Izlet za Valentinovo

PUTOPIS ERNE ŽGANJAR: Zimska idila za zaljubljene na Plitvičkim jezerima

Erna Žganjar
09.02.2024.

Svjetlucanje inja. Snijeg dokle pogled seže. Zaleđeni gorostasni slapovi. Brzi huk malih vodenih brzaca. Smaragdna ljepota jezera okružena bijelom čarolijom. Djelomično zaleđeni dijelovi jezera. Škripa snijega pod gojzericama. Sve to i još puno više sam osjetila provodeći dan u meni najljepšem nacionalnom parku. Danas vas vodim u jedinstvenu bajku koju je stvorila i ispričala priroda, Plitvička jezera.

Ne znam da li znate, ali Plitvice nisu samo najstariji nacionalni park Hrvatske nego i Europe. Njegova jedinstvena prirodna ljepota uvrštena je u UNESCO-v Popis svjetske baštine još 1979. godine. Razlog tome su 16 jezera koja su međusobno spojena riječkim ulicama i vodopadima. Meni je samo ovo dovoljno fascinantno, a tu ljepotu ćete doživjeti sa svih strana. Osobno mi je možda najljepše diviti se prirodi s visine, ali prolazeći uskim vijugavim putevima i mostićima uz sama jezera i zastati kod svakog slapa prelijep je doživljaj u kojem svako malo poželim dodirnuti sve oko sebe.

Kaskadni slapovi

Slapovi su priča za sebe. Kako je park vrlo stepenasto smješten usred krškog područja prelijepe nam Like tako su i slapovi našli svoj put – onaj kaskadni, a voda zbog minerala daje neodoljiv smaragdni ili tirkizno plavi sjaj. Ne mogu se odlučiti jer obje su mi nijanse savršeno privlačne. Mislim da je dobro poznato da postoje Gornja i Donja jezera, a posebno zimi tijekom velikog snijega kada su donja jezera zatvorena za prolaz. Ali ako imate sreće, proći ćete i uživati u apsolutnoj tišini posebno tijekom radnog dana.

Izgleda da sloboda ipak ima svoju cijenu i ja vam želim da si svi možete priuštiti posjetiti Plitvice i bilo koje drugo prirodno ili urbano čudo baš kad vama to najbolje odgovara. Ali vratimo se još malo na Plitvička jezera. Postoji mnoštvo vidikovaca na kojima se obavezno zaustavite kako biste upijali panoramske prizore jedinstvene ljepote. Vijugavi drveni mostići savršeno se uklapaju u prirodni spektakl.

Veliki slap

Iako je cijeli park jedna velika jedinstvena znamenitost postoji mjesto koje će vam dodatno oduzeti dah. To je Veliki slap visok ponosnih 78 metara, a put do njega vodi malim stepeničastim putevima. Prizor je naprosto grandiozan i mene koliko god puta bila tamo uvijek me isponova oduševi kao da ga gledam prvi put.

Vožnja brodom je nezaobilazni dio posjeta parku, a ljeti svakako iznajmite i čamce te samostalno uživate u zelenoj čaroliji. Plivanje nije dozvoljeno baš kao ni branje bilja, smeće nosite sa sobom, psi moraju biti na povodniku i nemojte napuštati označene puteve osim ako niste bookirali posebnu turu s rangerom.

Plitvice su omiljena destinacija kroz cijelu godinu, a posebno su posjećeni ljetni mjeseci stoga je početak godine te travanj, svibanj kao i rujan i listopad ipak nešto idealniji za posjet što se gužve tiče.
Ponuda u restoranima – u samom parku je vrlo skromna i ograničena, ali izvan nje ćete zasigurno naći nešto za sebe. Dobro je da imate uvijek nešto vode sa sobom, idealno u termosici. Na nogama imajte udobnu i izdržljivu obuću, najbolje planinarsku zimi, a dobre tenisice ljeti. Vjerojatno će vam trebati i neki lagani planinarski ruksak, a ni kabanica nije loša ideja u proljetnoj i jesenskoj sezoni. Zimi se obavezno obucite slojevito i po mogućnosti u funkcionalnoj outdoor opremi. Ljeti je dobro imati i sprej koji štiti od komaraca.

Planinarska staza Medveđak

Za posjet parku je dovoljan jedan dan pa čak i samo nekoliko sati. Međutim ako želite još kvalitetnije uživati u krajoliku savršeno bi bilo provesti dva dana, a u plan možete ubaciti i planinarenje. I to sam prošla po snijegu, a sjećam se da je puhao prilično jak hladan vjetar. Uglavnom, ako se odlučite planinarska staza Medveđak, šumovita gorska kosa duga je 8 kilometara s koje se pruža panoramski pogled na dio Plitvičkih jezera i čitavo područje između Male Kapele i Ličke Plješivice. Lijep je to kraj, a na hrptu ćete proći tri vrha: Oštri Medveđak (889 m), Tupi Medveđak (868 m) i Turčić (801 m).

Cijelo ćete vrijeme biti u gustoj staroj bukovoj šumi koja je preduvjet za floru i fauna ličkog podneblja. U parku postoji i 1500 biljnih vrsta, a puno ih je dio vodenog svijeta te oko 150 vrsta ptica. Osim toga Plitvice su dom divljim životinjama koje se vješto skrivaju od ljudi, a to su smeđi medvjed, srne, vuk, risovi i vidre. Zasigurno ste čuli da su na Plitvicama snimani filmovi o Winnetouu, a jezero Kaluđerovac bila je optimalna kulisa za legendarno Blago u srebrnom jezeru sa slavnom špiljom Šupljara.

Sve informacije o cijenama i aktualnoj vremenskoj prognozi pronaći ćete na službenoj web stranici parka baš kao i live kameru. Upravo sad pred Valentinovo pripremaju nešto posebno za zaljubljene. Želim vam prelijepi provod, a do onda uživajte u mojim kadrovima!

Fotografije: Erna Žganjar

Pročitaj više

Walk the Talk

Kako su Skandinavci preoteli južnjački mindset?

prizivamo muze!

Inspiracija postoji, zateći će te na radu – jedan je od onih citata koji uvijek iznova iskaču, a pripisuje se Pablu Picassu. Pa što trebamo raditi kako bi nas (napokon) pronašla?

Ljeto na sjeveru

Kad netko spomene Norvešku obično pomislimo na fjordove, planine, sjajne motorističke rute popraćene spektakularnim scenarijem prirodne ljepote. To sve stoji, ali nitko posebno ne obraća pažnju na Oslo, glavni grad. Osim mene sada jer ipak sam tamo bila osam dana. Sama, ali nipošto usamljena. Provela sam se odlično, nauživala svega, od beskonačnih šetnji, preko fine hrane i sjajne kulturne ponude, zelenih oaza, spektakularnih panorama do morskog ozračja, piše Erna Žganjar.

SIESTA NA SJEVERNJAČKI

Skočili smo malo na sjever provjeriti što to imaju sjevernjaci, a nemamo mi na jugu specijalizirani za sve vrste užitaka, chillanja i sieste

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.