Kada je pisao knjigu ‘Statusna tjeskoba’ britanski filozof Alain de Botton je iznio podatke jednog istraživanja koje govori da je najsretnije zanimanje na svijetu ono računovođe, jer osigurava dovoljno mira, reda, ali i osjećaja postignuća. Izgleda da je na istom tragu i profesor s Harvarda Arthuru C. Brooks, autor knjige ‘Umjetnost i znanost sreće’ koji je nedavno iznio mišljenje da se tajna sreće na poslu ne krije toliko u dobroj lovi pa ni tome radite li posao iz vaših snova nego u osjećaju postignuća te dobrom odnosu s ljudima.
Ne pitajte se ‘što’ nego ‘zašto’ i ‘tko’?
Prema profesoru, bit se ne krije u pitanju što radite, nego zašto to radite i tko s vama radi. A to znači da ćete prilikom odabira novog posla više morati pažnje obratiti na to nudi li vaša pozicija mogućnosti za napredovanje i da se na njoj uistinu ostvarite ili ne. “Naime, za konačno zadovoljstvo na poslu korisno je imati sljedeća dva cilja”, kaže profesor Brooks.
Zasluženi uspjeh
Što biste radije – sjedili na poslu, dobivali veliku lovu i dosađivali se ili imali umjerenu plaću i punom parom radili na projektu koji vas ispunjava jer u njemu vidite smisao. Prema Brooksu zasluženi uspjeh prvi je faktor za postizanje veće sreće na poslu jer stremljenje zasluženom uspjehu jamči osjećaj ostvarenja. Ako ste uvjereni da ste dobri u svom poslu, nastojat ćete to i ostati. Naravno da su i poslodavci užasni bitni. Ako imate dobrog šefa koji vam služi kao mentor, pruža vam jasne upute i povratne informacije – istodobno vas potiče da razvijate nove vještine, vjerojatno ćete se na poslu osjećati ugodnije.
Ljubaznost
Drugi cilj kojem biste trebali težiti je ljubaznost. Drugim riječima, kada tražite novi posao obratite pažnju na to doprinosi li vaše novo radno mjesto tome da svijet postaje bolje mjesto ili ne. Brooks naglašava da se aspekt ljubaznosti ne treba izjednačavati s dobrotvornim radom. Dakle, ne morate obavljati volonterski posao da biste bili sretni. Naprotiv, Brooks tvrdi da gotovo svaki posao može doprinijeti stvaranju pozitivnih vrijednosti, čime automatski postajete zadovoljniji, a čime dolazimo i do njegove finalne teze koja kaže – “Ako ste nesretni na poslu, vjerojatno ste nesretni i u životu.”
Fotografije: Netflix