Ivanu sam prvi put ugledala kada je prije petnaestak godina radila u magazinu Elle. Izgledala je kao da je netko iz modnog odjela poželio uživo napraviti kolaž od Jane Birkin i Audrey Hepburn. Duga kosa sa šiškama, šik baloner, balerinke, bajk kojim je dolazila na posao i velike smeđe oči. Tek kasnije sam saznala da je ova diplomirana tekstilna inženjerka toliko kreativna i svestrana da smo je poželjeli ‘oteti’ u drugom magazinu u kojem sam radila te smo je u natječaju koji je nagrađivao kreativne, hrabre i neustrašive djevojke koje mijenjaju svijet nabolje nominirali i kao Cosmo djevojku.
Glavni ‘problem’ je bio taj da Ivanu nismo mogli lako smjestiti u kategoriju jer lista njezinih vještina je bila pozamašna. U studentskim danima radila je na jednom od prvih izdanja sjajnog Subversive Film Festivala, na svojoj web stranici je pisala blog i snimala divne poetične fotografije. Potom je dobila stipendiju grada Berlina te se bacila na pisanje knjiga – ‘Tiranija mode’ i ‘Proizvedeno u Hrvatskoj’. A kada je zadovoljila svoje mladenačke žudnje za teorijom, preko filozofsko-duhovne faze (koja traje i danas) do povijesti tekstilne industrije, Ivana je otkrila ljubav prema ručnom radu, kreativnom stvaralaštvu, ali i prirodi te je osnovala Institut održive mode.
‘Ideja IOM-a rodila se u ljeto 2019. godine. Kad sam počela razmišljati da je vrijeme da teoriju pretvorim u praksu, uhvatio me strah. No jednom kad je sjeme ideje i namjere posijano, život se dogodio. Iz Zagreba smo se preselili u Koprivnicu – zbog ljubavi i mogućnosti stvaranja. Sjever Hrvatske posebno me inspirirao, pun je povijesnih priča o industriji, tekstilu i obrtništvu, progresivnog razmišljanja i djelovanja u smjeru ekologije i reciklaže. Kad se pružila prilika, bila sam spremna zakoračiti na put održivosti’, tako Ivana na svojoj web stranici objašnjava ideju o biznisu koji je nastao iz čiste ljubavi prema stvaralaštvu i prirodi.
No, kako doista izgleda kreativni proces u Ivaninoj radionici – od istraživanja i sakupljanja biljaka, krojenja i šivanja preko sakupljanja starog drva kojeg Ivana koristi u procesu bojenja tkanina te puštanja bluza, majica i kimona u stvaran život, među sve te podjednako fascinantne žene, možete saznati u sjajnoj dokumentarnoj seriji ‘Ideja Uspona’ koja kreće na HRT-u od 22. svibnja. Ova serija ističe snagu inovacije i predanosti u transformaciji lokalnih zajednica, a gledatelje uranja u život iznimnih pojedinaca diljem manje poznatih regija Hrvatske.
U prvoj epizodi, osim Ivane Biočine, nagrađivane tekstilne inženjerke koja promiče ekološke ideje i održivu modu, propitujući našu ovisnost o brzoj modi i njezin utjecaj na okoliš, možete upoznati i Josipa “Luxa” Lukačevića – pionira pustolovnog turizma u kontinentalnoj Hrvatskoj, koji nudi adrenalinska iskustva uz predstavljanje lokalnih delicija te Ivana Mlinara, vještog mladog nožara i kovača iz Koprivnice koji svoju znatiželju pretvara u strast, izrađujući izuzetne noževe za kojima žude kolekcionari i profesionalni kuhari.
Ovaj intrigantan projekt oživljava talentirani autor i redatelj Filip Filković Philatz koji se već proslavio svojim kreativnim i vizionarskim radom na inspirativnim hrvatskim dokumentarnim serijama kao što su “Dulum Zemlje” i “Lovac na Bilje”, koje su postigle značajnu gledanost i pohvale publike. A kako je tekao Filipov put – od prve pomisli kako bi bilo super snimiti dokumentarni serijal o inspirativnim ljudima koji pomiču granice do realizacije projekta pročitajte u članku ‘Moj put do uspjeha u 7 koraka’.