KAKO DIGNUTI PLAĆU I NA DRUGOM POSLU: A pri tome ne dobiti otkaz

Lena Ivanović
01.06.2025.

Skužili smo vas, tijekom tjedna ste medicinska sestra, a vikendima influencerica. Ili asistentica u marketingu od 9 do 17 sati, a glazbena promotorica u večernjim satima.

Drugi je posao danas normalna pojava – čak 37 posto Amerikanaca ga ima, a milenijalci su skloniji od ostalih potražiti dodatnu zaradu. No kad već imate zahtjevan posao koji obavljate puno radno vrijeme,morate biti na oprezu kako biste sve odradili na vrijeme i zadržali naklonost šefova. Evo kako to postići.

Pročitajte pažljivo svoj ugovor

Ponavljajte za nama: sad nije vrijeme za riskiranje i traženje oprosta nakon što ste zgriješili. “Dobro pročitajte što je ispisano sitnim slovima u vašem ugovoru i provjerite postoje li zabrane kad je riječ o obavljanju poslova sa strane. Mogli biste se, primjerice, uvaliti u neprilike obavljajući savjetnički posao za konkurenciju ili radeći fuš na službenom laptopu.

Prvo odradite zadatke na stalnom poslu

Radite na portalu, a pokušavate paralelno održavati na životu i karijeru spisateljice i scenaristkinje. No trenutno vam je to više hobi jer od toga još ne zarađuje. Pokušajte što prije završiti zadatke koje dobijete na poslu. A to znači da završite poslove prije roka i ne koristite radno vrijeme za svoj drugi posao. Budete li dobri u izvršavanju zadataka na poslu, moći ćete plaćati račune dok pokušavate ostvariti svoje snove.

Foto: Unsplash

Držite se rasporeda

Prebacivanje s jednog zadatka na drugi može izazvati glavobolju. Umjesto toga, svaki posao obavljajte u za to predviđeno vrijeme. Točno odredite vrijeme kada ćete što raditi i tako ćete izbjeći kaos na radnom mjestu, ali i kaos u glavi.

Otvorite novi feed za novi posao

Treba li računovođa iz vaše firme koji vas prati na Instagramu uistinu znati da u slobodno vrijeme izrađujete nakit? Za drugi posao otvorite poseban profil. Budete li potencijalne klijente uputili na poseban poslovni profil, shvatit će vas ozbiljnije, a drugi posao neće izgledati kao dodatni.

Naslovna fotografija: Unsplash; animacija Canva

Pročitaj više

Ne postoje dva ista mozga!

Kako sam pala na jednom razgovoru za posao koji sam silno željela jer sam bila – previše emotivna i zašto sve više firmi počinje shvaćati da sve one testove osobnosti mogu baciti u more jer ne postoje dva ista mozga, a kamoli dva ista senzibiliteta

U suradnji s organizacijom Women for Women International, koja iza sebe ima iskustvo rada s više od 570.000 žena preživjelih ratne sukobe, Yalea podupire specijalizirani program namijenjen djevojkama u dobi od 16 i 17 godina koje se, u zahtjevnim životnim uvjetima, nerijetko nalaze u ulogama odraslih.

Riješite HSP test

Jesmo li kao društvo ušli u eru hiperosjetljivosti, kako se nositi s njom i zašto bismo konačno trebali prestati osjetljive ljude zvati mekušcima

Postanite DJ vlastitog uma!

Kažu da ne postoji brži način da promijenimo emocionalno stanje od glazbe. Poput vremenskog stroja za raspoloženje, glazba nas u trenu može lansirati u euforiju, melankoliju ili nam vrtoglavo dići adrenalin. I to nije samo osjećaj – znanstvena istraživanja već godinama potvrđuju da određeni tonovi, ritmovi i melodije imaju moć izravno utjecati na kemiju našega mozga. Drugim riječima, glazbom možemo svjesno upravljati vlastitim emocijama. Evo kako…

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.