Obožavamo priče o čvrstim, „ride or die“ prijateljstvima, pa ne treba čuditi da su se nove epizode hit serije „Firefly Lane“ uspele nedavno do drugog mjesta top liste serija na Netflixu.
Serija prati živote dviju prijateljica, Tully i Kate od tinejdžerskih dana, preko početaka karijera do zrelih godine, kroz brojne životne izazove kojima njihovo prijateljstvo odolijeva. I dok je poprilično opuštajuće, pa i dirljivo gledati odnos žena s kojima se, barem u nekoj od životnih faza, možemo poistovjetiti, neki momenti su prave crvene zastavice. Radi li se o pravom (i zdravom) prijateljstvu ili tu ipak ima i nekih toksičnih crta?
Suovisni odnos
Na svako predivno prijateljstvo u popularnoj kulturi dolazi i nekoliko toksičnih, a kad se o ovoj seriji radi, vidljive su crte suovisnog odnosa, o čemu čak i razgovaraju drugi likovi u seriji. Što je zapravo suovisni odnos?
Rječnik ga definira kao psihološko stanje ili odnos u kojem osoba s niskim samopouzdanjem i potrebom za priznanjem ima nezdravu povezanost s drugom, često manipulativnom osobom. I premda se javlja u romantičnim vezama, nije ograničen samo na njih, već može biti prisutan i u prijateljstvima.
„Suovisno prijateljstvo je ono u kojem uključeni u drugome traže način da budu potpuni, umjesto u samima sebi. Svaki prijatelj želi od drugoga da zadovolji njihove potrebe i bivaju iznimno pod utjecajem ponašanja druge osobe. Također, imaju i nerealistična očekivanja od drugoga“, objasnila je psihologinja McGeehan.
Crvene zastavice
Takvo objašnjenje zvuči pomalo apstraktno, pa evo par znakova toksičnog suovisnog odnosa na koje biste trebali obratiti pozornost:
Osjećaj gubitka slobode: Imate feeling da ne možete sami donijeti odluku, pitate se kako će vaša prijateljica reagirati…
Osjećate se odgovornom za svoju frendicu: Empatija je jedno, ali biti uvučen u nečiju spiralu negativnih emocija je drugo.
Osjećate se iscrpljeno nakon druženja: Ne, ne govorimo o cjelodnevnom planinarenju s frendicom, ali ako razgovor na kavi ostavlja feeling kao da ste upravo osvojili Everest, nešto ne štima.
Ne osjećate se sasvim opušteno u njihovom društvu: Imate osjećaj da se ne možete u potpunosti opustiti i pokazati svoje pravo ja, već uvijek igrate neku „ulogu“ zbog straha od osude?
Ne puštate nikog u ekipu: Just the two of us – ti stihovi mogu zvučati romantično, ali i pomalo zastrašujuće. Ako je vaše društvo toliko ekskluzivna klika da su zabranjeni novi ljudi, ili se ljutite kada vaša (jedina?) frendica ima planove s nekim tko niste vi, osjećate izgubljeno kada te osobe nema u blizini/nije slobodna… Crvena zastavica!
Zvijezda i publika: Brojne serije naučile su nas da je ok da jedna osoba u prijateljstvu bude zvijezda, a druga „sidekick“, ali u stvarnosti takva dinamika nije dobra. Ne padajte u zamku žrtve i pomagača i osvijestite vlastite želje i potrebe.
Bojite se postaviti granice: U zdravim odnosima nepisane granice se podrazumijevaju, kao i uvažavanje tuđih osjećaja i potreba. Pa ako strahujete od prijateljičine reakcije, zapitajte se – zašto?
Prekidanje pupčane vrpce
Postavljanje zdravijih temelja ključ je svake kvalitetne veze, pa tako i one prijateljske. Prvi korak ka zdravijem odnosu jest prepoznavanje problema. Možda ste vi ti koji prijateljstvo koriste kao štaku i stavljate preveliki teret na svoju prijateljicu, a možda ona očekuje previše od vašeg vremenskog i emocionalnog angažmana. Koji god scenarij, budite iskreni prema sebi i prepoznajte da situacija zahtijeva promjenu.
Ako ste vi ovisni o drugoj osobi, shvatite da ne možete kontrolirati nju, ali možete svoje ponašanje i reakcije. Naučite se brinuti sami za sebe, umjesto da sav teret i najsitnijih problema u svakodnevici stavljate na frendicu. Ako ne znate odakle krenuti, ne očajavajte – zato i postoji psihoterapija. I pokušajte davati više i tražiti manje. Prijateljstvo je dvosmjerna ulica.
A ako pak primjećujete da se prijateljica previše oslanja na vas i ne znate što poduzeti u vezi toga, za početak analizirajte kako ste došli do te točke (opet, i tu najbolje pomažu psihoterapeuti). Postavite jasne granice i stavite sebe na prvo mjesto. Kako? Recite jasnije svoje mišljenje i zauzmite se za sebe – čak i ako se to kosi sa željama vaše frendice. I budite spremni na promjene – one možda dovedu do zdravijeg odnosa, a možda i do prekida. No ako vas to prijateljstvo „troši“, je li vrijedno spašavanja?
Naslovni vizual: Pexels / Gianne Karla Tolentino, Canva