Fine, Fiji ili Voss? Ovo što zvuči tako egzotično nisu sastojci za čarobni napitak koji osigurava vječnu mladost, već trenutno najtraženije mineralne vode na svijetu. A kad to izjavi najupućeniji sommelier za mineralne vode na svijetu, Dr. Michael Mascha, autor biblije za vode ‘Fine Waters: A Connoisseur’s Guide to the World’s Most Distinctive Bottled Waters’, tko smo mi da mu ne vjerujemo. Iako će nam se na prvi pogled možda učiniti da je potreba za ovim zanimanjem čisto oličenje snobovštine te da su jedine kvalifikacije za njegovo stručno obavljanje te da imate senzibilitet jedne princeze na zrnu graška, varate se. Jer, voda nisu samo dvije molekula vodika, jedna kisika i nešto malo minerala.

3.000 različitih mineralnih voda
Voda je puno više od navike, o čemu svjedoče i brojke. Od osamdesetih godina prošlog stoljeća kada je flaširana voda ušla u modu prodaja je u SAD-u porasla za 800%, godišnje se na njoj zaradi 9 milijardi dolara, a na listi omiljenih napitaka voda zauzima visoko drugo mjesto. Sve ostalo su nijanse, pa je tako poznato da Francuzi obožavaju negazirane vode, Nijemci one s mjehurićima, dok je Japancima bitno samo da su flaše dobro dizajnirane i šarene. Pod uvjetom da nemate ukus Japanca, evo o čemu biste mogli voditi računa prilikom sljedeće narudžbe ili kupovine vode, budući da trenutno na svjetskom tržištu postoji 3.000 različitih vrsta mineralnih voda.
Količina mjehurića i 5 razreda
‘Odmah na početku, upozorit ću vas da nema smisla prinositi vodu nosu kao da degustirate vino, jer mineralna nema tako intenzivan miris kao ostali napici’, savjetuje Dr. Mascha, bivši kolekcionar vina koji se morao prebaciti na vode zbog narušenog zdravlja. ‘No, to nipošto ne znači da one nemaju svoj buke, a njega čine: 75% osjećaj u ustima, 20% okus i 5% miris. Prvu stavku je najlakše odrediti, budući da istog trena, čim kušate vodu znate – osjećate li vatromet u ustima ili ne’, kaže Mascha.

Mineralne u službi zdravlja i ljepote
To vam je ono kada vas u restoranu pitaju – gazirana ili negazirana. A ovisno o količini i veličini mjehurića, vode se rangiraju u pet stupnjeva. Što se ukusa vode tiče, on ponajviše ovisi o sastavu minerala, pa su tako vode bogate natrijem slankastog okusa, one kalcijem kiselkaste, a magnezijem gorke. I konačno treću komponentu – miris vode određuje njezina pH vrijednost, a ona varira od alkalnog do kiselkastog. Naravno da se o ukusima ne raspravlja, morat će na kraju priznati i najtankoćutniji sommelier.

Filozofija mineralnih voda
No ne možemo se buniti protiv trenda koji obećava da će u buduće mineralne vode sve više biti u služi ljepote i zdravlja te da ćemo uskoro moći birati između voda za ljepši ten, mršavljenje i protiv osteoporoze. Svi oni koji i dalje ne vjeruje da postoji cijela filozofija mineralnih voda te da najekskluzivniji hoteli diljem svijeta zapošljavaju sommeliere za vodu, koji će vam savjetovati koju vrstu piti uz koje jelo, neka probaju jednom za promjenu skuhati kavu ili čaj s mineralnom vodom. Mi smo vas na vrijeme obavijestili. Na vama je da otvorite sva svoja čula…
Naslovna fotografija: Unsplash+