Dopisujem se s jednim slatkim dečkom. Ne znam zašto ga uopće zovem sladak jer poruke koje šalju nisu nabijene nekim osjećajima, ali ih zato ima gomilu. Pred spavanje pogledam ih dobro još nekoliko puta, gotovo kao da čitam knjigu i onda tražim neke izdajničke tragove emocija – toplo, hladno, dvoznačno, vatra, šok!
Ne mogu zapravo odlučiti što me uopće uzbuđuje, no ono što znam je to da me u zadnje vrijeme jako nervira jer se prestao javljati redovito. No kada god pogledam na WhatsApp vidim da je na mreži. I to non – stop! Ne zna se tko je više lud – on koji je non stop uštekan na svoj mob ili ja koja to sada gledam pozorno i manijakalno kao neki ludi znanstvenik. Treba to što prije prekinuti. No kako ću se skinuti s njega? li je bolje reći kako ću se skinuti s mobitela kada mi to nikako ne uspijeva.
I očekivanje donosi sreću
Izgleda da je pravi odgovor ponudio znanstvenik Robert Sapolsky koji je podjednako pozorno i manijakalno promatrao ponašanja pavijana u divljini, a pri tome se posebno koncentrirao na jednog mužjaka koji je bio nizak rastom ali uporan kao magarac. Pogađate, bio je beznadno zaljubljen u kći najviše rangirane ženke.
Stalno bi dolazio sa željom da je mazi ili češka, a razmažena gospodična bi mu uvijek pokazivala svoju ledenu stranu. Logično bi bilo povući se sada, pomislili biste. Nema šanse, to se ne isplati! No, pravi pavijan nije odustajao, i stvarno, gle čuda! Vrlo rijetko, kraljičina kći bi se iznervirala i pustila ga da joj češka krzno. I naravno, njen obožavatelj bi bio potpuno izvan sebe, uzbuđen i sretan pa bi na kraju još i udvostručio svoje napore.
Čarolija zvana možda
Istraživač ponašanja Sapolsky bio je gotovo u šoku zbog ove idiotske situacije, a onda mu je sinulo. Pa konačno imamo dokaze zašto se svi mi ponekad ponašamo kao ova jadna budala od pavijana i zašto unatoč slabim šansama da ćemo uspjeti uvijek iznova pokušavamo u svojim ludim naumima.
Eto gdje leže ključevi ljudske veličine i naši korijeni primata i zašto nas nagrade koje se događaju samo povremeno mogu tako uspješno motivirati. Treba to sada samo bolje formulirati, ali shvatili ste – ovaj je eksperiment konačno pokazao da ne oslobađa hormone sreće samo nagrada nego i očekivanje nagrade. A ne bismo li se lakše snalazili u tekstu nazvat ćemo taj efekt “Čarolijom možda”.
Društvene mreže i mobiteli programirani su tako da naš sustav nagrađivanja neprestano stavljaju u ono napeto stanje zvano i slatko iščekivanje.“
Smartphone kao ledena kraljica
Uostalom, ne morate biti beznadno zaljubljeni u nekog bezosjećajnog dečka kao ja da biste znali da svi mi u životu naletimo na kakvu ledenu kraljičinu kći. Ta što je drugo smartphone nego neka nezainteresirana budala. Pravi se da sve može, zna i hoće, u bilo koje doba dana ili noći, no samo vam povremeno pruža, i to možda, pravu informaciju u inboxu ili vijest koja će vas vinuti u sedmo nebo, a mi uporno stišćemo sve te poluge, ekrane, gumbe ili refreshanja kao da nam o tome ovisi život. Ili barem sreća.
Pa kako se onda odviknuti od te lude ovisnosti?
Za početak, dovoljno je osvijestiti činjenicu da puno više dajete tom jadnom mobitelu nego što dobivate. Možda biste mogli aktivirati koju aplikaciju koja će vam izračunati koliko sati tjedno profućkate na nebitne radnje jer i dalje svim snagama vjerujete u čaroliju zvanu možda. Tek tako ako želite dotaknuti dno prije nego što se prijavite na kakav program odvikavanja od mobitela.
Naravno da nitko sada ne očekuje da ćete se skinuti na suho, no kažu oni koji su to probali da prilikom odvikavanja od mobitela vrijede iste zakonitosti kao prilikom bilo kakvog odvikavanja, a to znači da grupna podrška itekako djeluje. Uostalom, ako se dogovorite s nekim do koga vam je stalo da nećete koristiti smartphone u određenim danima u tjednu, čije ćete poruke uopće provjeravati? Ovim putem se moli kraljičina kći da isključi više svoj mobitel. Hvala.