Kada je nedavno na Dnevniku prikazan sjajan prilog o samcima u Hrvatskoj te kako je u Rijeci svaki treći stanovnik solerica ili soler, nakon što smo saznali aktualnu statistiku odšetali smo s novinarima do Korza gdje je izjavu dao simpatični soler koji je rekao da mu ništa ne fali. Čak je nekako izgledao kao da puca od sreće i zadovoljstva, jer doslovce živi ono o čemu su pjevali Jinxi – doslovce tako da je sve po njegovom. No, lako gospodinu koji je prešao pedesetu godinu, dob kada društvene mreže prestaju imati tako veliku moć nad nama. Tako barem kažu istraživanja. A vjerojatno i s godinama ipak shvatimo što želimo, a što ne. No što je s milijunima nesretnika koji misle da će im dejting aplikacije donijeti sreću, ljubav i mir?
Tuđe slike kao mjerilo sreće
Ok, sudeći prema rezultatima velike ankete koju je provela dejting aplikacija Parship, ove prve dvije stavke s popisa – sreću i ljubav dejteri će možda i pronaći u skorom životu. No sve dok su lajkovi i sherovi javni, teško da će na svojoj koži iskusiti ono što se u stvarnom životu još uvijek zove – mir. Naime, istraživanja su dokazala da čak dvije trećine muškaraca i žena oblikuje svoje ideje ljubavi i partnerstva izvana, zanemarujući pri tome ono što se nekada zvalo srce, a glavno mjerilo svih životnih važnih želja postaju, logično, tuđe slike s društvenih mreža.

Sto puta podgrijane stare fotke vjenčanja
Znate o čemu pišemo – sve one srcedrapateljne fotke vjenčanja koje netom vjenčani svako malo izvlače iz arhive ne bi li obilježili – najprije prvi tjedan, zatim mjesec dana… I kad god pogledate Instagram, oni nađu načina da podgriju stare slike. Sve je sto puta viđeno samo se potpisi mijenjaju. I tako će to ići, što bi se reklo do vijeke vjekova ili barem do prvog razvoda. Tko zna zašto to rade – možda je produkcija fotografija s vjenčanja doista bila skupa, nisu u međuvremenu snimili bolje, trebaju sami sebe podsjećati da su u braku ili možda znaju kakav efekt imaju na gladne oči nesretnih promatrača.
Ne gledajte vjenčanja ako se ne želite zaraziti
Naime, ovo istraživanje je dokazalo manje-više ono što i sami znamo – da rijetko tko može ostati imun na fotografije navodno sretnih parova. No tu sada stvari postaju zanimljive, jer ono što nismo znali je to da fotke vjenčanja djeluju na naš um kao najopasniji mutirani virus koji će zaraziti sve one koji ih budu gledali dulje od sekunde, jer za gotovo polovicu mlađih ispitanika, njih 43% dobne skupine između 18 i 29 godina, čežnja za vjenčanjem drastično raste kada vide slike vjenčanja koje izgledaju savršeno. No da ne ostaje sve samo na snovima svjedoči i podatak da i potražnja za takvim događajem naraste za čak 44%.

E, sad je li vjenčanje kao društveni event postalo neka vrsta najpoželjnijeg trofeja kojem trebamo težiti, ne bismo li izazvali ljubomorne uzdahe kod followera i učvrstili svoj status Ili je svijet postao tako nesigurno mjesto da trebamo što prije naći svoju izgubljenu polovicu, trebalo bi za savjet pitati riječke sretne solere.
Inače, u istom istraživanju 47% solera je izrazilo sumnju da su društvene mreže idealno mjesto gdje biste mogli naći partnera koji će pristati na vjenčanje (možda i zato jer oni nisu bili uspješni ili pak jer jedini realno sagledavaju situaciju), no 37% njih ipak nije ostalo imuno na tuđe fotke s vjenčanja. No ono što nas je ipak najviše razveselilo je činjenica da fotke savršenog vjenčanja izazivaju kod muškaraca ipak puno više emotivnih reakcija (29%) nego kod žena (22%), čime možda dokazujemo onu tezu da je sve više neovisnih i hrabrih cura koje žele živjeti po svom, a udati se – tek kada i ako za time osjete istinsku potrebu, a ne zato jer to #trending.
Naslovna fotografija: Unsplash