U tijeku svojeg, sada više ne toliko kratkog staža (premda se čini dužim negoli zaista jest), promijenila sam brojna radna mjesta. I to ne samo radna mjesta, već cijele branše i karijere.
Ponekad je promjena bila iznenadna, nekad dugo priželjkivana. Uzrok bi se kod nekih od tih odluka mogao naći u nemogućnosti stalnog zaposlenja, primanjima nedostatnima za normalan život, željom za promjenom, pandemijom ili generalno burnoutom.
Što god bilo iza nje, takva odluka nije laka, pogotovo kad je s druge strane odlazak u nešto novo i nepoznato. No koliko god stresno i neizvjesno, u procesu sam naučila i neke neprocjenjive lekcije.
Prije svega – sposobni smo za puno više negoli smo možda svjesni, samo trebamo samima sebi dati priliku. Također, ako nam se nezadovoljstvo gomila i ne nazire se kraj problemima, vrijeme je za promjenu perspektive (u ovom slučaju posla).
Možda je vrijeme za promjenu ako ste:
…stvarno loši u svom poslu. Fake it ’til you make it može se tolerirati samo neko vrijeme. Ok, zvuči malo oštro, ali ako niti nakon par mjeseci ili godina niste sasvim sigurni u to što radite i nemate sve potrebne vještine, možda biste trebali početi od posla za koji ste kvalificirani i postepeno rasti.
…stvarno odlični u svom poslu. Zvuči kontradiktorno, ali ako vam više ništa ne predstavlja izazov, onda više nemate što naučiti i počinjete stagnirati, što dugoročno može dovesti do nezadovoljstva i smanjenih prilika.
…na vrhuncu. Kao što je rekao George Costanza (da, nije baš primjer za karijerne savjete, ALI), otiđite kad ste na vrhu. U jednoj epizodi „Seinfelda“, George nekog u društvu nasmije i kako bi nastavio dalje s dobrom atmosferom, nabaci još jednu foru, ali bez uspjeha. Kako bi ubuduće izbjegao neugodnu situaciju i ostavio dobar dojam, odluči otići nakon dobre šale – „on a high note“. Kada to prebacimo u poslovni kontekst, idealno vrijeme za odlazak je nakon uspješnog projekta koji će biti dobra ulaznica za neke nove, uzbudljive stvari – ali na drugom mjestu.
…nezadovoljni. Bilo da se ne slažete s menadžmentom ili smatrate da vaši potencijali nisu dovoljno iskorišteni i ne dolaze do izražaja, počnite tražiti nešto što bi vas učinilo sretnijima.
Kad je pravo vrijeme?
Za razliku od naših baka koje su najčešće cijeli radni vijek provele u istoj firmi, današnji su standardi i očekivanja sasvim drugačiji. Premda se promjena posla svakih par mjeseci ne preporučuje, potraga za novim izazovima nakon 3-4 godine mogla bi se pokazati korisnom.
Neke studije pokazuju da su radnici koji u kompaniji ostaju duže od dvije godine često plaćeni manje od novih zaposlenika. U prijevodu, firme ne daju povišice, promaknuća ili bonuse, što je vrlo dobar razlog za istraživanje opcija.
Naravno, motivacija i benefit je rijetko samo plaća. Promjenom okruženja i radnog mjesta stječemo nove vještine, znanja, iskustva i poznanstva, a to može biti neprocjenjivo.
Naslovna fotografija: Pexels / Cottonbro Studio