Sjedim na rivi u društvu prijatelja i slušam lovačke priče. Jednu od njih priča stari iskusni morski vuk, a u njoj je puno ruma i pretjerivanja jer trebali su mjeseci i mjeseci dok jednog stranog turista i pasioniranog ronioca koji je pod morem naslutio dobar arheološki ulov nisu nagovorili da oda tajnu lokaciju. I što je s blagom planirao potajice napraviti i kako ga utržiti. Naravno da je priča o izvlačenju velike tajne u međuvremenu malo i narasla, no tko se od nas nije našao u situaciji da ima neku sočnu priču, za koju negdje duboko u sebi zna da je ne bi trebao podijeliti, a opet mu nekako izleti.
Sokratova metoda
Srećom, tu je i tehnika tri sita, koja zapravo nije nimalo nova, jer njezina struktura potječe od grčkog filozofa Sokrata. Prema predaji, jednog dana mu je prišao čovjek želeći mu nešto reći, na što mu je Sokrat postavio tri pitanja koja su trebala provjeriti smislenost planirane izjave.
Je li istina ono što mi želiš reći? Ako nisi siguran da je istina ono što mi želiš reći, je li barem dobro? I na kraju – je li uopće važno i potrebno da mi sada to kažeš? Pa ako niste sigurni da je vaša izjava istinita, dobra i potrebna, znači da ona simbolično pada kroz sva tri sita. U prijevodu, samo ako nešto ostane barem u jednom situ, trebalo bi se reći ili prenijeti dalje.
Sito: Istina
Prije nego krenete na široko prepričavati priču provjerite koliko imate dokaza, a koliko je u njoj utkano riječi poput ‘navodno’, ‘priča se’, ‘kaže selo’…
Sito: Dobrota
Možda je stvar u tome da loše vijesti više komentiramo ili se više žalimo jer nas pogađaju, ali činjenica je da oko nas ima puno više loših vijesti nego dobrih. Stoga se uvijek pitajte – je li ovo što ću reći dobra vijest ili samo uvredljiva priča i sočan trač?
Sito: Potreba
Naravno, nitko ne želi čitati samo loše vijesti, ali neke su jednostavno važne. Izjave koje nemaju informativnu vrijednost niti relevantnost možda biste mogli i preskočiti ovaj put. Što kažete?
Naslovna fotografija: Unsplash+