Tradicionalni uredski dress code već dugi niz godina stvar je prošlosti – traperice i tenisice postale su norma na mnogim radnim mjestima, a vidljive tetovaže više nitko ne percipira kao neprimjerene. U inozemstvu su čak i krute bankarske tvrtke poput Goldman Sachsa i JPMorgan Chasea posljednjih godina popustile i prigrlile ležernost, a obratimo li pažnju na street style fotografije snimljene na hrvatskim ulicama s lakoćom ćemo uočiti kako sve više osoba s tzv. high profile karijerama odabire na posao odlaziti u kombinacijama koje su donedavno bile rezervirane isključivo za izlaske vikendom. Ne čudi, stoga, da svoje mjesto u business casual izdanjima pokušava pronaći i crop top, a mnogi se pitaju je li mu ondje zaista mjesto.
Crop top debata
S obzirom na recentnu popularizaciju ženskih odijela i sve tanju granicu između onoga što smatramo odjećom za poslovne i odjećom za privatne situacije, logična je i debata nastala oko crop topa kao odjevnog predmeta koji, kombiniran s odijelima, ublažava odviše strog dojam. Potaknuta tim novonastalim trendom, javnost je osmislila i prikladan naziv za poslovnu verziju crop topa – corporate crop top, a prvi su ga prigrlili pripadnici Generacije Z. Smatraju da crop top, zajedno s ostatkom casual garderobe, ne treba biti shvaćen kao indikator neprimjerenosti na radnome mjestu ukoliko je ispravno kombiniran s preostalim odjevnim predmetima.

Tko ima love za dvije odvojene garderobe?
Hlače s visokim strukom i sako sasvim su dovoljno „poslovni“ kako bi se uspješno zadržao dojam profesionalnosti, a corporate crop top ondje je zato da razbije monotonost i unese dašak mladenačkog duha. Osim toga, ističu kako u današnje vrijeme u kojem većina (mladih) ljudi preživljava od plaće do plaće naprosto nije financijski izvedivo posjedovati dvije potpuno odvojene garderobe, od kojih će ona s etiketom „poslovno“ biti minimalno iskorištena. Umjesto toga, kažu, logičnije je pametno iskoristiti ono što svatko od nas već posjeduje, a uz minimalne preinake odjeća za izlazak lako se pretvara u onu za poslovni sastanak.
Strah od golog struka
No ne dijele svi njihovo oduševljenje novim business casual trendom, a pripadnici starijih generacija takav način odijevanja nerijetko proglašavaju krajnje neprimjerenim. Tvrde da golom struku, čak i ako je skriven ispod sakoa, nije mjesto u uredu te da izbor spomenute odjeće, osim što djeluje neprofesionalno, doprinosi seksualnom uznemiravanju i neprimjerenim interakcijama. Sprječavanje uznemiravanja na radnom mjestu obično je jedan od glavnih razloga za kodeks odijevanja, alat kojim poslodavci pokušavaju zaštititi zaposlenike od neželjenih ometanja i komentara drugih.
No kada je garderoba u pitanju, mnogi ipak smatraju kako odgovornost za ugodno i pristojno radno okruženje ne treba svaliti na odjevnu kombinaciju već zahtijevati od svakog zaposlenika primjeren vokabular i način ophođenja s kolegama i kolegicama. „Asking for it“ ne prolazi, a kako ističe tiktokerica i zagovornica corporate crop topa Santina Rizzi – onaj tko je odlučio biti vulgaran, bit će vulgaran što god vi odjenuli.
Naravno, pri donošenju odluke za ili protiv crop topa nije loše imati u vidu konkretno radno mjesto. Vjerujem da ćemo se složiti kako pravila, čak i ona nepisana, nisu ista ukoliko radite u bolnici ili redakciji modnog časopisa. U određenim profesijama crop top će znatno lakše pronaći svoje mjesto, stoga uzmite u obzir sve čimbenike, a konačnu odluku donesite sami.
Naslovna fotografija: Unsplash+