„Ma ne, nema problema, ionako nisam spavala, reci što te muči…“, kaže ona pospanim glasom. „Sve ok, otkazat ću svoje planove, nije važno…“ – ove i slične rečenice često mogu doći od strane osoba koje žele da svi oko njih „budu sretni i zadovoljni“. I nekad se radi o ljubaznosti i iskrenoj spremnosti na pomoć, no ponekad je simptom „people-pleasera“, osobe koja negira vlastite želje i potreba kako bi udovoljila drugima. Koja je razlika?
Što je „people-pleasing“?
People-pleasing ili udovoljavanje drugima podrazumijeva potiskivanje vlastitih želja, potreba, očekivanja, osjećaja, pa i mišljenja i stavljanje tuđih na prvo mjesto. A sve to s ciljem dobivanja pažnje, odobravanja i ljubavi drugih.
Takvo ponašanje može biti potaknuto strahom od napuštanja ili željom za stvaranjem povezanosti s ljudima. Ponekad proizlazi iz osjećaja nedostatnosti, da nismo dovoljno dobri, želje da izbjegnemo konflikte, ali može biti i rezultat traume. Neki su usvojili takav obrazac ponašanja jer su, uslijed maltretiranja, smatrali da će dobiti bolji tretman od zlostavljača, a s vremenom se to pretvorilo u njihov modus operandi.
Žene su posebno sklone stavljati tuđe potrebe na prvo mjesto jer se generacijama od njih to tražilo, a slično se može primijetiti i kod manjina koje osjećaju pritisak da se pokažu kao dobar primjer.
No sve to može imati i svoju cijenu. Brinuti „tuđe brige“, obavljanje zadataka za druge i zanemarivanje vlastitih potreba može iscrpljivati i ostaviti vrlo malo prostora za neke svoje želje i snove. Neki se mogu toliko željeti svidjeti drugima da zaborave osobne ciljeve i vrijednosti. Pa ipak, ne znači da su sasvim napustili sebe, pa mogu osjećati nezadovoljstvo, gorčinu, zamjerati i pokazivati pasivno-agresivno ponašanje.
Znakovi da ste „people-pleaser“
Pa kako znati je li netko u određenom trenutku ljubazan ili uslužan i iskreno želi pomoći, ili se radi o tipičnom people-pleaseru? „Znate da ste people-pleaser kada kažete magične riječi: Nakon svega što sam napravila za tebe…“, kaže Natalie Lue, autorica knjige „The Joy of Saying No“.
Još neki od pokazatelja su i:
Slaganje sa svima. Nije moguće da baš svi drugi uvijek imaju isto mišljenje baš kao i vi! Također, crvena zastavica može biti i ponašanje kao ljudi u vašoj okolini – u želji da se svidite i uklopite, gubite vlastiti identitet.
Često se ispričavate. Bojite se da bi vas drugi mogli ismijati, zamjeriti vam bilo što, ispričavate se jer postojite…
Izbjegavate konflikte. Konflikti nikad nisu ugodni, ali često su nužni, stepenica prema napretku i boljem razumijevanju. Ako ih izbjegavate, teško ćete dobiti ono što želite i izboriti se za stvari koje su vam važne.
Osjećate se odgovornima za tuđe osjećaje. Svatko je odgovoran za vlastite emocije, niste nikoga dužni zabavljati niti odraditi njegov dio posla.
Ne podnosite da se netko ljuti na vas. Lijepo je biti voljen i cijenjen, no ne možemo očekivati da se baš svima svidimo – ni nama se svi ne sviđaju!
Zanemarujete vlastite potrebe. Biti drugima od pomoći i pružiti im podršku je hvalevrijedna i poželjna osobina, no može otići predaleko kad radite sve za druge i pritom zaboravite na sebe.
Teško postavljate granice. Primate poslovne pozive u svako doba dana i noći, vikendom i praznikom, čuvate susjedovu mačku usprkos alergiji, pristajete na kasni izlazak s prijateljicom premda morate ustati rano zbog važne prezentacije… Zvuči poznato?
Kako se osloboditi?
Samo recite ne zvuči vrlo jednostavno. No nitko nije postao people-pleaser preko noći, pa neće tako lako ni prekinuti takvo ponašanje. Ipak, postepeno se mogu postići velike promjene.
Počnite malim koracima: izrazite svoje mišljenje o nečem od manje važnosti. Svi u uredu su oduševljeni pobjedničkom pjesmom na Eurosongu? Smijete reći da vam nije bila favorit. Zauzmite se za nešto što vam je važno. S vremenom ćete dobivati sve više samopouzdanja.
Obratite pažnju na svoje reakcije: kada ste nekome rekli „da“? Kako ste se u tom trenu osjećali? Utvrđivanje obrazaca ponašanja lakše će dovesti do njihova prepoznavanja i mijenjanja.
Razmislite o sebi: kako biste proveli dan ako biste mogli raditi što god poželite? Podudara li se taj san igdje sa stvarnošću. Zapišite svoje želje i s vremena na vrijeme podsjetite se na sebe same.
Zatražite pomoć: kad ste utvrdili da ovakav način ponašanja nije u vašem najboljem interesu i ne čini vas sretnima, potražite pomoć stručnjaka koji će vam pomoći da se oslobodite. I jednog dana bit će puno lakše „samo“ reći ne…
Naslovni vizual: Unsplash