Muzeji su tijekom povijesti uglavnom pričali njezinu službenu verziju, koja se prilagođavala aktualnoj perspektivi. No u posljednje vrijeme pojavljuju se i oni koji ne žele prikazati samo jedan kut gledanja, već njihovu množinu; oni koji ne vjeruju u jednu oficijelnu priču, nego niz individualnih, intimnih svjedočanstava koji pridonose tkanju šire slike. Jedan od njih nalazi se u srcu Sarajeva i trebalo bi ga uvrstiti u svaki posjet tom gradu: Muzej ratnog djetinjstva.
Projekt je još 2010. godine pokrenuo Jasminko Halilović, pozvavši ljude da mu pošalju svoje kratke odgovore na pitanje „Što je za tebe djetinjstvo u ratu?“. Odaziv je bio velik, nakon čega je preko 2 godine radio na knjizi koja donosi priču generacija odraslih u ratu. A tema ratnog djetinjstva tada je počela dobivati i neku novu dimenziju koja ide puno šire od knjige.
„Stvaranje ovog Muzeja nije važno jedino da bi se trajno sačuvale uspomene na ratno djetinjstvo. Važno je jer će ovaj Muzej, za razliku od drugih ratnih muzeja, dokumentirati iskustvo onih koji na započinjanje ratova nemaju nikakvog utjecaja, a svejedno trpe višestruke posljedice. Važno je jer je upravo kroz priče o iskustvu djece najlakše postići razumijevanje kao pretpostavku za pomirenje“, objašnjava začetnik Muzeja.
Dokumentiranje osobnih iskustava odrastanja u ratu provodi se kroz snimane intervjue i donirane predmete, fotografije i pisma, a kolekcija, nažalost, kontinuirano raste. I to ne zahvaljujući donacijama Sarajlija rođenih nakon 1974. (što je bio jedan od uvjeta za originalni koncept), već djeci pogođenoj ratovima u Siriji, Afganistanu, Ukrajini…
Muzej ratnog djetinjstva, smješten na samo par minuta hoda od Baščaršije, izlaže različite predmete poput pisama, crteža, plišanih igračaka, ili baletnih papučica, koje su mnogo više od stvari, a priče koje pričaju nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Možete očekivati da ćete zaplakati ili barem osjetiti knedlu u grlu, poželjeti zagrliti svakog od njih, osjetiti bol, ali i nadu, a neke će vas i nasmijati. To je i sama vizija ovog posebnog muzeja: nadići traumu na individualnoj razini i otvoriti put za međusobno razumijevanje. Svakako uvrstite u itinerer prilikom sljedećeg posjeta Sarajevu!
Naslovni vizual: Pexels / Pixabay