Otišli ste u Disneyland (i to u kasnim godinama) i našli ste se u situaciji da ne znate što biste prije – stali u red za šećernu vunu, rollercoaster, tunel straha, stavili na glavu uši Mickey Mousea… Znate već o čemu pišemo o onoj staroj narodnoj – blažen čovjek bez izbora. Pa ipak, jeste li se ikada pitali zašto je priroda stvorila taj famozni užitak? Možda da bi onim neodlučnima poslužio kao vrsta vodiča kroz životne odluke i preživljavanje po sistemu – što je ugodno, dobro je!
Nuspojave života u ekstazi
Pogađate, u većini slučajeva donosimo one izbore koji će nam omogućiti najveći užitak. A sada dolazi kvaka. Naime, iako bismo svi mi najradije ovog trena izišli na referendum i odmah zaokružili opciju ‘Da, želim da užici traju što dulje’, evolucijski gledano to nije moguće. Užitak naprosto mora biti kratak i sladak, jer bismo u suprotnom svi zaglavili u stanju doživotne ekstaze i vjerojatno bismo ostali na nivou čimpanzi.
No kada smo već kod naših daljih predaka, istraživanja su već odavno dokazala da životinje puno više uživaju u situaciji kada gledaju hranu na stolu i čeznu za njom, nego kada ju svojski počnu tamaniti. E, sada kako je moguće da se neki ljudi zadovolje s malo užitka, a neki bi se svakodnevno utapali u njemu sve dok im ne pozli.
Kada receptori za dopamin ne rade najbolje
Odgovor glasi – vjerojatno im receptori za dopamin u mozgu ne rade ponajbolje pa trebaju sve više i više uzbuđenja. Iako im naravno nitko ne brani da uživaju u pretjeranim užicima, činjenica je da bi bili zadovoljniji ako ponekad ignoriraju svoje intenzivne želje i prepuste se sitnim, a češćim užicima, na rubu s dosadom.
Uostalom, svaki lukavi hedonist itekako zna kako maksimalno produljiti ugodu. Formula glasi: malo, ali često! Zamislite sljedeću fiktivnu situaciju – ulazite u hotelsku sobu i na ulazu vas pitaju – želite li svaki dan popiti 5 manjih espresso kava ili da vam odmah ujutro sve to nalijemo u jednu veliku šalicu. Što bi odgovorio pravi hedonist?
Naravno, 5 espressa, jer i istraživanja u laboratoriju govore da je učestalost važnija od intenziteta. Hm, znači li to onda da od svih radnji koje stvaraju dovoljno snažan vrhunac i koji dobro završavaju (bez ovisnosti), a koje definiramo kao užitak, jedino preostaju seks i čokolada? Nipošto! Jer, lista besplatnih užitaka je poveća. Ležanje u kadi, sjedenje u tišini, slušanje glazbe, kuhanje, vrtlarstvo, hodanje, plivanje i sanjanje…
Naslovna fotografija: Unsplash