Da je ponedjeljak živo biće kladimo se da bi ovog trena otišlo u kadrovsku i prijavilo uznemiravanje na poslu, a da stvar ne ostane visjeti u zraku kao nečija subjektivna procjena podastrlo bi i niz vizualnih i verbalnih dokaza s društvenih mreža. A možda bi se za njim povela i nedjelja, posebice onaj drugi dio dana, jer ako je vjerovati citatima na društvenim mrežama sve više radnika osjeća grč u želucu već u nedjelju u pet.
No da gore opisane situacije nisu samo zabava i poza svjedoče i psihoterapeuti diljem svijeta koji se sve češće susreću s ergofobijom ili strahom od posla. A simptomi su sljedeći: nervoza, nemir, ubrzani srčani ritam, problemi s koncentracijom, želučane tegobe, poremećaji spavanja. Doduše s vikendom se malo smire, no već u nedjelju ponovo počinju bujati.
Od problema sa šefom do straha od prezentacija
Razlozi su brojni i vrlo različiti – od problema u komunikaciji s kolegama, straha od autoriteta, šefa iz pakla, straha od rokova, fobije od telefoniranje i totalne panike zbog javnih nastupa i prezentacija. No činjenica je da pandemija nije nimalo pomogla rješavanju ovih problema, jer mnogi su se vratili na posao s novim fobijama.
A umjesto da se ponovno priviknu na radni ritam i savladavanje izazova dočekao ih je val otpuštanja – čitaj stres da će i oni završiti na listi za odstrel ili početi raditi za dvoje ili troje. Uostalom, neprestano požurivanje, nemogući rokovi, rezanje plaća, stalna nesigurnost su rezultirali ergofobijom, a što dugoročno gledano dovodi do pregorijevanja, čestih bolovanja, napada panike i u krajnjem slučaju opasnosti da postanete radno nesposobni.
Izbjegavanje sastanaka i bolovanja
Što dakle na tom polju učiniti jer izbjegavanje situacija – sastanaka, klijenata, šefova nikada nije pravi lijek. Korak prvi je taj da se suočite sa strahom ne biste li razumjeli njegove uzroke. Na primjer, postavite si sljedeća pitanja – Što bi se trebalo promijeniti da bih ponovno rado išao/la na posao? I što bih trebao učiniti da postepeno povratim kontrolu i smanjim strahove?
Konfrontacija zahtijeva hrabrost. A to znači – ako strah od posla potječe od neke druge osobe, trebali biste nešto poduzeti po tom pitanju, posebice ako je vaša nelagoda povezana s isključivanjem i nepravednim postupanjem ili uznemiravanjem. Dobar pristup je stoga da prvo nekome povjerite svoje strahove kako biste dobili dodatnu podršku. Prva adresa mogu biti nadređeni ili čak odjel za ljudske resurse ili radničko vijeće.
No ako je strah ukopan negdje duboko u vama, primjerice uz određen zadatak, ni tu nema prečaca osim onoga da se hrabro suočite s izazovom. Na primjer, tko se boji prezentacija pred klijentima, može prvo nastup vježbati interno – doma. Uostalom, kada može i Kim Kardashian vježbati javne govore doma pred svojim ukućanima, ali i TV kamera, zašto ne biste mogli i vi. Bitno je biti vrlo strpljiv i slaviti i male uspjehe. Jer s vremenom na ovaj način može doista možete ojačati svoje narušeno samopouzdanje, odlaziti na posao s veseljem i prestati mrziti ponedjeljak.
Naslovna fotografija: Unsplash