pospana revolucija

ODMOR KAO OTPOR: Kako se usprotiviti diktatu produktivnosti

Kristina Stakor
07.05.2023.

Burnout, iscrpljenost, užurbanost, rečenice poput „u totalnoj sam gužvi“ postale su dio svakodnevnog vokabulara, kao da se radi o počasnim medaljama koje ponosno nosimo da pokažemo svoj ratnički (i patnički) status. No što bi bilo da samo stanemo – i odmorimo?

Nema odmora dok traje obnova – poznata je parola bivšeg režima koja se glatko uspjela uklopiti i u kapitalistički mindset. A tome smo dodali i neke nove, poput „rise and grind“, pogonsko gorivo hustle kulture koja teži svaki naš trenutak u produktivan i radni.

Burnout, iscrpljenost, skraćeni ciklus spavanja postali su modus operandi suvremenog života, što ostavlja traga na mentalnom i fizičkom zdravlju. Tijelo nam šalje znakove za uzbunu koje, za razliku od ranojutarnjeg alarma, hladno „snoozamo“ i nastavljamo dalje od prvog do drugog posla.

U takvoj klimi odmor se čini kao san za koji nemamo vremena, luksuz rezerviran za dokone aristokrate prošlosti. No, zašto ne i za revolucionare?

odmor
Foto: Pexels / Cottonbro Studio

„Ne moramo pregarati, patiti zbog nedostatka sna, biti bolno iscrpljeni ili otuđeni jedni od drugih. Za mnoge, odmor nije poznata pretpostavka. Može biti uznemirujuće iskusiti nepoznate načine na koje vas odmor može spasiti. Moramo nastaviti učiti, vjerovati, eksperimentirati. Ako izgubimo nadu, trebamo se vratiti u krevet i sanjati načine na koje ćemo pronaći motivaciju“, tvrdi Tricia Hersey, autorica bestselera „Rest is Resistance: A Manifesto“.

„Rest Is Resistance“ je poziv na akciju i vodič i manifest za sve neispavane, koji se žele osloboditi čvrstog stiska kulta produktivnosti. „Može biti teško ići protiv želja i planova dominantne kulture“, svjesna je Hersey, no ističe: „Ogromno znanje i mudrost leže uspavani u našim iscrpljenim i umornim tijelima i srcima. Nije bilo mjesta da bilo tko od nas sanja o bilo čemu izvan onoga u čemu smo rođeni. Čuti jednostavnu i hrabru objavu: “Radiš previše. Možete se odmoriti. Možeš samo biti. Možete biti”, revolucionaran je.“

Ovaj bojni poklič koji dolazi sa Zapada i poziva nas da legnemo i odmorimo podsjeća na „Pohvalu lijenosti“ Mladena Stilinovića koji je u lijenosti i odmoru vidio katalizator umjetnosti.

„Gledanje i poznavanje umjetnosti Zapada navelo me je ovih dana na misao da na Zapadu ne može biti umjetnosti. Ne tvrdim da je nema. Zašto ne može biti umjetnosti na Zapadu? Odgovor je vrlo jednostavan. Umjetnici Zapada nisu lijeni. Umjetnici s istoka su lijeni, a hoće li oni sada kada više nisu umjetnici Istoka ostati lijeni, to ćemo vidjeti.

Lijenost je odsustvo pokreta i misli, samo tupo vrijeme – potpuna amnezija. Ona je također ravnodušnost, buljenje ni u šta, neaktivnost, nemoć. Ona je čista glupost, vrijeme bola, uzaludne koncentracije. Sve te vrline lijenosti važni su činioci umjetnosti. Nije dovoljno znati o lijenosti, ona se mora prakticirati i usavršavati“, rekao je Stilinović. A nama se to čini kao vrlo uvjerljiv argument za prijeko potreban odmor. Kakav revolucionaran čin!

Naslovni vizual: Shutterstock

Pročitaj više

Najležerniji business događaj na Zagrebačkoj event sceni – Fuckup Nights Zagreb, nakon siječanjske full muške postave u epizodi „Sje** muški“, predstavlja all ladys stranu fuckupa kroz event „Girls Just Wnna Have Fun“.

Walk the Talk

S obzirom na teme kojima posvećujem velik broj kolumni, ponekad se pitam hoće li me netko optužiti za mizandriju. Nadam se da većina ipak shvaća kako feministički orijentirani tekstovi nipošto ne služe kako bi potaknuli mržnju već kako bi osvijetlili probleme na koje svaka žena nailazi naprosto zato što je žena. Koliko god se trudila, ni ovoga tjedna nisam uspjela okrenuti glavu od feminističke teme koja se jednostavno nametnula sama – čim sam zamijetila kako je #womeninmalefields trend poharao društvene mreže, znala sam da mu moram posvetiti koju riječ. Ako niste upoznati s pojmom, riječ je o online trendu u kojemu žene na satiričan način dijele loša iskustva s ponekim muškarcima.

LEKCIJA O AUTORSKIM PRAVIMA

Ovaj je članak možda mogao završiti u našoj rubrici o kulturi, i to kao žalopojka što svijet nikada nije čuo remek-djelo – kako Kralj izvodi pjesmu ‘I Will Always Love You’, kao što je mogao biti smješten u rubriku Life pod egidom – ‘Događa se i najboljima’. No kako se divimo Dollynoj hrabrosti da kaže ‘Ne, nećete me nasanjkati da pristanem na nepovoljan ugovor’, smatramo da mu je itekako mjesto u rubrici – Power

Ljubav prema sebi

Još uvijek značajno više muškaraca ulaže svoj novac u dionice i fondove od žena. Zašto je to tako? I zašto žene stalno odgađaju temu planiranja mirovine?

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.