Mijenjaj posao svakih 10 godina

UPOZNAJTE NOVI POSLOVNI PARADOKS: Najveća prepreka uspjehu nije neuspjeh nego uspjeh

Lena Ivanović
28.07.2024.

Karijera kao video igrica – tek što ste u nečemu postali izvrsni trebali biste sve napustiti i odabrati novi uzbudljiv posao. Game over! New start!

Ako bismo morali tražiti najiritantniju riječ godine, ako ne i desetljeća, na vrhu bi zacijelo bila zona komfora. Riječ kojom su se objašnjavale sve ludosti, iskoraci i loše odluke, bilo da je riječ o preseljenju u drugo mjesto, novom poslu ili blesavoj frizuri koja čak ne izgleda dobro niti na Instagramu. A onda su stigli rezultati istraživanja koji su se malo dublje pozabavili upravo tom zonom komfora te ćemo ovu sintagmu, sorry unaprijed, ipak morati i dalje upotrebljavati u ostatku teksta.

Naime, ako je vjerovati istraživanjima koje je na portalu Psychology Today objavio psihijatar dr. Nassir Ghaemi, ispada da je tajna sreće doista u što češćem izlasku iz zone komfora. Točnije rečeno, ključ sreće se nalazi iza novih poslovnih vrata, a koja trebate otvarati svakih 10 godina. Po sistemu – kad u nečemu uspijete, ključ u bravu pa skačete naglavačke u neka nova, nepoznata mora. U suprotnom riskirate da ćete se začahuriti na istom radnom mjestu i nećete imati šanse razviti sve svoje potencijale.

Evo zašto biste na vrhuncu slave trebali odustati

Na istom tragu su i spoznaje liječnika i znanstvenika Davida Sacketta, koji je poznat i kao jedan od utemeljitelja pokreta “medicine temeljene na dokazima” (EBM), a koji je tijekom godina skupio hrpe dokaza koji idu u prilog teoriji koja kaže da jednom kada postanete stručnjak u nekom području sve što trebate učiniti je odustati. Nešto kao što je recimo na vrhuncu uspjeha učinila Janica Kostelić ili Divasice.

Prema Sackettovim istraživanjima ispada da upravo stručnjaci često usporavaju napredak, jer su proizveli svoje nove ideje mnogo prije nego što su postali prihvaćeni kao stručnjaci, a nakon što su se uzdigli do stručnosti, ostatak života provode braneći svoje prijašnje ideje. Drugim riječima, treba dati šansu mlađim ljudi koji još nisu stručnjaci, a koji dolaze s novim idejama.

Ako smo dobro računali, ljubav navodno traje tri godine slijedeći tri faze (strast, nježnost, dosada), a da biste bili ispunjeni i sretni na poslu trebate ga mijenjati svakih 10 godina. No da biste doista i postali majstor u nekom poslu na to trebate potrošiti minimum 10.000 sati (što dođe oko godinu i pol) pa vi sada vidite koliko imate snage i volje izlaziti iz zone komfora ne biste li započeli neke nove uzbudljive živote.

Naslovna fotografija: Unsplash/Vultar Bahr

Pročitaj više

Najležerniji business događaj na Zagrebačkoj event sceni – Fuckup Nights Zagreb, nakon siječanjske full muške postave u epizodi „Sje** muški“, predstavlja all ladys stranu fuckupa kroz event „Girls Just Wnna Have Fun“.

Walk the Talk

S obzirom na teme kojima posvećujem velik broj kolumni, ponekad se pitam hoće li me netko optužiti za mizandriju. Nadam se da većina ipak shvaća kako feministički orijentirani tekstovi nipošto ne služe kako bi potaknuli mržnju već kako bi osvijetlili probleme na koje svaka žena nailazi naprosto zato što je žena. Koliko god se trudila, ni ovoga tjedna nisam uspjela okrenuti glavu od feminističke teme koja se jednostavno nametnula sama – čim sam zamijetila kako je #womeninmalefields trend poharao društvene mreže, znala sam da mu moram posvetiti koju riječ. Ako niste upoznati s pojmom, riječ je o online trendu u kojemu žene na satiričan način dijele loša iskustva s ponekim muškarcima.

LEKCIJA O AUTORSKIM PRAVIMA

Ovaj je članak možda mogao završiti u našoj rubrici o kulturi, i to kao žalopojka što svijet nikada nije čuo remek-djelo – kako Kralj izvodi pjesmu ‘I Will Always Love You’, kao što je mogao biti smješten u rubriku Life pod egidom – ‘Događa se i najboljima’. No kako se divimo Dollynoj hrabrosti da kaže ‘Ne, nećete me nasanjkati da pristanem na nepovoljan ugovor’, smatramo da mu je itekako mjesto u rubrici – Power

Ljubav prema sebi

Još uvijek značajno više muškaraca ulaže svoj novac u dionice i fondove od žena. Zašto je to tako? I zašto žene stalno odgađaju temu planiranja mirovine?

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.