reality check

POVRATAK S GODIŠNJEG: Kako prebroditi stres, ali i minus koji nas je dočekao kad smo se vratili u stvarnost

Kristina Stakor
07.07.2024.

Treba vam godišnji poslije godišnjeg? Svi smo imali taj moment, no znamo i kako se osloboditi stresa, ali i minusa koji nas je dočekao s povratkom u svakodnevicu

Temperature možda još djeluju ljetno, no naš dnevni raspored sugerira da je vrijeme odmora daleko iza nas. Pozivi prije jutarnje kave odavno su zamijenili opuštajući pogled u veliko plavetnilo, a mailovi stižu u vrijeme kad smo nekoliko tjedana ranije već ispijali prvi Aperol Spritz.

No što je tu je, dok ne dobijemo na lotu, moramo naučiti navigirati i onim manje „instagramičnim“ aspektima života. Pa kako se oduprijeti stresu nove „školske“ godine i vratiti se u radnu rutinu što bezbolnije? Imamo 3 prijedloga:

Osvježeni za novi početak

Odmak od ustaljene radne rutine ono je što nam je trebalo kako bismo na posao gledali drugim očima i starim problemima pristupili iz nove perspektive i ponudili neka inovativna rješenja.

Uspomena s ljetovanja

Što je ono što godišnji čini toliko posebnim i dugo iščekivanim – i zašto ne bismo neki aspekt toga donijeli doma sa sobom? Da, to može biti neka memorabilija poput školjke ili uokvirene fotografije koju držimo na radnom stolu da nas podsjeća na lijepe trenutke, ali ne mora biti samo stvar.

Ako je ono što nam je najdraže u vezi godišnjeg onaj happy hour s prijateljima zašto ga ne pretvoriti u novu tradiciju koja će se održavati barem jednom mjesečno? Ili je to možda šetnja prije večere? Možda neće biti obalom mora, ali može biti obližnjim parkom. Ili miris lavande i ružmarina koji nas transportira na sretno mjesto – držite ih u teglicama u svojoj kuhinji.

Foto: Pexxels / Pavel Danilyuk

Nova aktivnost

Za mnoge od nas povratak na posao znači i sjedilački način života, a najbolji način da se oslobodimo stresa je kretanje. Pa kao što je nekad početak školske godine značio veselje zbog novih početaka, novih avantura, novih aktivnosti, zašto to ne bismo mogli oživjeti i u odrasloj dobi?

Vrijeme je za nove hobije, novi stil vježbanja i ponovno otkrivanje uspavanih talenata koji će vam uljepšati kratke jesenske dane.

Kako „oporaviti“ bankovni račun?

Naravno, jedna od najbolnijih stvari nakon povratka s godišnjeg je pogled na stanje na računu. Nakon što smo tjedan, dva, tri živjeli u trenutku, kao da nema sutra, jeli vani i častili prijatelje, te potrošili na smještaj više nego bismo na mjesečnu stanarinu i režije, vrijeme je za reviziju. Brancina na žaru na neko bi vrijeme mogle zamijeniti srdelice iz konzerve, ali nemojmo odmah pasti u depresiju.

Napravite plan

Možda vas je ljeto bacilo u minus, možda ste na pozitivnoj nuli, a možda ste u plusu (jej!), ali kako god bilo, predstoji vam nova sezona troškova. Grijanje, možda novi kaput, rođendani i već iza ugla blagdani…

Popišite prioritete, koliki budžet iziskuju i kako ih rasporediti kako biste (i dalje) bili u plusu.

Foto: Pexels / Nataliya Vaitkevich

Prioriteti

Niste sigurni kako presložiti prioritete? Dopustite si malo maštanja – da imate malo novaca viška, što biste s njima napravili? Biste li prvo otplatili minus i riješili se stresa, registraciju za auto ili već krenuli planirati sljedeće putovanje? Odgovor na to pitanje pomoći će vam usmjeriti budžet u ono što vam je doista bitno, a tada će i štednja biti smislenija i lakša.

Naslovni vizual: Pexels / Armin Rimoldi

Pročitaj više

Ne postoje dva ista mozga!

Kako sam pala na jednom razgovoru za posao koji sam silno željela jer sam bila – previše emotivna i zašto sve više firmi počinje shvaćati da sve one testove osobnosti mogu baciti u more jer ne postoje dva ista mozga, a kamoli dva ista senzibiliteta

U suradnji s organizacijom Women for Women International, koja iza sebe ima iskustvo rada s više od 570.000 žena preživjelih ratne sukobe, Yalea podupire specijalizirani program namijenjen djevojkama u dobi od 16 i 17 godina koje se, u zahtjevnim životnim uvjetima, nerijetko nalaze u ulogama odraslih.

Riješite HSP test

Jesmo li kao društvo ušli u eru hiperosjetljivosti, kako se nositi s njom i zašto bismo konačno trebali prestati osjetljive ljude zvati mekušcima

Postanite DJ vlastitog uma!

Kažu da ne postoji brži način da promijenimo emocionalno stanje od glazbe. Poput vremenskog stroja za raspoloženje, glazba nas u trenu može lansirati u euforiju, melankoliju ili nam vrtoglavo dići adrenalin. I to nije samo osjećaj – znanstvena istraživanja već godinama potvrđuju da određeni tonovi, ritmovi i melodije imaju moć izravno utjecati na kemiju našega mozga. Drugim riječima, glazbom možemo svjesno upravljati vlastitim emocijama. Evo kako…

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.