Dozvola za nabavu aparata za kavu

KAKO UŠTEDJETI: 10 stvari na kojima milijunaši stežu remen

Lena Ivanović
24.11.2024.

Proučili smo što o trošenju kažu Bill Gates, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg te što smatraju bespotrebnim bacanjem novaca

Kada sam se ovo proljeće našla u jednom dućanu budući da sam hitno morala kupiti novi mobitel jer su mi baterija i memorija ozbiljno otkazali suradnju, gospodin za šalterom je samo coknuo jezikom i prokomentirao – “Pa vidim da ste propustili nekoliko sezona!”. Jasno, čovjek nije mislio na najnovije sezone uzbudljivih serija nego na nove modele mobitela, jer ako je vjerovati prodavaču – ljudi mijenjaju mobitele svake dvije godine, a baterija nikada nije glavni razlog. Dakle, u dućanu u centru grada ne samo da sam dobila ganc novi mobitel nego i upute kako bih se u budućnosti trebala ponašati, a odmah potom i predstavljanje najnovijih pametnih satova. Tek tako ako me mobitel na putovanju s one strane bare opet iznevjeri.

Foto: Unsplash

Zašto je Bill Gates vjeran Casio ručnom satu

Nakon uspješne kupovine novog mobitela, kratke edukacije te informativnog predstavljanja novih modela koji dolaze, sjela sam s prijateljicom na kavu, prije nego li se bacimo u nerazuman šoping. No kratak pogled na novine koje su stajale ne stolu me brzo otrijeznio, jer Bill Gates je svečano dao do znanja da on godinama nosi dobri stari Casio, vrijedan svega 80 dolara i da mu nikada nije palo na pamet kupovati skupocjene ručne satove, a koji su danas postali nešto kao poluge zlate. Uostalom, zašto rasipati novce na bespotrebne stvari kada i dobar stari sat izvršava svoje funkcije? Radi se o pronalaženju nečega pouzdanog što vas neće iznevjeriti, čak i ako je jeftino. A to znači da Bill ne dopušta da ga zavede lažni sjaj.

Foto: Unsplash


Ne znam kako bi gospodin Gates prošao u dućanu u centru grada, no zato smo dobro proučili potrošačke navike i ostalih bogataša i zašto tako često stežu remen na najsitnijim stvarima. Evo dakle popisa stvari koje vam nisu potrebne ili na čemu biste mogli uštedjeti. Posebice ako ste kao i ja, skloni impulzivnoj i hirovitoj kupovini.

Graham Stephen, YouTube milijunaš koji mjesečno zarađuje 220.000 dolara smatra da je kava vani preskupa pa je radije priprema doma za 20 centi.

Kava: Vjerovali ili ne, svakodnevna kupovina kave može vas dugoročno skupo koštati, zbog čega milijunaši radije pripremaju kavu kod kuće, jer znaju da svaki euro vrijedi.

Impulzivne kupovine: Razmislite o skupim kolačima koje ste kupili u trgovini jer ste bili gladni.

Nasljedstvo: I Bill Gates i Mark Zuckerberg se još premišljaju koliko će veliko nasljedstvo ostaviti svojoj djeci. Razlog? Žele ih potaknuli da sami izgrade svoju priču o uspjehu, umjesto da se oslanjaju na ono što im je dano. Da ne spominjemo porez na nasljedstvo…

Foto: Unsplash

Streaming usluge i video igre: Nije da nemaju Netflix, jednostavno ne koriste svaku uslugu i platformu – uglavnom jer nemaju puno vremena za gledanje serija.

Luksuzne marke: Steve Jobs je nosio Seiko, Zuckerberg nosi obične kapuljače, a mnogi izvršni direktori nose Adidas tenisice umjesto skupljih marki, jer znaju da nema smisla pasti na hype. Nije riječ o tome da hodamo kroz život u staroj majici iz srednje već da se ograničimo na bitno. A to znači da bismo trebali pametno kupovati i ne upadati u zamku neprestanog šopinga i gomilanja stvari koje nam ne trebaju.

Previše skupe kuće: Da, imaju vile, ali nikada nisu skuplje nego što si mogu priuštiti.

Kladionice: Kratko i jasno – to je najbrži način da izgubite puno novca.

Puno kreditnih kartica: Najbolji način da se zadužite i potrošite više nego što imate.

Kašnjenje s plaćanjem: Ako kasnite s plaćanjem, kamate i naknade rastu, pa na kraju morate platiti puno više nego što ste planirali.

Stvari koje nisu trajne: Kao na primjer tenisice sezone koje će za nekoliko mjeseci izgledati zastarjelo. Pa kada već mogu birati između materijalnih stvari i iskustva, često prednost daju nematerijalnim opcijama.

Naslovna fotografija: Unsplash+

Pročitaj više

Ne postoje dva ista mozga!

Kako sam pala na jednom razgovoru za posao koji sam silno željela jer sam bila – previše emotivna i zašto sve više firmi počinje shvaćati da sve one testove osobnosti mogu baciti u more jer ne postoje dva ista mozga, a kamoli dva ista senzibiliteta

U suradnji s organizacijom Women for Women International, koja iza sebe ima iskustvo rada s više od 570.000 žena preživjelih ratne sukobe, Yalea podupire specijalizirani program namijenjen djevojkama u dobi od 16 i 17 godina koje se, u zahtjevnim životnim uvjetima, nerijetko nalaze u ulogama odraslih.

Riješite HSP test

Jesmo li kao društvo ušli u eru hiperosjetljivosti, kako se nositi s njom i zašto bismo konačno trebali prestati osjetljive ljude zvati mekušcima

Postanite DJ vlastitog uma!

Kažu da ne postoji brži način da promijenimo emocionalno stanje od glazbe. Poput vremenskog stroja za raspoloženje, glazba nas u trenu može lansirati u euforiju, melankoliju ili nam vrtoglavo dići adrenalin. I to nije samo osjećaj – znanstvena istraživanja već godinama potvrđuju da određeni tonovi, ritmovi i melodije imaju moć izravno utjecati na kemiju našega mozga. Drugim riječima, glazbom možemo svjesno upravljati vlastitim emocijama. Evo kako…

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.