Da smo mi sami sebi najveći blokatori uspjeha dokazao je i davni eksperiment u kojem je profesor zamolio svoje američke studente da u nekoliko dana kontaktiraju svoju omiljenu zvijezdu i nabave njihovu izjavu, a za uzvrat će dobiti pozamašnu novčanu nagradu. Naravno da su stotine studenata, i to puno prije TikToka i mogućnosti viralnih uleta, pomislile – Pa to je nemoguće! Kao da Bill Gates i Jennifer Lopez nemaju pametnijeg posla. Pogađate, lovu je odnio baš onaj student koji je pomislio da zadatak možda nije lak, ali što može izgubiti ako ga pokuša izvršiti. Uostalom, i najvećim zvijezdama na kraju nema tko da piše.
Sindrom psihološkog izbjegavanja
Ne, ovo nije članak o tome da biste trebali postati stalker zvijezda i prolaziti glavom kroz zid, no iznenadit će vas podatak koliko ljudi pati od sindroma zvanog „psychological avoidance“, kaže psihologinja s Harvarda Dr. Luana Marques. Znate o čemu pišemo – o onoj poziciji koja kaže da je uvijek puno lakše ostati na istom mjestu i kukati kako drugi puno bolje prolaze u poslu od vas umjesto da zasučete rukave, izađete iz zone komfora, zaboravite na trenutno stanje ugode, ne biste li jednog dana uistinu i ostvarili ono što želite. No, i ovaj strah od uspjeha se da lako prevladati, samo ako na vrijeme osvijestite koja su to 3 najčešće greške kako sabotiramo sami sebe.
3 načina kako izbjegavamo uspjeh
Naime, tijekom evolucije, sva živa stvorenja su razvila dva načina preživljavanja kada bi se suočila s gadnim neprijateljem ili našla u opasnosti – bijeg ili paraliza. Ako ste imali dovoljno snage i adrenalina dali biste petama vjetra i nadali se da ćete biti brži od neprijatelja. A ako biste procijenili da nemate šanse, jednostavno biste legli na pod i držali fige da mimikrija radi ili da će vas neprijatelj zaobići jer više niste živi.
Javiti na posao da ste bolesni više nije opcija
Iako su naravno gadne opasnosti s kojima bi se svakodnevno trebali suočavati već odavno iza nas, kako je moguće da naš mozak i dalje neke situacije kao što su javni nastup, razgovor sa šefom, objavljivanje umjetničkog djela, telefoniranje strankama, intervjui za posao, nuđenje poslova nepoznatim ljudima pa čak i rođendanska proslava u uredu označava opasnima. I stoga, sljedeći put kada se pred vama nađe novi izazov, pitajte se – jesam li ja to ponovo pobjegao od nove situacije, sakrio se u mišju rupu ili možda zamrznuo te javio da sam bolestan, otkazao sve dogovorene sastanka i isključio telefon?
3 metoda bijega – pretjerivanje
Pa čak i ako možda ne koristite ove dvije vrste eskiviranja vlastitog uspjeha – bijeg i paralizu, vrijedi razmisliti koliko često koristite treću metodu – pretjerivanje. Naime, svaki put kada vam se zacrnilo pred očima jer ste dobili neki bezobrazan mejl ili se netko nije složio s vašim mišljenjem, vi ste krenuli a) bjesomučno odgovarati, b) iscrpljivati svoje kolege do granica izdržljivosti, sve ne biste li pobili argument koji vam ne paše ili c) izgubili ste živce i podigli glas. Sljedeći put kada vam se to dogodi, duboko udahnite i spustite glas jer ovakvo ponašanje i dalje govori samo jedno – da se užasno bojite vlastitog uspjeha. No, umjesto da pobjegnete, vi ovaj put odmah prelazite u način borbe zvan pretjerivanje.
A tko želi već na početku izgubiti svu energiju na sitnim bitkama i nepotrebnim svađama? Naravno da je put do ostvarenja vaših želja dug i pitanje je hoćete li uopće stići, no jedini način da ga osvojite je taj da se izvučete iz crne rupe i napravite mali korak, savjetuje doktorica Marques. I tako svaki dan, jer ovo su gotovo nezamjetni koraci za čovječanstvo, ali tako veliki u borbi protiv bijega, paralize i pretjerivanja.
Naslovna fotografija: Unsplash+