Kada sam se jedne jeseni našle kod svoje doktorice, zadnja stvar koju sam očekivala je bila ta da mi zabrinuto kaže da mi je testosteron nizak kao u djevojčice i da je to možda razlog zašto sam umorna i zašto nemam dobre rezultate u sportu. A tko zna, možda i razlog zašto izbjegavam sukobe i ne znam podići glas i izboriti se za sve ono što mi pripada.
Istina, hormon testosteron kojeg nazivaju i pravim hormonom moći je užasno važan i kod muškaraca, ali i kod žena, s tim da ga kod nas proizvode nadbubrežne žlijezde u znatno manjim količinama. I baš kada sam htjela zaustiti – ‘Blago muškarcima, kod njih je uvijek sve manje-više stabilno’, eto i znanstvenih dokaza kako plime i oseke hormona testosterona utječu na muški mozak i tijelo.
U usporedbi s “ženskim” hormonom aldosteronom, čija razina pada i raste u ciklusu od 28 dana, razina testosterona znatno brže fluktuira te raste i pada svakim danom. To znači da s početkom puberteta, muškarci doživljavaju hormonski rollercoaster osjećaja (nešto što žene doživljavaju jednom mjesečno), a onda su te oscilacije daleko slabije, ali se zato javljaju svaki dan.

Ujutro – testosterona u izobilju
Testosteron je obično na najvišoj razini ujutro. Visoka razina često daje muškarcima puno energije, samopouzdanja i motivacije na početku dana te dovodi do povećane želje za sportom i seksom.
U podne – testosteron u ravnoteži
Nakon jutarnjeg povećanja testosterona, razina pada tijekom dana i počinje se stabilizirati oko podneva. Izvedba se donekle smanjuje, ali se empatija povećava, a visoke razine testosterona mogu poboljšati prostornu i verbalnu sposobnost, koncentraciju i pažnju.
Navečer – testosteron na najnižoj točki
Razina testosterona pada na najnižu točku navečer – osim ako se ponovno ne poveća vježbanjem ili seksom. Umjesto testosterona, sada preuzima hormon vezivanja oksitocin. Muškarci sada češće traže fizičku i emocionalnu blizinu u načinu maženja. Na kraju dana, muškarci s niskom razinom testosterona često su emotivniji i razdražljiviji, ali i suosjećajniji i smireniji.
Iako količina testosterona može varirati ovisno o tijelu, činjenica je da na njegovo opadanje najveći utjecaj imaju stres i godine. Naime, negdje od 40. rođendana količina slobodnog testosterona koji cirkulira krvlju smanjuje se za 1,2 posto godišnje. Srećom, boravak na suncu i konzumiranje vitamina D mogu povećati razine testosterona, baš kao i dobru energiju.
Naslovna fotografija: Unsplash