Ako nisi mokra od glave do pete od znoja i crvena u obrazima kao da si upotrijebila prejako rumenilo, uzalud si išla u teretanu. Tako je sve do nedavno glasila glavna maksima svih ljubitelja vježbanja i teretana. A tako je nedavno zaključio i jedan od mojih privatnih trenera, a s kojima nikada nisam mogla uspostaviti neku dulju i kvalitetniju vezu. Već na prvom satu zadali bi mi najteže vježbe, naravno s ciljem da vide koliko mogu ili hoću, a dijagnoza na kraju prvog sata bi manje-više bila slična – “Možeš dosta, ali nam nije jasno zašto štediš tijelo?”
Predobro da bi bilo istinito?
E pa kako stvari sada stoje, otkada sam naletjela na članke koji propagiraju izometričke treninge, možda se ove godine i priključim vježbanju na kraju siječnja. Znam, zvuči predobro da bi bilo istinito, no kažu da ova metoda vježbanja doista funkcionira. O čemu je riječ i kako se sada mišići lijenog tijela mogu izgraditi bez vježbanja? Naime, riječ izometrično znači jednako i ovdje naravno označava dužinu, jer ta dužina ostaje nepromijenjena tijekom opterećenja. No da ne bi bilo zabune, ovdje nije riječ o tome da vi ležite na kakvom fancy ležaju, a struja vam u ugodnom ritmu pomiče vaše mišiće.
Izometrički trening
Izometrički trening podrazumijeva statičke vježbe snage u kojima su mišići napeti, a da se pritom ne odvija nikakvo kretanje. Na taj način tijelo s vremenom ipak može postati jače, steći određenu vještinu, a da pritom ne morate puno vremena trošiti na znojenje. A najljepša vijest – rezultati su brzo vidljivi. Ok, to je sve jasno, no kako funkcionira izometrički trening? Ono što na prvi pogled može zvučati novo i komplicirano vjerojatno je većini poznato. Jedna od najpoznatijih vježbi je plank, horizontalni položaj na savijenim rukama, kojim jačate središnju muskulaturu tijela i poboljšavate stabilnost.
Napeti mišići
A druga vježba je wall-sits, poznatija i kao čučanj uza zid u kojoj se leđima naslanjate na zid dok se spuštate u duboki čučanj, a cijelo vrijeme pazite da su vam koljena savijena pod pravim kutem. Ova vježba u koju se kunu trkači navodno čini čuda za sve one koji osjećaju bolove u koljenima. a dobra vijest je i ta da je možete izvoditi čak i na poslu. No kad smo već kod posla i vježbi s napetim mišićima te položajima u kojima treba što dulje ostati – mogu li i naporni i stresni sastanci proći kao izometrijski treninzi. Naravno, ovo pitam za svog osobnog trenera.
Naslovna fotografija: Unsplash