Pamti teške, briši lake

OBRISATI BIVŠEG ILI IPAK NE? Zašto neke ljubavi zaboravljamo, a druge ne?

Nika Kovačić
03.12.2023.

Iako neki glazbeni spotovi već tako zorno prikazuju brisanje bivših, mi smo se zapitali kako mozak zapravo odlučuje koje će ljubavi zauvijek memorirati, a koje s guštom dilitati.

Priznajte, svi smo se mi ponekad osjećali kao u spotu Robina Shulza – OK ( feat. James Blunt) u kojem tip iz budućnosti dođe u centar za brisanje sjećanja, stavi kapu s elektrodama na glavu, sjedne na električni stolac i potpiše ugovor na kojem piše “Delete Simona”, potom istrpi bolni tretman i na kraju seanse prođe pored svoje bivše ljubavi kao pored turskog groblja. No, dok ne dočekamo i te tretmane iz bliske ili dalje budućnosti, moramo se zapitati – u čemu je zapravo trik pa da neke ljubavi zauvijek pamtimo, a neke nam moraju prepričavati kao film čiju smo drugu polovicu potpuno prespavali?

Zaljubit ćeš se u prvog kojeg sretneš

I jesmo li doista kao one male patkice, koje su spremne slijepo slijediti i fatalno se zaljubiti u bilo koga, nebitno je li to mama patka, tata gusan ili susjedov sin koji se igra s njima. Ima nešto u tome da smo i mi neka vrsta emocionalnih tabula rasa, kažu znanstvenici. Upravo iz tog razloga se i prva iskustva ipak urezuju najdublje. Čitaj – one ljubavne priče koje se događaju u razdoblju između 14 i 25 godine. A ima nešto i u tome da u doba odrastanja imamo najviše slobodnog vremena da promišljamo, zamišljamo, doživljavamo nešto prvi put, otvarajući podsvjesno sva moguća osjetila za prvi poljubac, prvi seks, prvi raskid i naravno, prve traume.

Zašto ih ne možete zaboraviti?

Nije nepoznato da ljudska memorija radi na dva principa – jedan dio je vezan uz logične detalje, sadržaj, a drugi dio, onaj procesualni, bavi se emotivnim dijelovima, bojom glasa, dodirom, vibrom, kažu znanstvenici. Uostalom, sjećate se kako ste učili voziti bicikl i zašto ga ne možete zaboraviti voziti čak i nakon dvadeset godina pauziranja. Zato jer ste osim tehničkih informacija – što i kako raditi rukama te nogama uz to iskustvo, primjrice, vezali i osjećaj slobode, straha od izgubljenih koljena, ushit i euforiju.

Foto: Unsplash

Prvi se pamte

Tako se nešto događa i s prvim ljubavima – a što je ta vezaizmeđu i sadržaja i emocija jača, to će biti snažnije urezana u sjećanje. Naime, istraživanja su dokazala da se baš te prve ljubavi najdublje upisuju u našu podsvijest, u onaj dio gdje se skladište sve primitivne emocije, a baš te slike i sjećanja često ne može izbrisati niti najokrutniji virus pa čak niti Alzheimer. Toliko o prvim ljubavima kao najsnažnijima. No daleko od toga da baš svi sanjaju o tome da se ponovo nađu sa svojom prvom ljubavi, jer je nikako ne mogu zaboraviti pa kad je tako da ‘bace i jednu ljubavnu reprizu’. Navodno je takvih samo 25% na svijetu, a nigdje nema niti garancije da će ljubavna priča upaliti.

Pamti teške, briši lake

No, zašto neka ljubavna iskustva zaboravljamo, a druga ne? Eh, lako bi bilo kada bismo o tome mogli svjesno odlučivati i sve ona teške i tako iscrpljujuće priče koje su nas ubile u pojam i zakucale za krevet zauvijek mogli izbrisati, no čini se da to još dugo neće biti moguće, jer o tome ne odlučuje naše srce već mozak. Iz nekoga nepoznatog razloga, mozak skladišti i arhivira one najteže ljubavne priče, jer ne želi da se one više ikada ponove, a briše one koje su nam irelevantne, čitaj one koje nas nisu skoro ubile. I, pamtite li i vi samo sretne dane ili želite da se što prije realiziraju Schulzove i Bluntove fantazije s početka priče?

Naslovna fotografija: Shutterstock

Pročitaj više

Tuga zbog ekoloških promjena

Tuga i tjeskoba vezane uz promjene okoliša i strahovanje od ekoloških katastrofa su teški i uznemirujući osjećaji, ali nipošto nisu nepremostivi. Evo kako vam grupne inicijative zajednice, terapija ekološkom umjetnošću i uranjanje u virtualne prostrane krajolike mogu pomoći da upravljate emocijama i jačate otpornost.

ziheraški problemi

Održati prezentaciju pred dvoranom punom ljudi, otrčati maraton, sklopiti nova prijateljstva i poslovne ugovore – samo su neke od situacija koje nas mogu odvesti onamo kamo želimo ići. Ali to znači i suočiti se sa svojim strahovima i maknuti s mrtve točke. Kako?

Fantomska bol

Ako je istina da je ljubav društveni konstrukt, može li onda biti i to da je patnja vezana uz prekide ljubavnih veza neka vrsta fantomske boli? Ok, boli u trenu prekida, no iluzija je da će baš tako moćno utjecati na ostatak našeg života. U prijevodu – možda je doista kucnuo onaj čas da običnu koru od banane prestanemo tretirati kao opasnog zlikovca nakon kojeg nećemo moći lako nastaviti dalje…

Snažniji orgazmi

Mnoge žene izbjegavaju seks onih dana u mjesecu, pokazuje istraživa­nje Flexa, tvrtke koja proizvodi menstru­alne čašice. Osim toga, 47 posto ispitanica izjavilo je da tijekom mjesečnice izbjegava čak i prvi izlazak. Ako je to po­vezano s grčevima, otjecanjem i sličnim blagodatima ­ razumijemo vas. Ali ako seks izbjegavate iz straha od crvenoga plimnog vala, molim vas, nastavite čitati.

Online tjednik za pop kulturu i autorske priče

Stvari koje osjećamo. Teme koje pokreću.
Newsletter nedjeljom.