Kada je Sofia Coppola snimala svoj kultni film “Izgubljeni u prijevodu”, koji je istog trenutka postao simbol za sve izgubljene generacije, nije ni slutila koliko će riječ izgubljen postati poželjna. Uostalom, nije ponekad ni loše biti izgubljen u velikom gradu, u prijevodu ili u samom sebi, jer život nije čvrsta rutina, mirno more, a kamoli sidro za koje se trebamo grčevito držati. Znaju to jako dobro svi oni koji su se i sami ponekad izgubili, bilo da je riječ o ljubavi, slikarstvu, trčanju, hodanju, plivanju… A još bolje oni koji su postigli to famozno stanje između izgubljenosti i iznimne fokusiranosti, ali tako da nisu morali aktivirati GPS ili zvati gorsku službu, nego su iz flowa izišli kao preporođeni – puni snage, mira, odličnih ideja i rezultata.
Stanje između meditacije, prosvijetljenosti i super koncentracije
No kako postići to čudesno stanje – nešto između meditacije, prosvijetljenosti i super koncentracije, i to bez korištenja droga, pitali su se godinama znanstvenici. Britanski tim sa Sveučilišta Bath otkrio je da postoji neka tajna veza između flowa i čestog bavljenja sportom ili omiljenim hobijem. Drugi su pak otkrili da flow drastično povećava motivaciju te da je najbolji lijek protiv pregaranja na poslu ili u vezi.
No tek su američki znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija došli do odgovora koje konkretno aktivnosti najbrže vode do flowa. Naime, nakon što su pomno proučili mozak 140 gejmera, došli su do zaključka da aktivnost kojom se bavite mora potpuno zaokupiti mozak, ali ne smije biti preteška da vas odvede u frustraciju. Hm, što sada odabrati, vjerojatno se pitate. Ako pak nemate ideju kojom biste se aktivnošću mogli baviti, evo nekih skroz neočekivanih ideja…
Dragi susjedi, sorry, ali bubnjevi su mi terapija!
Tako je barem dokazano u jednoj londonskoj studiji provedenoj na Royal College of Music. Nakon deset tjedana tečaja bubnjanja, 38% simptoma vaše depresije netragom će nestati. Ok, možda nestanu i vaši susjedi koji će poželjeti pobjeći glavom bez obzira od sve te buke, ali znanstvenici tvrde da doista postoji neka sinkronizirana veza između vašeg bjesomučnog lupanja i neuroplastičnog “fajntjunanja” vašeg mozga.
Stefan Lupino dobiva konkurenciju!
Možda su Finci sa Sveučilišta Tampere samo htjeli reklamirati svoje prirodne ljepote i naglasiti junačku vikinšku povijest, ali rad s drvom i boravak u prirodi navodno najbrže dozivaju flow stanje uma. Ako nemate talent za kiparenje, dobro će doći i staro dobro cijepanje drva. Pogotovo u ovim kriznim vremenima poskupljenja plina.
Pentranje i penjanje
Sada će drugi sportovi biti ljubomorni, ali u studiji objavljenoj u stručnom magazinu BMC Psychiatry tvrdi se da je penjanje po stijenama daleko učinkovitija aktivnost od svih ostalih u borbi s deprom, tjeskobom i anksioznosti. Hm, možda mikro doza opasnosti doista pomaže da nam se svakodnevica učini divnom i opet tako poželjnom!
Naslovna fotografija: Unsplash