Stres je postao zajednički nazivnik mnogih boljki suvremenog doba, a ona koja brojne od nas ujedinjuje jest anksioznost. Bilo da se radi o pritisku rokova, nemogućim zahtjevima nadređenih da perfektno obavljamo posao troje ljudi, balansiranje privatnog i poslovnog života, potrebi da budemo društveni koja se kosi sa snažnim porivom da ostanemo kod kuće pod dekicom, financijskim izazovima ili općim strahom od neizvjesne budućnosti, često znamo osjetiti grč tjeskobe koji nam ne da spavati, smanjuje nam koncentraciju, ali uzrokuje i brojne druge probleme te se manifestira na različite načine.
Anksioznost može povećati rizik od drugih bolesti poput depresije, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, pa se preporuča terapija sa stručnjakom koji može pomoći u otkrivanju uzroka te koji može predložiti različite metode rješavanja problema, ovisno o individualnom slučaju.
Kako se opustiti
Anksioznost je odgovor na stresne situacije, a mogu je pratiti i otežano disanje, vrtoglavica, osjećaj panike. Kako bi u tom trenutku smanjili neke od tih simptoma, postoje različite vježbe od onih disanja do meditacija.
Metoda 54321 jedna je od najpoznatijih metoda za usmjeravanje pozornosti kada smo anksiozni kako bismo se smirili uz pomoć svih osjetila. Ova metoda sugerira da identificiramo 5 stvari koje možemo vidjeti, 4 stvari koje možemo dotaknuti, 3 stvari koje možemo čuti, 2 stvari koje možemo omirisati i 1 stvar koju možemo okusiti.
Kvadratno disanje jednostavna je vježba disanja koja pomaže u regulaciji stresa. Prvo 4 sekunde udahnite, zatim držite dah 4 sekunde. Pa 4 sekunde izdahnite i na kraju držite dah 4 sekunde.
Vizualizacija je način da svoju pažnju usmjerimo na nešto opuštajuće. Jer naše misli utječu na naše emocionalno stanje, pa ruminiranjem i negativnim mislima pojačavamo osjećaj anksioznosti, dok se fokusiranjem na nešto lijepo opuštamo. Plaža, planine, more, šuma, plavo nebo – odaberite svoju idealnu scenografiju i razradite scenarij – što biste tamo čuli, osjetili…
Na duge staze
Znači li to da nam psiholozi daju zeleno svjetlo da legnemo na kauč i bingeamo „Bridgerton“ dok ignoriramo rokove koji su i unijeli taj nemir u naš život? Pogađate odgovor. Baš kao što bi nam mama dala jabuku kad bismo imali želju za slatkim, stručnjaci kažu da u nošenju s anksioznošću pomaže fizička aktivnost.
Što nikako ne podrazumijeva da odlaske na terapiju zamijenite teretanom. Ali već i lakše vježbanje može pridonijeti olakšanju anksioznosti jer potiče proizvodnju serotonina i endorfina koji poboljšavaju san i time smanjuju stres. Također, vježbanjem se odmičemo od misli koje nam uzrokuju stres, a redovito vježbanje osnažuje otpornost na negativne emocije.
Za maksimalan učinak, preporuča se vježbanje s prijateljima ili u grupi te na svježem zraku, u prirodi. A koje su to vrste treninga koje bi nam mogle pomoći da postanemo otporniji na osjećaje anksioznosti?
Šetnja u prirodi najjednostavniji je način da fizičkom aktivnošću olakšamo anksioznost, pokazale su studije, dokazujući da priroda ima opuštajuće djelovanje na um.
Kardio pomaže da srce i pluća dovedu više kisika u naše mišiće što može pomoći u smanjenju anksioznosti. A najbolje kardio vježbe? Žustra šetnja, trčanje, vožnja biciklom ili plivanje. „Trčanje rezultira trajnim promjenama u našim neurotransmiterima serotonina i norepinefrina za vrijeme i nakon vježbanja te može pomoći da lakše zaspimo navečer“, tvrdi psiholog Ben Michaelis.
Joga je jedan od onih treninga koji mogu pomoći u nošenju s anksioznošću. Premda nije metoda liječenja anksioznih poremećaja, uz terapiju može pridonijeti dugoročnom poboljšanju.
HIIT (ili high-intensity interval training) jedan je od onih treninga koje možemo raditi i kod kuće (mnogi i jesmo u vrijeme karantena), a podrazumijeva kratke intervale intenzivnog vježbanja koji se izmjenjuju s intervalima odmora.
U različitim su studijama ovi oblici vježbanja pokazali da mogu olakšati neke od simptoma anksioznosti, premda liječnici ističu da ne mogu zamijeniti terapiju, ali mogu pridonijeti općem poboljšanju zdravlja i dugoročnijem efektu.
Naslovni vizual: Pexels / Shu Lei