Koliko ste puta bili kod doktora, žalili se na neobične simptome, a kada vam nakon desetak pretraga nisu našli ništa, rekli su vam da je vjerojatno od stresa. Zatim ste došli doma, legli na kauč da se malo odmorite od stresa, prebacili ste program na omiljeni reality show, kad evo opet stres-testa. Kandidatima koji spravljaju jela se ruke tresu, znoj kapa s čela, snimatelj kadrira digitalni sat i naravno da ste opet pod stresom. Ugasili ste TV, otišli u spavaću sobu, no mobitel vam je uporno signalizirao da imate pet novih poruka od noćnih ptica pa ste se ujutro probudili kao da niste niti spavali i sve što ste željeli je bilo da to vam više nitko nikada ne spomene stres.
Biološki mehanizam
No kada su nam već usta i uši pune stresa, jesmo li se ikada zapitali što stres radi našem tijelu i kako nam to konkretno krade godine, energiju i pije živce? Tri su glavna mehanizma kako nas stres uništava. Kronični stres utječe na telomere, krajeve naših kromosoma koji djeluju kao “biološki satovi” u našim stanicama. Možete ih zamisliti kao plastično omotavanje na vezicama za cipele koje se s vremenom ponekad istroše. Isto je i s našim kromosomima. Pri svakom dijeljenju stanica telomeri se skraćuju, i kada dosegnu kritičnu duljinu, stanica se više ne može dijeliti i umire. Kronični stres ubrzava ovaj proces skraćivanja, što opet ubrzava proces starenja.

Uloga mitohondrija
Osim telomera, kronični stres utječe i na mitohondrije, “elektrane” naših stanica. Naša potpuna učinkovitost ovisi o ovim energetskim jedinicama. Stres ometa sposobnost mitohondrija da proizvode energiju, što može dovesti do iscrpljenosti i kroničnog umora. To su tipični simptomi stresnih bolesti, koje vam doktori često spominju i još jedan faktor koji ubrzava proces starenja.
Stres i upale
Kronični stres također aktivira proinflamatorne citokine, koji djeluju kao posrednici i pokreću kronične upalne procese u tijelu. Ove upale su još jedan faktor koji ubrzava proces starenja i povećava rizik od bolesti povezanih sa starenjem. Osim toga, citokini su odgovorni i za regulaciju naših imunoloških odgovora. To znači da je osoba pod stresom i manje zaštićena od virusa. Ne znamo za vas, ali slika plastičnih vezica koje se skraćuju sa svakim stresnim mejlom ili situacijom će nam zauvijek biti u glavi. A tko zna, možda posluži i podsjetnik da se trebamo izvući iz priče koja nam krade godine.
Naslovna fotografija: Unsplash