Lijek za sve je slana voda: suze, znoj i more, rekla je svojevremeno Karen Blixen, a mnogi se filozofi i pjesnici u tome slažu – more liječi. No postoje i znanstveni dokazi da more vida rane, posebice one duševne. Nedavna studija provedena na 26,000 Britanaca pokazala je da je manja vjerojatnost da će ljudi koji žive na kilometar od mora patiti od depresije i tjeskobe od onih koji žive dalje.
Surf terapija
Stručnjaci ističu i benefite aktivnosti kao što su jedrenje, surfanje i plivanje. Uranjanjem u vodu uranjamo u kognitivno stanje kojim se povezujemo sa silama prirode – kretanjem vode, vjetrom.
To pokazuje i tzv. terapija surfanjem, koja pomaže u liječenju mentalnih problema kao što je primjerice PTSP, depresija, tjeskoba ili ovisnosti. To je holistički pristup koji promovira mentalni i duhovni boljitak, pomaže opuštanju i fokusiranju.
Big blue
No nisu samo vodeni sportovi ti koji liječe dušu. Sam boravak na moru, neovisno o godišnjem dobu, pomaže oporavku uma i tijela. Plavetnilo vode ima efekt psihološke obnove, popravlja raspoloženje, uklanja stres – čak više negoli u tome pomaže boravak u zelenilu.
Promatranje velikog plavetnila pomaže nam da stvari stavimo u perspektivu, osvještavanjem cikličkih promjena u okolišu poput plime i oseke, a da kažemo to poetski, valovi pomalo „ispiru“ naše probleme.
Manje zagađenje zraka, boravak na suncu i upijanje vitamina D te fizička aktivnost poput najjednostavnije šetnje uz more pozitivno utječu na cijeli organizam, a usto nam omogućuju da se povežemo s prirodom.
Stručnjaci kažu da je samo 20 minuta dnevno šetnje uz plažu dovoljno da nam popravi raspoloženje. Mi kažemo – koliko bi se tek bolje osjećali nakon trodnevnog boravka uz more… Dajte nam još koji produženi vikend!
Naslovni vizual: Pexels / Inchs