Kada pričamo o stresu, tko će bolje poslužiti za inspiraciju od nas novinara koji svaki dan doslovce živimo od plime i oseke adrenalina, kortizola i noradrenalina kao da je svaki dan onaj zadnji. Pardon – deadline! A budući da smo svi u ovome poslu već jako dugo, nekako smo se i navukli na to uzbuđenje u zraku – moraš nešto napisati jučer, kompjuter ti je otkazao suradnju, a sugovornik ne šalje odgovore prema dogovoru. Pa ipak, jedna rasprava o kampanjcima je izazvala posebnu pozornost jer je jako polarizirala prostoriju.
Pola sudionika je tvrdio da su kampanjci perfekcionisti koji se žele dobro pripremiti za priču, a malo i sumnjaju u svoje sposobnosti pa nikako da se bace na posao, trećina je tvrdila da nemaju dobar osjećaj za vrijeme i ritam, dok je manjina postavila vrlo smjelu teoriju – da kampanjaci zapravo čekaju nuspojave pozitivnog stresa ne bi li na njemu poletjela prema vrhuncu te blaženom kraju članka.
Tada sam prvi put čula za teoriju o dvije vrste stresa – distresu i eustresa. No kako iz razlikovati i ne manje bitno kako iskoristiti stres da igra za vaš tim? Naime, distres i eustres su dva različita koncepta u psihologiji koji se odnose na stres, ali imaju suprotna značenja. Distres se odnosi na negativni ili štetni stres koji može uzrokovati fizičke ili emocionalne probleme.
Daje li vam stres snage ili vam možda kreše krila?
To je stanje kada se osoba osjeća preopterećeno, preopterećeno ili anksiozno. Distres može biti rezultat različitih faktora kao što su financijski problemi, gubitak voljene osobe, zdravstveni problemi ili neuspjeh u postizanju ciljeva. Dugotrajni distres može dovesti do raznih problema kao što su depresija, tjeskoba, fizičke bolesti ili gubitak produktivnosti.
S druge strane, eustres se odnosi na pozitivan ili koristan stres. To je stanje u kojem osoba doživljava izazov, uzbuđenje ili motivaciju. Eustres može biti rezultat izazovnih situacija poput novog posla, putovanja ili uzbudljivih događaja. Osoba se može osjećati energizirano, fokusirano i sposobno nositi se s tim situacijama. Eustres može pružiti stimulans i potaknuti osobni rast i razvoj.

No što je to eustres, pitate se? Pa, zaboravite na stereotipnu ideju da je svaki stres loš za vas, iako vas upravo stres (ovdje mislimo na distres koji vas doista može gurnuti preko ruba). Eustres je pozitivan, uzbudljiv i često neophodan sastojak koji vam može pomoći da se uzdignete iznad svakodnevnih izazova i postignete izvanredne stvari. Zamislite ga kao svoj tajni izvor snage koji vam pruža motivaciju i energiju za svladavanje teških zadataka.
Trenutak kada se osjećate živi i puni energije
Eustres je poput začina koji daje vašem životu dodatni okus. Kada se suočite s novim izazovima, vaše srce ubrzava ritam, adrenalin pulsira kroz vaše tijelo, a vi osjećate žar koji vas gura naprijed. To je trenutak kada se osjećate živi i puni energije.
Distres i eustres mogu biti subjektivni, odnosno ono što jedna osoba doživljava kao stresno, druga osoba može doživljavati kao izazov.
Ali kako eustres zapravo radi? Kada se suočite s novim zadatkom ili izazovom, vaš mozak aktivira određene regije koje potiču fokus, kreativnost i rast. Ono što se može činiti kao trenutak napetosti zapravo je prilika za vaš um da se proširi i raste. Kada ste pod eustresom, vaša koncentracija je na vrhuncu, što vam omogućuje da bolje rješavate probleme i donosite odluke.

Mješavina nervoze i euforije
Ali eustres nije samo o radu i postizanju ciljeva. Može biti i izvor nevjerojatne radosti i uzbuđenja. Sjetite se trenutaka kada ste se spremali za putovanje ili iskusili prvi poljubac s osobom koju volite. Ta uzbuđenja često dolaze s mješavinom nervoze i euforije, ali to je upravo ono što eustres čini posebnim. On vas gura izvan vaše zone udobnosti i otvara vrata novim iskustvima.
Sada se pitate kako možete iskoristiti eustres u svom svakodnevnom životu? Prvi korak je prihvaćanje novih izazova. Umjesto da bježite od njih, zagrlite ih s otvorenim rukama. Otkrijte nove hobije, postavite si izazovne ciljeve ili prihvatite priliku koja vam može donijeti rast. Kada osjetite trenutak treme ili nervoze, podsjetite se da je to vaš eustres, vaš osobni superjunak koji vas podržava na putu prema uspjehu.
No, nikako nemojte zaboraviti pružiti svom tijelu i umu dovoljno vremena za oporavak. Kao što superheroji trebaju odmoriti se između svojih pustolovina, tako i vi trebate odmoriti se kako biste održali ravnotežu. Prakticirajte vježbe opuštanja, meditaciju ili se jednostavno prepustite hobiju koji vas usrećuje.Nemojte dopustiti da vas negativan pogled na stres zatvori u kavez rutine i dosade. Zgrabite svoj plašt eustresa, otvorite svoje srce novim izazovima i doživite život u punom sjaju.
Naslovna fotografija: Shutterstock