„Uvijek možeš zaraditi još novca, ali nikad više nećeš imati 25 i…“ popularna je premisa gledanih videa na društvenim mrežama, a ta rečenica često završava izjavom „…putovati Europom s prijateljicama / (pa čak i mačkama) /planinariti Azijom“…
Ovaj YOLO stav potiče avanturistički pristup životu, ali i potencijalno nezdrave financijske navike. Da, nećemo zauvijek imati 25 i putovanja s prijateljima bit će možda u budućnosti teže organizirati kad svi nađemo stabilne poslove i osnujemo obitelji, no javit će se neke druge želje i potrebe, pa je li nužno da godinama otplaćujemo luksuzni tjedan u Grčkoj? Ako nije moguće imati i ovce i (doslovne) novce, postoji li prostora za kompromis? I zdraviji odnos prema osobnim financijama?
No nije samo život u trenutku taj koji nas može baciti na prosjački štap crvena zastavica da nešto ne valja s našim financijama – signali se javljaju i puno ranije – i suptilnije.

Puno je pokazatelja koji nas mogu navesti na taj zaključak, no na neke od njih možda ne bismo posumnjali u startu:
Izbjegavate uopće razmišljati o novcu
Prljav, smetnja, frivolan, banalan – neki bi tako opisali novac i trudili se ne misliti o njemu, bez obzira na to imaju li ga premalo ili previše. No to je sasvim pogrešan pristup jer on je prije svega sredstvo razmjene kojim si možemo priuštiti iskustva i stvari. Ako nismo svjesni koliko ga imamo, koliko stvari koje plaćamo koštaju i što se događa na tržištu, kako ćemo znati imamo li ga dovoljno ili trebamo tražiti novi izvor prihoda? Varaju li nas ili smo dobro prošli?
Stresira vas pomisao na novac
Sam po sebi je komad papira ili metala, digitalni zapis, no ipak, može biti i veliki izvor stresa. A kao takav, signalizira da nešto možda ne radimo kako treba. Nikad ga nema dovoljno da pokrijemo redovne troškove i ne strahujemo od izvanrednih? Zazirete li od pogleda na račun? Svađate li se s partnerom oko toga ili posve izbjegavate temu? Novac je nešto o čemu biste trebali razgovarati s ukućanima, a ako uzrokuje stres i tjeskobu, znači da se trebate s time uhvatiti ukoštac. Zašto vam pričinja stres? Koji su koraci koje možete poduzeti?
Ne pratite stanje na računu
Koliko ste proteklog mjeseca potrošili na kozmetiku? Kave pod pauzom? Je li račun za vodu veći zbog poskupljenja ili ste se možda više razbacivali – ili je možda pukla cijev? Ako ne vodite računa o odnosima prihoda i rashoda, novac će vam „iscuriti“ kroz prste. Zvuči užasno dosadno, možda malo i zastrašujuće, ali prvi korak prema boljoj financijskoj budućnosti jest znati čime uopće raspolažete – i je li doista nužno trošiti na sve ono čime ste se „počastili“ u zadnjih mjesec dana.
Imate brojne izlike
Nisam mogla uštedjeti jer sam imala onaj popravak na autu, pa je bila ona djevojačka, cipele koje dugo gledam su napokon bile na sniženju, poskupila je struja, platila sam parkirnu kaznu, išli smo na večeru, kad ako ne sad… ima li neka izlika zašto niste već počeli štedjeti kojom se još niste opravdavali samima sebi.
I da, neke od navedenih stvari jesu neizbježne, no baš zbog njih trebamo početi štedjeti i kreirati fond za crne dane.
Nemate fond za crne dane
Svaki financijski ekspert reći će vam da ni ne pomišljate na investiranja ako niste prije toga formirali nekakav fond za crne dane. Iznos na njemu je potpuno proizvoljan i varira od osobe do osobe, a odrediti ga možete tako da izračunate koliko novaca vam je potrebno da preživite nekoliko mjeseci (od 3-6 minimalno). Stanarina, režije, hrana, mobitel i slični osnovni troškovi ulaze u ovu računicu, a kako biste stvorili nužnu zalihu, potrebna je kontinuirana višemjesečna štednja.
Pa ako ste se prepoznali u navedenim točkama, vrijeme je da prestanete s izlikama – put prema financijskoj stabilnosti i sigurnosti počinje upravo sada.
Naslovni vizual: Pexels / Cottonbro Studio