učiš dok si živ

BENEFITI I IZAZOVI CJELOŽIVOTNOG UČENJA: Što treba imati na umu prije prekvalificiranja

Kristina Stakor
19.04.2024.

Konstantna nadogradnja i edukacije u današnje su vrijeme poželjne, pa čak i očekivane. No ne dolaze bez određenih problema i izazova. Kako se s njima nositi i iskoristiti maksimum od onog što nam se pruža

Kao i mnogi, tijekom pandemije i posljedičnog „The Big Quita“ osjetila sam da moj tadašnji posao nije u potpunosti zadovoljavajući, da stagniram dok svi drugi idu na nešto bolje, ali i bez uspoređivanja s drugima, osjećala sam da sam na dotadašnjoj poziciji dosegla svoj maksimum i da je vrijeme za širenje vidika.

Srećom, u današnje vrijeme nude se brojne opcije za one koji se žele prekvalificirati, naučiti nešto novo ili usmjeriti svoj život u sasvim novom pravcu. Online tečajevi, edukacije, priručnici i tutoriali su nadohvat ruke, te nude opciju da na sebi konstantno profesionalno radimo. No kao što sam osjetila i na vlastitoj koži, to ne dolazi bez određenih izazova.

Problemi s cjeloživotnim učenjem

Društveni život? Stavite ga na čekanje

Da, učiti je lijepo, no već samo nekoliko sati tjedno, a možda i nekoliko sati dnevno mogu „pojesti“ ono malo budnih sati koje imamo izvan radnog vremena. Pa prije nego se upustite u pisanje doktorata, stjecanje magisterija ili prekvalificiranje, raspitajte se koliko će ono vremenski trajati i kakav angažman možete očekivati. Nefleksibilna predavanja i radni vikendi mogu utjecati na kvalitetu života, a obveze prema djeci, partneru ili postojećem poslu mogle bi patiti.

Financijski aspekt

Premda postoje brojne besplatne online edukacije, možda je ono što vas zanima doktorat u inozemstvu ili skuplji edukacijski program za probrane. To je odlično (i korisno) no prije potpisivanja svakako na papir stavite i financijsku računicu.

Može biti frustrirajuće

Nakon godina studiranja i rada onaj osjećaj da ne znate dovoljno ili da ono što znate suvremena tehnologija može i zna bolje uistinu je frustrirajuć. A taj osjećaj frustracije može biti još jači kada shvatite da završena prekvalifikacija nije dovela do promaknuća ili povišice o kojoj ste maštali. Pa prije nego krenete u nove pobjede, preispitajte svoje ciljeve – radite li to zbog sebe i želje za znanjem, ili zbog papira? Biste li uložili jednaku količinu energije u nešto da ne očekujete financijsku korist?

Foto: Pexels / Pixabay

Benefiti cjeloživotnog učenja

Stječete nove vještine

Bez obzira na sve ranije navedene mane, cjeloživotno obrazovanje ima i brojne benefite, a ono prvo je prije svega znanje. Nova saznanja i vještine nitko vam ne može oduzeti, a čak i ako ne vidite korist u roku koji ste si sami zadali, ona svakako šire vaše vidike i mogućnosti za napredak.

Proširujete mrežu poznanstava

Osim ako ste upisali online tečaj u kojem nemate dodira s drugim polaznicima već samo pratite snimljene lekcije, svaka edukacija donijet će vam nova poznanstva s ljudima koji dijele barem neke od vaših interesa. Možda sklopite prijateljstva, možda površna poznanstva koja bi vam mogla otvoriti neka nova vrata na profesionalnom putu.

Dobro je za zdravlje

Znanstvenici se slažu: konstantno učenje i rad na sebi dobro je za mentalno zdravlje i pamćenje. Pa što je onda koja neprospavana noć zbog pisanja zadaće, ako u obzir uzmemo dugoročnu dobrobit za zdravlje?

Video: Shutterstock

Pročitaj više

Crna rupa, alo?!

Svemir nije samo crna pozadina za screensaver. U posljednjih nekoliko godina, dok ste možda bezuspješno pokušavali otvoriti .zip datoteku ili ignorirali poziv svog šefa, znanstvenici su došli do otkrića koja bi mogla promijeniti sve što znamo o životu, smrti i svemiru… Ili barem proširiti listu svemirskih teorija zavjera na TikToku. Evo sedam stvarno svježih svemirskih čuda i što bi ona, vrlo realno, mogla značiti za nas, obične Zemljane koji se još uvijek čude cijenama u dućanu.

Kronični nedostatak lijepe riječi

Istraživanja kazuju da tri četvrtine zaposlenih Europljana ne osjeća da ih se dovoljno cijeni na poslu, dok je 60% Amerikanaca prošle godine prijavilo da nisu dobili ni obično tapšanje po ramenu. I jesu li komplimenti najbolja besplatna droga na svijetu – posve legalna i bez nuspojava?

PRAOTAC TIKTOKERA

7 lekcija koje smo naučili od superuspješnog poduzetnika koji živi kao da se sutra neće vratiti s avanture pune adrenalina

Rođeni pod sretnom zvijezdom

Uspjeh nema nikakve veze s vašom inteligencijom, radom, upornošću, on naprosto ovisi o slučaju i nizu vanjskih faktora kao što su mjesec i godina rođenja, stanje na računu vaših roditelja, tko vam je susjed, jeste li odrasli u planinskom kraju ili u nizini, kaže naš najdraži pisac Malcolm Gladwell koji je dobro proučio što sve čini formulu uspjeha

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.