Nedavno sam nakratko pričuvala prijateljičino dijete i kako bih ga zabavila, predložila sam da odigramo koju partiju Memoryja. I da vam kažem, poprilično sam se osramotila. Nisam mu trebala popuštati kako bih bila postala „najdraža teta“, jer me četverogodišnjak pobijedio triput zaredom. I naveo da se zapitam: u kakvom je stanju moje pamćenje?
Ne kažem da sam inače bila netko tko pamti sve o svima i svemu (dapače, smatram da bi najbolje bilo da svi nose pločice s imenom većinu vremena kako se ne bih trebala praviti da se jako dobro sjećam o kome se radi), ali stvari s vremenom idu na gore.
Vrijeme radi svoje, a osobno dosta krivim i „pametne telefone“ zahvaljujući kojima se ne trebamo više toliko truditi i pamtiti datume, informacije, ulice gradova – sve imamo na dlanu. Tko nema u glavi, ima u rukama, doslovce. No ne mora sve ići nizbrdo, a ovo je 5 načina da poboljšate pamćenje:
Fizička aktivnost
Možda nije prva stvar koja bi nam pala na pamet kad govorimo o očuvanju pamćenja, no fizička aktivnost je od izuzetne važnosti. Ona potiče cirkulaciju u cijelom tijelu, uključujući i mozak. Preporuka za odrasle je barem dva i pol sata umjerene aktivnosti tjedno poput žustre šetnje ili 75 minuta intenzivnije vježbe kao što je trčanje. Naravno, ne treba sve biti odjednom, već se može rasporediti na dane u tjednu i pronaći stil vježbanja koji nam najbolje odgovara i u kojem uživamo.
Mentalna aktivnost
Kako bi nam memorija uvijek bila svježa, najbolji je savjet da nikad ne prestanemo učiti. Posao može pružati puno izazova, no nije dovoljno ni jedini način da ostanemo u „mentalnom treningu“. Stručnjaci preporučuju čitanje (ali i pisanje!) knjiga, pronalaženje novih hobija poput šaha i bridža, vrtlarenja, tečaja na kojem se stječu neke nove vještine…
Koristite sva osjetila
Sigurno ste se i sami iznenadili kad ste u prolazu osjetili parfem koji vas je trenutačno „vratio“ u prošlost i probudio neka davno zaboravljena sjećanja. Studije su dokazale da korištenje različitih osjetila – mirisa, okusa, dodira – pomaže u pamćenju predmeta, događaja, novih saznanja. Trenirajte svoja osjetila pokušavajući proniknuti u sastojke i začine jela u restoranu, koristite parfem dok učite…

Kvalitetan san
Svjesni smo koliko rastresenost i stres pridonose zaboravljivosti, pa su zdrave navike ključne. Uložite u dobar madrac, zamračite spavaću sobu, isključite sve ekrane prije spavanja i pošteno se odmorite.
Druženje
Redoviti socijalni kontakti ključni su u borbi protiv depresije i stresa koji mogu utjecati na memoriju. Pa ne preskačite prijateljičin poziv na kavu niti obiteljske ručkove: ključni su za zdravlje i dobro pamćenje.
A kada upoznajete nove ljude, ponovite njihovo ime, primjerice u obliku pitanja „Marija, gdje ste se ti i Marko upoznali?“ – i veće su šanse da ćete ga doista i zapamtiti.
Naslovni vizual: Unsplash / Ian Dooley