Kada vam netko kaže da zatvorite oči i zamislite svemir, koje boje vidite pred svojim očima? Izgleda da je to pitanje zanimalo i znanstvenike pa su se odlučili malo pomnije pozabaviti bojama svemira. Točnije rečeno – koju ćemo boju dobiti kada pomiješamo svjetla raznih galaksija.
Kozmički spektar
Ne bi li došli do boje svemira znanstvenici su posegnuli a podacima 2dF Galaxy Redshift Surveya u kojem su pronašli 200.000 katalogiziranih dalekih svjetova. A kao u svakoj dobro kuhinji tako su i oni pomiješali sve nijanse galaksija te izračunali kozmički spektar, ne bismo li konačno saznali koju bismo vrijednost ili boju dobili da kojim slučajem to svjetlo pustimo kroz prizmu.
Sorry, svemir ipak nije tirkizan
Naime, prema prvim izjavama znanstvenika, svemir je već prošao kroz svoje mladenačko plavo razdoblje (uzrokovano ‘velikim brojem mladih, vrućih zvijezda’) prije nego što je dobio svoju trenutnu sredovječnu nijansu, koja je na pola puta između akvamarina i tirkiza. A kako su stvari stajale te davne 2002. godine dvojac je zaključio da će zbog smanjenja stope rađanja zvijezda svemir provesti svoje zlatne godine u crvenom tonu.
Sve samo ne beige!
A onda se dogodio šok! Nekoliko mjeseci kasnije, ispostavilo se da su znanstvenici pogriješili. Ili je bolje reći pogriješio je softver koji je krivo izračunao ubačene parametre, jer svemir je ipak, sorry na dosadnom otkriću ipak bež. Izgleda da su i znanstvenici bili pomalo razočarani pa su brže bolje raspisali natječaj za neko efektno ime. “Ma sve je dobro, samo da nije beige”, rekli su znanstvenici. Cosmic Latte? Big Bang Beige? Greige! – bili su samo neki od prijedloga. No nas sada puno više zanima – zašto je beige postala tako polarizirajuća boja koju ili mrziš ili voliš? I što mislite – treba li još jednom provjeriti ovo istraživanje?
Naslovna fotografija: Unsplash+