potvrdno odgovaram – Roma non mi annoia mai!
Naslovna animacija: Canva