Usamljenost je globalna zdravstvena prijetnja, naglasila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), a njezin utjecaj na smrtnost uspoređen je s pušenjem 15 cigareta dnevno, povezana je s povećanim rizikom od razvoja demencije, koronarnih bolesti ili moždanog udara. A pandemija kroz koju smo prošli njezinu je rasprostranjenost samo pojačala.
Stručnjaci upozoravaju i na efekt koji ima na mlađe generacije koji su formativne godine provele u izolaciji, uz tehnologiju i sa smanjenim mogućnostima za stjecanje i razvoj socijalnih vještina. Pa možda je za njih rješenje tih problema leži upravo u suvremenim tehnologijama.
Barem tako smatra bivša CEO Tindera, Renate Nyborg, koja je nakon godina provedenih u razvijanju aplikacija za dejtanje (Tinder) i mentalno zdravlje (Headspace) odlučila pokušati riješiti problem koji predstavlja usamljenost.
Umjetna inteligencija i stvarni odnosi
Klimatske promjene i usamljenost dva su najveća problema našeg doba, tvrdi Nyborg, koju je potonje potaklo na razvijanje aplikacije Meeno. Za razliku od dating aplikacija koje nam omogućavaju pristup velikom broju ljudi koje možda inače ne bismo imali prilike upoznati i chatbotova koji „glume“ virtualne partnere nalik na distopijski film „Her“, ovu aplikaciju predstavljaju kao poligon za razvijanje socijalnih vještina.
S obzirom na oslanjanje na tehnologiju prisutnu kod mlađih generacija, pa i na sva moguća pitanja upućena Google tražilici ili ChatGPT-u, ideja se ne čini neosnovanom. U ovom slučaju, bot kojem se postavlja pitanje jest umjetna inteligencija koju karakteriziraju kao „osobnog mentora“, onog koji „podučava“ usamljene pojedince razvijanju socijalnih vještina za romantične, prijateljske i poslovne odnose.
No ono što ga možda čini drugačijim od primjerice ChatGPT-a jest da ne nudi gotova formulaična rješenja, već postavlja prava pitanja – kojima bi korisnik trebao doći do vlastitih zaključaka. Pa možemo li uz pomoć umjetne inteligencije doista doći do „heureka momenta“ i napokon shvatiti obrazac zašto nam nijedan „match“ ne ode dalje od 3. dejta ili kako steći nove prijatelje kada se doselimo u novi grad? Možda.
Ali postoji terapija, postoje prijatelji, postoje self-help knjige… Naravno, sve to stoji i sve to i dalje postoji. I možda je baš umjetna inteligencija ta koja će nam reći: bilo bi dobro da popričaš s nekim… A onda nam i dati neke ideje kako napraviti prvi korak i poslati poruku…
Naslovni vizual: Pexels / Cottonbro