Spasimo morske konjiće

NAJVEĆI ROMANTIČARI ISPOD MORA: Flert traje satima, a veza cijeli život

Tamara Radan
02.02.2024.

Ajde iskreno, što znate o ovim simpatičnim bićima osim da u ritmu muzike za ples čagaju u crtićima kao što su Mala sirena i Tom i Jerry. Ako je to jedini odgovor, čitajte dalje.

Tko ih ugrožava? U Aziji je običaj ići u lov na morske konjiće da bi se od njih spravljali čudotvorni lijekovi (najpoznatiji je Seahorse Genital Tonic Pills – varijanta Viagre). Do sada je poznato pedesetak lijekova koji sadrže neke supstance morskih konjića, od onih protiv bolova u nogama, poremećaja disanja,, inkontinencije, bolesti bubrega, ateroskleroze. Ugrubo rečeno, 75 zemalja trguje morskim konjićima, a među njima prednjače Filipini, Kina, Singapur, Tajvan, gdje konjići slove kao čudotvorna droga.

Koliko ih se godišnje ulovi? 24 milijuna komada.

Vrste: Pravo ime im je Hippocampus abdominalis. Visina im varira od 2 do 32 cm, a za sada su zabilježene 32 vrste. Za 2-3 minute morski konjići mogu promijeniti boju i prilagoditi se pozadini.

Foto: Unsplash

Neprijatelji u vodi? Uglavnom ih nema, jer se konjići dobro prilagođavaju okolini. No, to im je i velika mana, jer su se malo ulijenili, pa ne bježe ni pred roniocima.

Kako se seksaju? Duuugo. Ples zavođenja im traje 9 sati, a on se ponavlja svaki drugi tjedan prije nego stupe u spolni odnos. Prvo se konjići približe glavicama, zatim se zagrle repićima, a ostalo zamišljajte sami… S tim da ovoga puta ženka oplođuje mužjaka koji donosi male potomke u morski svijet. Najveća fora: konjićima su ljubavnici nepoznanica, budući da si ostaju vjerni cijeli svoj životni vijek.

Karijera po mitovima i na filmu: Grčki bog mora Nerej jaše na hipokampu, kombinaciji ribe i konja. Nekoliko tisućljeća kasnije konjići su postali omiljeni lik u Disney crtićima, a ako bismo morali nominirati najbolju koreografiju za ovogodišnju dodjelu Oscara biramo ples u vlakiću – prvo ide mama, zatim tata pa njihovi klinci.

Kako ih spasiti? Brian Giles, biolog i voditelj internacionalnog Project Seahorse iz kanadskog Vancouvera predlaže rezervate za konjiće – bazen velik 33 hektara i metodu sortiranja. Primjerice, trudni konjići u jedan odjel, mlađarija u naponu snage ide u treći, a klinčarija u vrtić. A što možete vi učiniti? Bacite pogled na super projekt Seahorse Story i pridružite se hvalevrijednim inicijativama za očuvanje ugroženih vrsta.

Naslovni vizual: Canva

Pročitaj više

Digitalno izgubljeni

U kakvoj su vezi beznadno zaljubljeni pavijani koji donose katastrofalne odluke i naša ovisnost o mobitelima? Neurolozi objašnjavaju efekt koji su nazvali ”The magic of maybe“.

Prije osiguranja

Za razliku od mačke čovjek ipak ima samo jedan život. No, kako će on završiti nitko ne može baš reći 100% točno. Nitko osim ovih nikad-umornih znanstvenika koji tvrde: “Veća je šansa da će vas strefiti srce kada dobijete na lotu nego da vas udari grom.”

KLINIKE NA JADRANU?

Ne, ovo nije još jedna znanstveno-fantastična knjiga na temu Benjamina Buttona ni click-bait članak, nego rezultati pomnog istraživanja Nicklasa Brendborga. Upoznajte mladog danskog molekularnog biologa i autora hit-knjige ‘Jellyfish Age Backwards: Nature’s Secrets to Longevity’

VOAJERI I NARCISI, POZOR!

Bez brige, niste narcis, ali ovo biste trebali uzeti u obzir…

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.