Kada sam prije nekoliko godina radila u jednoj firmi koja je testirala kreativnost svojih zaposlenika jedno od pitanja u upitniku je bilo sljedeće – zamislite što biste napravili s vremenom da ne morate spavati? Priznajem, pitanje je bilo i više nego zanimljivo, iako… Nismo svi Eminem koji je u stanju to nemirno stanje pretočiti u umjetničko djelo. Premda, ako malo bolje preslušamo riječi njegovih pjesama poput “Déjà Vu”, “Insane” i “Medicine Ball” odmah nam je jasno koliko insomnija može biti izazovna i iscrpljujuća, tako da vam ne ostavi ne tračak za kreativnost.
Neispavani faraoni
No, zabluda je da je insomnija problem suvremenog doba koje nije sklono fizičkom radu. Egipatski papirusi koji potječu iz 2. tisućljeća pr. Kr. sadrže opise različitih simptoma i terapija za poremećaje spavanja, uključujući nesanice. A u djelima grčkih i rimskih liječnika poput Hipokrata, Galena i Cicerona, nalazimo rasprave o problemima spavanja i njihovim učincima na zdravlje i um. Ok, povijest je puna biljaka, napitaka, preparata i trikova da brže zaspite, no, što kada morate ostati dugo budni?
Rekordi u nespavanju. Molimo, ne pokušavati!
Ta svi se sjećamo krimića s Nicole Kidman kada u panici traži apoteku ne bi li našla lijek koji će spriječiti da zaspi i ne riješi problem o kojem joj ovisi život. No koliko dugo čovjek uopće može izdržati bez sna.? Jedan od najpoznatijih primjera ljudi koji su ostali budni dulje vrijeme je Randy Gardner koji je 1964. godine, kao sedamnaestogodišnjak, odlučio je testirati vlastitu izdržljivost i vidjeti koliko dugo može ostati budan. Bez ikakvih stimulansa, Randy je ostao budan punih 11 dana i 25 minuta.
Ovaj krajnje opasan eksperiment koji nikako ne biste smjeli izvoditi, proveden pod nadzorom stručnjaka, pružio je vrijedne uvide u fizičke i psihološke posljedice nedostatka sna. Nakon što je završio svoj eksperiment, Randy je imao poteškoća s koncentracijom, govorom i raspoloženjem, što je jasno pokazalo važnost sna za normalno funkcioniranje.
Drugi primjer dolazi iz svijeta medicinske struke. Medicinski radnici, pogotovo u hitnim službama, često su suočeni s potrebom da ostanu budni tijekom dugih smjena kako bi pružili neprekidnu njegu pacijentima. U jednom dokumentiranom slučaju, dr. Peter Tripp, popularni radijski voditelj, odlučio je ostati budan punih 201 sat. Tijekom tog razdoblja, proveo je vrijeme u studiju i komunicirao s publikom, ali je njegovo tijelo i um doživjelo teške posljedice. Iskusio je halucinacije, paranoju i poteškoće s koncentracijom, a nakon završetka eksperimenta trebalo mu je nekoliko dana da se potpuno oporavi.
Ako vas ove brojke nisu umorile i uspavale, pogledajte nekoliko filmića o uzrocima nesanice… Na meniju je širok repertoar – od znanstvenih pristupa problemu do onih medidativnih i toplo se nadamo . uspavljujućih…
Naslovna fotografija: Unsplash