Postoje li dani, trenuci, osjećaji kada čovjeku nije pametno donositi odluke, pogotovo za vrijeme ovakvih paklenih vrućina? Uostalom, i povijest nas svako malo podsjeti da su pojedini gradovi na Jadranu, kao što je Dubrovačka Republika, u staro doba imali zakone da se po južini i u stanju velike zaljubljenosti ne glasa, a najnovija istraživanja su samo potvrdila ono što su znali naši preci.
Zašto koristiti vagu kada imamo novčić?
Ljudi naprosto ne donose odluke racionalno, a kamoli da koriste vage ili aplikacije na kojima će popisati sve argumente za i protiv. Štoviše, i suvremena istraživanja su dokazala da podsvijest i emocije igraju itekakvu ulogu u procesu odlučivanja, da ne kažemo i slučaj.
Uostalom, koliko ste puta dali svoj život u ruke sudbine, bacili novčić, pročitali horoskop ili naprosto čekali bilo kakav znak na horizontu, nešto što biste mogli prevesti kao za i protiv vaše odluke. A kada bi stvari otišle nizbrdo, zna se tko je bio kriv – prokleta sudbina.

Pošalji sve amigdali pa neka ona odluči
Pa kako onda donijeti ispravnu odluku? Trebamo li se osloniti na mentalne prečice kao što je heuristika kako bi donijeli odluke bez detaljnog razmatranja svih dostupnih informacija, iako znamo da je pogrešan put prepun predrasuda zagarantiran, kao i kajanje jutro kasnije. Ili ćemo sve naprosto predati amigdali i prefrontalnom korteksu, kao kakvom službeniku na šalteru pa nek oni vide koji dio otpada na intuiciju, emocije, očekivanje mrkve ili batine, što ćemo s motivacijom, a što s influencerima.
Da, dobro ste pročitali, jer u procesima donošenja odluka itekako utječu i naši prijatelji, susjedi, pa čak i oni naoko nevidljivi članovi društva koji dizajniraju aktualne naočale kojima gledamo na svijet, a koje možda i vi nosite i ne znajući za njih.
Pa kaže… Trik, ne vic
A dok se znanstvenici ne dogovore s programerima kako će napraviti neku aplikaciju koja bi nam sama mogla izračunati postotke rizika te koliko je u našim odlukama kritičkog promišljanja i trezvene analize i refleksije, a koliko ludosti, emocija i pristranog odlučivanja, internetom se proširio trik s napola punom ili praznom čašom. Pa kaže…
Napunite čašu vodom, popijte malo vode neposredno prije spavanja i postavite si pitanje za koje vam je potrebna pomoć pri odlučivanju. Sljedećeg jutra, odmah nakon buđenja, ispraznite čašu i obratite pažnju na odgovor koji vam prvi spontano padne na pamet? I što kaže vaše žedno tijelo izmučeno vrućinama?
Naslovna fotografija: Unsplash+