Ne postoje dva ista mozga!

ZAŠTO KORPORACIJE NE VOLE EMOTIVCE: I zašto nam hitno treba neuroinkluzivnost

Lena Ivanović
23.02.2024.

Kako sam pala na jednom razgovoru za posao koji sam silno željela jer sam bila – previše emotivna i zašto sve više firmi počinje shvaćati da sve one testove osobnosti mogu baciti u more jer ne postoje dva ista mozga, a kamoli dva ista senzibiliteta

Prije nekoliko godina javila sam se na jedan jako atraktivan natječaj za posao. Sada možda znam da je to onaj tip oglasa koji je predobar da bi bio istinit, jer je za čistu kreativu doslovce nudio – ako ne milijune, ali onda i više nego što je potrebno za luksuzan život u Hrvatskoj. Poslodavac je bio svjetski poznat, jako cool, a imidž koji ga je pratio godinama je bio taj da je posao igra. Doslovno. Tim više me je iznenadio tip testiranja budućih zaposlenika. Ok, grupno testiranje mi je možda i bilo logično jer je prijavljenih bilo preko stotinu, no ono što je kasnije uslijedilo ne bi smislio ni Dante pod prijetnjom da pojača opise pakla.

Pet krugova pakla, a ne razgovori za posao

Ukratko, morala sam proći pet krugova razgovora koji su uključivali razne testove osobnosti,  inteligencije, kako nam je ‘poštelan mozak’, a sve je kulminiralo u grupnoj igri gdje je nas desetak moralo riješiti fiktivnu situaciju s avionom koji se srušio, a mi se moramo dogovoriti koja ćemo tri predmeta ponijeti sa sobom, ne bismo li naravno spasili svijet. No, tek kasnije sam saznala da je u grupi bilo nekoliko profi glumaca koji su imali samo jedan zadatak – glumiti da su najnepodnošljivije kolege na svijetu – provocirati nas, vrijeđati, raditi po svome, tresnuti to vražje ogledalo o pod sve dok ne pomisliš – pa što meni ovo treba i ne kažeš asistentici – ‘Molimo vas, ugasite kameru.’

Košarica zbog viška emocija

Da, najgora stvar u svemu tome je bila što smo svi potpisali da nas smiju snimati. U slučaju valjda da trebaju i pomnije proučiti naše reakcije. Posao srećom nisam dobila, no deset godina kasnije naletjela sam na onu istu asistenticu koja je držala kameru u ruci i koja je nedugo kasnije dala otkaz, ne bi li se posvetila pravim dokumentarcima. Bila je simpa, raspoložena i možda previše otvorena jer mi je onako usred ceste tiho rekla – ‘Bolje za vas da niste dobili taj posao. Iako ste zapravo bili sjajan kandidat. No nisu vas odabrali jer ste im bili previše emotivni.’

Priznajem da me ta informacija više dotukla nego tadašnja spoznaja da sam ispala iz velike igre. Jesu li me uništile vlažne i caklene oči, vrh usnice koji je zadrhtao ili glas koji se zbog stresa promijenio, pitala sam se danima. A onda sam se malo osvrnula oko sebe. Pa i sama sam bila nebrojeno puta u situaciji da sam čula da za nekoga govore da je sjajan, iako a) premlak, b) preburno reagira, c) slabić, d) prevrtljiv, e) plačljiv, f) kraljica drame, g) ne može se na njega računati jer je naprosto labilan.

Suludi stres- kriteriji koje ne bi zadovoljio niti Superman

Kao da svi živi u korporacijama žele zapošljavati samo Supermene jer eto, nikad ne znaš kad će svijet otići kvragu pa više neće biti bitno obavlja li čovjek doista svoj primarni posao korektno, izvrsno ili genijalno. I gdje se samo stvorio onaj stereotip da možda baš čovjek koji plače ili drhti neće, usprkos svemu, uspjeti riješiti zadatak?

Ne postoje dva ista mozga!

Srećom, vremena su se promijenila, a to znači da sve više firmi razmišlja o emotivnoj diskriminaciji te kako joj stati na kraj, a neuroinkluzivnost se nametnula kao prirodno rješenje. O čemu je riječ? O tome da su voditelji korporacija konačno osvijestili činjenicu da ne postoje dva ista mozga, kao i to da one stare klasifikacije je li netko introvert, kreator, analitičar, vođa, baš i ne drže vodu te da su svi zaposlenici naprosto neuroraznoliki. A što nipošto ne znači da je netko bolji ili lošiji od drugih nego da svatko od nas drugačije gleda na svijet pa tako i na konkretni posao koji radi.

S druge strane, neuroinkluzivna društva itekako vode računa o neurodivergentninim načinima razmišljanja te o zapošljavanju autističnih, disleksičnih zaposlenika, kao i onih s poremećajima pažnje te raznim vrstama invaliditeta. Iako je ovaj trend hvale vrijedan, kažu psiholozi koji ga proučavaju da glavni problem nastaje zbog toga jer velik broj radnika, zbog straha od osude društva, i dalje taji svoje neuroraznolikosti, posebice one koje su godinama imale stigmu, misleći da će ih priječiti u napredovanju u karijeri.

Otvoren i iskren razgovor umjesto fiktivnih aviona

Za početak, možda bi bilo dovoljno da sulude igre avionima koji su se srušili usred pustinje ostavimo stručnim školama za obuku pilota i specijalaca, a umjesto kamere uperene u ustrašenog kandidata ozbiljno razgovaramo o poslu i kako bi svaki pojedinačni radnik svojim jedinstvenim pogledom doista mogao doprinijeti poslu. I da, emocije možda ponekad oduzimaju vrijeme i nećete baš od emotivca baš tako lako dobiti onog zaposlenika koji važno na sastancima govori – ‘We must kill the project, because, you know, time is money!’ No, s druge strane, što dobivamo od radnika koji ne vole svoj posao?

Naslovna fotografija: Unsplash

Pročitaj više

Crna rupa, alo?!

Svemir nije samo crna pozadina za screensaver. U posljednjih nekoliko godina, dok ste možda bezuspješno pokušavali otvoriti .zip datoteku ili ignorirali poziv svog šefa, znanstvenici su došli do otkrića koja bi mogla promijeniti sve što znamo o životu, smrti i svemiru… Ili barem proširiti listu svemirskih teorija zavjera na TikToku. Evo sedam stvarno svježih svemirskih čuda i što bi ona, vrlo realno, mogla značiti za nas, obične Zemljane koji se još uvijek čude cijenama u dućanu.

Kronični nedostatak lijepe riječi

Istraživanja kazuju da tri četvrtine zaposlenih Europljana ne osjeća da ih se dovoljno cijeni na poslu, dok je 60% Amerikanaca prošle godine prijavilo da nisu dobili ni obično tapšanje po ramenu. I jesu li komplimenti najbolja besplatna droga na svijetu – posve legalna i bez nuspojava?

PRAOTAC TIKTOKERA

7 lekcija koje smo naučili od superuspješnog poduzetnika koji živi kao da se sutra neće vratiti s avanture pune adrenalina

Rođeni pod sretnom zvijezdom

Uspjeh nema nikakve veze s vašom inteligencijom, radom, upornošću, on naprosto ovisi o slučaju i nizu vanjskih faktora kao što su mjesec i godina rođenja, stanje na računu vaših roditelja, tko vam je susjed, jeste li odrasli u planinskom kraju ili u nizini, kaže naš najdraži pisac Malcolm Gladwell koji je dobro proučio što sve čini formulu uspjeha

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.